1922–1926. évi nemzetgyűlés Baján Gyula, szerk.: Parlamenti almanach 1922–1927. (Sturm–féle országgyűlési almanach) Budapest, 1922.

VII. A kormány és a nemzetgyűlés tagjainak életrajzi adatai - A nemzetgyűlés tagjainak életrajzi adatai - nagykállói Kállay Tamás dr.

289 a Károlyi-kormánnyal szemben ő indította meg és a megvalósulásig állandóan ébren tartotta. Karafiáth Jenő az elmúlt nemzetgyűlésen a véderő-bizottság elnöki tisztét töltötte be az igazságügyi, a közjogi, valamint közigaz­gatási bizottságoknak volt a tagja. Az indemnitási viták során több ízben mondott figyelemreméltó beszédet, melyekben főként szociálpolitikai problémákkal, komoly nemzetvédelmi kérdésekkel foglalkozott, az ő kezdemé­nyezésére hozta meg a nemzetgyűlés az 1921. évi LIII. törvénycikket a Testnevelés-Tői. Közérdekű interpellációi általános érdeklődésre tartottak számot, ő sürgette először a trianoni békeszerződés revízióját, Pécs és Baranya felszabadítását. Szót emelt a felvidéki püspökségek jog­talan betöltése és az érseki jogkörök fenntartása, továbbá a cseh-szlovák közigazgatás alatt álló területen élő magyar véreinkkel szemben elkövetett attrocitások meg­torlása, valamint a jelenleg megszállott területen lévő sírhelyeknek és egyéb nemzeti műemlékeknek nemzet­közi oltalom alá helyezése, gazdasági kisvasutak stb. tárgyá­ban. Karafiáth az elmúlt nemzetgyűlésen a disszidens kép­viselők sorába tartozott s e pártnak egyik igazgatója volt. Bethlen István gróffal együtt lépett be az egységes kormányzó pártba és régi kerületemint a kormányzó­párt tagját választotta meg 1318 szótöbbséggel újból nemzetgyűlési képviselőnek.Ellenjelöltjei voltak: Havady Barnabás (keresztény nemzeti földmíves és polgári párt), Szimonides Lajos (k. kisgazda), de ezek a szükséges ajánlatokat sem tudták megszerezni. Továbbá Szakasite Árpád (szoc. dem.), ki alig 800 szavazatot kapott. A nemzetgyűlés háznagya. A véderő-bizottság elnöke, tagja a külügyi és közoktatásügyi bizottságnak. nagykáiiói Kállay Tamás dr. (Kemecse, kp.) 1878-ban született, Nagyhalászon. Róm. kath., nőtlen föld­birtokos. A középiskolát a budapesti piarista-gimnázium­ban végezte. A jogot Kassán és Kolozsvárott hallgatta. 1902-ben jog- és államtudományi doktorrá avatták Kolozs­várott. A közigazgatási pályára lépett és rövid ideig vár­megyei aljegyző volt. Szabolcsvármegyének tizennyolc év óta törvényhatósági bizottsági tagja. Tagja a Zsoldos­féle ipari vállalat részvénytársaságnak Szentesen és a Klein Szappangyár-Részvénytársaság igazgatóságának. Parlamenti Almanach. 19

Next

/
Thumbnails
Contents