Nyírvidék, 1932 (53. évfolyam, 146-172. szám)

1932-07-30 / 171. szám

1932. julius 3c. J^fRYIDEK. & SPORT Viszonválasz Kemacsének A Nyirvídék juliu s 23-iki Számá­ban RavicS Andor intéző ur áltai közzétett éieshangu cikkre köte.es­ségiinknek tartjuk, hogy világosan és magyarosan válaszoljunk, ugy, hogy azt RavicS ur és a vele együtt a kemec sei footbalitábor is megértse végre. Elsősorban döntsük el a mérkő­zés íeközlésénel: jogát. Tessék tu­domásul venni t, RavicS ur, hogy a sportban nem az etiketthez ra­gaszkodunk, nem udvariasságról, hanem szokásokról lehet beszélni csak. Azt hisszük, hogy önök is is belátják azt egymás közt, hogy v-idéki egyesületeknél az volt a szokás, sőt elienére Kemecse ka­pálózásának az a szokás lesz min­dig, hogy az eredményt a győztes csapat teszi közé, tekintet nélkül arra, hogy az illető vendéglátó c sapat, vagy vendég. Ez azt hiszem eleg vHágos és reális dolog. Ezt maga is belátja Rayic"s ur? Ha ugy lenne, ahogy önök gondolják, hogy a vendégcsapatnak van jóga az udvariasság szabályai szerint közétenin a mérkőzést is, akkor Önök minden veresig után elhitet­nék mindenkivel, hogy maguk az »erkölcsi győzteseké Nem tudom elképzelni, hogy miyen alapon lett j>erkölcSi győztes* a buji v^re&ég után a kemec^ei csapat. Ez ma­gasan szárnyaló cikkébői hiányzik. Az emiitett ok bonban feltűnően gyenge. Nem az erkölcsi, hanegn a győztes iett volna a ke-nCcsei csa­pat, ha ugy állanak "ki 'ellenünk, mmt Kemecsén. Azonban a leg­íairabb játékosuk hiányzott. Ezt miért nem hozták el "RavicS ur? BaLa miért hiányzott a csapatból, pedig "a főoszlopa a csapatuknak; Különösen, ha tettlegességre ke­rül "a sor. Azért tartja maga er­kölcsi győztesnek csapatát, mert az egyik buji játékos az öltöző-' ben valameiyik játékosuk iránt érdeklődött. Vagy azért, mert ma­ga Szerint tűrtek a játékosok »a legmagasabb fokú önuralom mo­lett a iehe t etien bir'ói'te védéseket«. Tehát t. sporthoz nem értő Ra­vic s url Hot voit az önök bírója? Hiszen megegyezés volt r,á, hogy az L félidőt mi, mig a II. fél­időt önök ^vezetik le. Miért ra­gaszkodtak a mérkőzést vezető bi­tóhoz a' II. félidőben is. Vagy nem ragaszkodtak hozzá? Ha rossz, volt a bíró, joguk lett volna ke­tnecsei bírót ál utam á IL félidő­ben. Talán attól tartottak, hogy a buji játékosok, vezetők és a közönség fegyelmezettség tekinte­tében ott tart, ahol" maguk? Hogy idegenben egy védetlen birónaK (nekimegy, inzultálja és a ruhát leszaggatja róla, mint azt maguk tették Kemecsén a bíróval szem­ben? Tévednek, ez nem fordult vol na elő. Hát elfelejtették, hogy mit csináltak maguk Ketm£csén? Mi­lyen gólt ítélt meg a bíráskodáshoz egyáltalán nem értő bírójuk? Til­takoztunk elene? Talán mmt ven­dég, nem i s éltünk a mérkőzés le­közlésének jogával és' nem nevez­tük manukat ^erkölcsi győztes«-nek.; Tehát, RavicS ur, nyugodjanak bel e az elszenvedett vereségbe.' Higyjék "meg, reális az minden körülmények között. Mert amikor maguk már c sak >>9 kék és da­gadt statisztával játszotak«, a bu­ji csapat is csak 9 ember bői állt. Végül t. RavicS ur! Cikkében közölt sértéseinek visszhangositá­sa után kívánjuk magának és ma­guknak, hogy c sapatuk még na­gyon Sok erkölcsi és igaz győze em J bői vegye la a részét., de velünk való mérkőzésről egyelőre mondj'a­siak le. A Buj—Kemecse közötti barátságnak vége szakadt egy ideig és mi ebben az ügyben nem polemizálunk se-n önné- t. RavicS sem a kemecSei footbalí 'táborral. Tegyünk pontot a Buj—Kemecsei mérkőzés után. Soós Józset, intéző. ___ « Ciégényt LE—Deme csen SC 4:2 Í2-A) Bíró: Weisz Miklós (RósenbJickJ Vasárnap szentelte f.'ef Demecser uj footballpályáját, amelyet amült hét pénteken kapott a községtől. A rövid idő alatt is sikerült a pá­lyát nagy fáradozás árán rendbe­hozni. Nagy érdeklődés mellett, folyt le ez a mérkőzés. Demecser Sportbarátam kívül az egész kör­nyék 'sportkedvelő és pártoló kö­zönsége ideözönlik kocsin, szeké­ren, motoron és kerékpáron. A 'bíró Sípjelére lelkes hangok es buzdító kiáltások zenéje mel­lett foglalják eí a játékosok helyei­ket. Gégény a következőképen ált fél: Németh II. — Iván, Nqmeth I. — Pethő, Bartha, Balogh, — Ki­rály. Hauser. Emődy, Szabó, Vas. Mig Demecser Bodnár — Haj­dú. Pisla — Gyüre, Róth, Leicht­mann — CSakó, Szabó, Beck, He­gedűs és Nagy játékosokat állítja küzdelembe, «­Már az első percekben nagy lelkesedéssel Indul a mérkőzés' és egész lefolyása magasnivójunak és élvezetesnek ígérkezik. Bartha a hatodiü percben gólt lő 1 :o). De­mecser minden igyekezetével egyenlítem szeretne, de a husza­dik percben Király biztos lövéssel röpíti a második gólt (2:0) Deme­1 cser kapujába. A következő per­cekben izgalmas játék folyik Gé­gény kapuja előtt. Gégény kiváló védeim e percekig küzd s zép ered­ménnyel, végül is jNagy el juttat jat a labdát rendeltetési "helyére és e 2:i-es eredmény tart félidőig. A IL félidp 11. percében Bod­nár kezeibői gurul be a hárma-* dik góL (3:1). Ennek megítélése körül nagy vita támad. Az étessze­mérői és pártatlanságáról "ismert Weisz a támadásokban hiúságát érzi megsértve és átadja a sípot RoSenblick bírónak. A huszonhar­madik percben éles kettős fütty jelzi hirtelen levezetés után, hogy Gágény negyedik gólját röpíti Demecser kapujába (4). Mindkét gólt Emődy lövi. A huszonhatodik, percben, DemC cser ja. ára 11-est ítél a bíró szi­gora, amelyet azonban Iván igen ügyesen a kapu fölé feje'. Az utolsó három percben Szabó védhetetlen lövéssel 4—2-re oiy-* hiti a vereséget. Mindkét csapat meglepően jól játszott. Dicséretreméltó DemCcsei 4 összjátéka és Gégény sportszerű­sége. Kivált Demecser részéről Hege­dűs biztonsága, Leichtmann ügyes­sége és Bodnár védése, Gégény részéről Király technikája, Emődy nyugodt, ügyes levezetései "és Iván erő s elhántó labdái. A mérkőzés után percekig tart a gégénypártiak diadalüdvözlése. (Josefovlcs) 3773-9 Klein Adolf gabona­ügynöksége Bencs László-tér 13. Telefon 464. Mindennemű mezőgazdasági termény közvetítése a bel. és külföldi piacokra NAPI HIREK KISMAPTAK jufes 31'. Szombat. Róm. kát. Ju­dit. Gör. kat. Szila. Prot. Judit. Izr. Thamus 26. Egész héten át a Gergelyffy és Török-gyógyszertárak tartanak szolgálatot. Rádióműsor. Budapest. Szotabat. 9.15: Hangverseny. Közben 9.30: Hirek. 11.10: Nemzetközi vizjelzőszolgá­l°t. Vízállásjelentés magyarul és németül. 11.15: A rádió ifjúsági félórája. 12.00: Déli harangszó az Egye­temi templomból, időjárásjelen' tés. 12.05: A Mándits-szalonzenekar hangversenye. Közben 12.25: Hirek. 1: Pontos időjelzés, időjárás- és vízállásjelentés. 2.45: Hirek. élelmiszerárak, piaci, árak. árfolyamhirek. 4: A Rádió Élet gyermek-ját­Bzóórája. 4.45: Időjelzés, időjárásjelentés, hirek. . J 5: Magyarország madarai. Ré<;' EUdre felolvasása. j 5.30: halasi Nyilas Pista és ,ti­gányzenekarának hangversenye.. 6.30: Mit üzen a rádió. 7.30: Tóth Lia cimbalomhang­versenye. 8: Az operett fejlődése XIV. rész. 9.30: Pontos időjelzés, hirek, ló­versenyeredmények. Majd: Guttenbérg György Sza­lon- és jazz zenekarának hang­versenye. Közben 10.10: Idójárásjeientés. Utána; Rácz Zsiga és agány­zenefcarának hangversenye. — K-nevezís. Az igazságügymii raszter Medvigy Dezső kir. tör-' vényszéki kapust II. osztályú ai*' tiszttc he vezte ki. / — Halálozás. Molnár Ferenc/ny. ref. lelkész 75 éves korábaryBujbn hosszas szenvedés után Ölhtíhytj Temetése juhus 30-án Wombaton délután 3 órakor lesz vBujon. — fcgyelöre negyedévre KapiáB íai.oérüket a TíáztyfeeiöK. Tisztvi­selői körökbe • a^t a hír terjedt el, hogy a tisztviselők augusztus 1­tói 'kezdve nern negyedévenként, hanem havQ'nként kapják lakbér­ílletményüljLet. Beavatott helyen ki­jelentették, hogy erre vonatkozóan folynak ugyan számítások, augusz tus i -én azonban még feltétlenül a régi gyakorlat marad életben. A tisztviselői negyedévre kapják meg l&kbérilletrnényeiket és a követ­kező intézkedések a most folyó tárgyalásoktól, függnek, — HadJcöiesönzöK tigyQ.míbe, A hadikölcsönsegéiy folyósítása megkezdődött.. Mi4ii=xten rendelke­zés értelmében a 2000—5000 ko­rona közti jegyesek is segélyben részesülnek, épen ezért saját ér­dekükben jelentsék be a jegyzett összeg nagyságát, valamint pon­tos címüket a következő címre: Hadikölc^onjegyzők Országos Párt­ja, Budapest. Teréz körút 35. — Akinek panasza van, válaszbéiyeg beküldése ellenében díjtalan fel­világosítást kap. — Mit mondanak a csilmgoK a gazdasági válságról? Gordon is­mert pittsbrugi csillagjós a ^sii­lagok állásából jóslatot készített, amely Szerint a gazdasági válság az Egyesült Államokban még négy évig fog tartani "és 1937-ben vé­res polgárháború fog kitömi. Az asztrológusok szerint Gordon Szá­mítása teljesen helytállók és azok komolyan vehetők.^ — Agyvértődulás, szivszorongás. nehéz légzés, félelemérzés, ide" gesség, fejfájás, lehangoltság, álmatlanság a természetes »Ferenc Józseí« keserűvíz használata által igen sokszor megszünt-ithetők. — Tudományos megállapítások meg­erősítik, hogy a Ferenc Józset viz a makacs székszorulás mindenféle jelenségénél a legjobb szolgálatot teszi. A Ferenc Józ6et keserűvíz gyógyszertárakban, drogériákban és füsxerüzietekben kapható. y Kiket u«t az »aitjszf« eme­veíés? Érdekes az a mozgalom, a­ínelyet a honvédség altiszti kara (nemrégiben kezdeményezett. Azt '.akarják keresztülvinni, hogy az »al­jtiszt» elnevezés kizárólag őket it­f [ess és ne legyen joga különböző bankoknak és egyéb magánválla­latoknak arra, hogy Szolgai teen­dőkre Szerződtetett alkalmazotta­kat altiszteknek nevezzék. A moz­galom kezdeményezői azt indítvá­nyozzák, hogy az irodai' alkalma­1 zottakat az altiszt elnevezés he j lyett ezentúl hajdú elnevezéssel illessék. Addig is, amíg a hatósá^ | gok a kérdést nem rendezik, a * katonai altisztek magukat »honvéd-< altiszti eines'vezéssei illetik. < — Verts$ Albert: A nyírségi tut'ihomoü problémája. Ara 60 fiu. Kapható a rfNyi rvidék« szerkesztő­ségében. \ X' A jövfj szombaton lesz a sóstói Anna bál Megírt^ifc már, hogy a fiatalság Anna-báJ> akar rendezni a Sóstón^ Eredetig ugy volt> h ogy hétfőn augniszjr^s i-én tartják meg, de hoSSza^J tanácskozás után végűi is a z öSgu'sztuS 6-iki "dátumban ália­pojjütak meg, vagyis a jövő szom­b«jítban. J A sikeresnek Ígérkező mulatság­1 rói legközelebb részletes program-' mot hozunk . ; 1 Kis interjú a túristavezérrel A szabolcsi turistákat bizonyára érdekelni fogja az a beszélgetés, amelyet Maurer Károllyal, az is­mert tunsta vezérrei folytattunk az idei Szezon programimijáról. — Az augusztusi kánikula — mondotta — nem alkai mas kirán­dulásra, legfeljebb a vége felé megyünk ei Sárospatakra. Sátorai' jaujhelybe a Sző ő és_gyümö'cs érést idejére várnak turistatestvéreink, Ezeken kívül kirándulást tervezünk még az Abaujszántó melletti Bol­dogkőváraljára és a szabolcsi föld-' várhoz. Az idei" vándorgyűlésünkön, amely a Dunántúl valamelyik s zép városában lesz, okvetlenül képvi­seltetni fogjuk magunkat. Ezenkívül, ha akad vállalkozó. Szívesen rendezünk máshová í's kirándulást. Vannak, akik egyedül­vágnak neki égy-egy hosszabb £é­lekzetü útnak, mmt példáu' dr Vernes nyíregyházi' ügyvéd, aki a Mátrát járja be gyalogosan. A! gyönyörű kirándulásról bizonyára gazdag emlékekkel fog hazatérni. A nyíregyházi M. Kir. Ali. TanftóképiS­| 1032. julius hó 28-án 14 ora 23-án ít Ol?. 29-én 7 óra Légnyomás 758 mm 759 mr­763 mm száraz 7T5 Co Cc 19-6 CO jj 3 nedvet 7?. Cn MU Co 14-8 a E 0 E 0 X maximum ­30 5 Co E 0 E 0 X minimum ­— 13'3 Co Felhőzet derült borult derült Szélliány éa erö ­ÉNyl2o ­<D C3 mennyiség — mm — mm 12 mm Ű | alak ­­eső