Nógrád, 1986. szeptember (42. évfolyam, 205-230. szám)

1986-09-10 / 213. szám

MAI AJÁNLATUNK KOSSUTH RÁDIÓ? 4.30: Jó reggelt! 8.05: Műsorismertetés 8.15: Mai kulturális progra­mok 8.20: Ecomix 8.50: Kis magyar néprají 8.55: Nagy mesterek — vi­lághírű előadóművészek 9.4«: Serly Tibor: Zongora- muzsika (Miriam Molin) 10.05: Rádiószínház 11.26: Mi ez a gyönyört?? 11.41: Katonadalok 12.45: Törvénykönyv 13.00: Bolgár előadóművészek felvételeiből 14.10: A magyar széppróza századai 14.25: Operaslágerek 15.00: Népzenei hangos újság 15.40: Dán fiatalok muzsikál­nak 16.05: MR 10—14 17.00: Iskolapéldák, n. rész 17.25: Népi dallamok a Koreai Népi Demokratikus Köz­társaságból 17.31: Serrill Milnes opera- áriákat énekel 18.02: Kritikusok fóruma 18.15: Hol volt. hol nem volt. . . 18.25: Könyvújdonságok 18.30: Esti Magazin 19.15: Jelentkezzenek az örökösök 20.15: Jandó Jenő Liszt-mű­veket zongorázik kai magazin. Feieiós szer­kesztő: Paulovits Ágoston. Szerkesztő: Nagy István. (A tartalomból: Gépbérlet a téeszben. — Művezetők klub­ja az OKÜ-ben. — Szüreti készülődés Tokaj-Hegyalján. — Információk.) 18.00: Észak­magyarországi krónika. 18.25 —18.30: Lap- és műsorelőze­tes. MAGYAR TELEVÍZIÓ: 8.25: Tévétorna 8.30: A barokk világa. VI 2. 9.30: Delta 9.55: „Szellők szárnyán**. Huszka-est 10.50: Képújság 16.10: Iskolatévé 16.40: Hírek 16.45: Omán-oázis a kard alatt 17.20: Hegyek és piramisok 18.00: Betűreklám 18.05: A nyelv világa 18.45: Képújság 18.50: A Közönségszolgálat tájékoztatója 18.55: Reklám 19.05: Tévétorna 19.10: Esti mese 19.20: Reklám 19.30: Híradó 20 oo: Reklám 20 05: véradók kérték... 21.35: Betűreklám 21.40: Odessza-művelet Jelenet a NfiSÜLÉS VISZONTAGSÁGAI sorozat 6. részé­ből. 20.25 h. 2. műsor. 20.30: Sorshelyzetek 21.01: Leopold Stokowski vezényel 21.30: Prizma > 22.20: Tíz pere külpolitika «o-T 22.30: -.Népűtená -Rw.vsxpfiai rádió műsorából . 22.50: Egy m'agyar szabada lom 23.05: Csembalómövészek. XVIII/9. rész „ §.15!. Ej fél után +... , PETŐFI RÁDIÓ: 4.90: A Petőfi rádió reggeH zenés műsora 8.05: Idősebbek hullám­hosszán 8.50: Tíz perc külpolitika 9.05: Napközben 12.10: Fúvószene az NDK-ból 12.30: Berki László népi zenekara játszik 13.10: A tegnap slágereiből 14.00: Mi történt...? 15.05: Klasszikus operettekből 16.05: Slágerfilmek — film­slágerek 16.48: Diákfoci 17.08: Könnyűzene — hang­szerszólók 17.20: Tudósítás az országos tenisz- és kerékpár­bajnokságról 17.30: ötödik sebesség 18.30: Ritmus I 19.05: Sport 19.15: Nótacsokor 20.00: Mit olvashattmk a Pártélet szeptemberi számában? 20.05: Rockföldről érkezett 20.50: Szirti sasok menedéke .21.05: A Vatikán titka. 14. rész 21.26: Közkívánatra 23.20: A mai dzsessz 24.00: Virágénekek 0.15: Éjfél után MISKOLCI STÚDIÓ: 17.00: Műsorismertetés. Hí­rek. időjárás. 17.10: Hangoló. Beély Katalin összeállítása. 17.15: Index. Gazdaságpoliti­22.35: Híradó 1. 22.45: Himnusz 2. MŰSOR: 27.40: Képújság ' 17.45: ötletek 18.05: A nősülé« viszontagságai. X/5. rész 10.10: Nasa obrazovka 19.30: Jenacek: Szimfoniette. e •• Csehszlovák film ’ 20.00: Édeni kertek. XIII/9. rész 20.25: A nősülés viszontagságai. X/6.-rész 21.30: Híradó 2. 21.50: IAAF Mobil Nagydfj 23.00: Képújság BESZTERCEBÁNYA: ».30: Tv-híradó 20.00: Bolgár film 21.30: Portréfilm 22.00: Operaáriák 22.55: Hírek 2. MŰSOR: ».30: Tv-híradó 20.00: Atlétikai Grand Prix Rómából 21.30: Időszerű események 21.56: Időjárás-jelentés 22.00: Ez történt 24 óra alatt 22.10: Atlétikai Grand Prix Rómából MOZIMŰSOR: Salgótarjáni November 7.: A fehér törzsfőnök. Színes, szinkronizált amerikai ka­landfilm. — Balassagyarmati Madách: Tűzvonalban (14). Színes, szinkronizált amerikai kalandfilm. — Pásztói Mátra: Hóbortos népség II. Színes, botswanai filmvígjáték. — Bátonyterenyei Bányász: A jégkirálynő. Színes, szink­ronizált szovjet ifjúsági film. — Petőfi: A Saolin templom szent köntöse. Színes hong­kongi-kínai kungfukaland- film. MIT? HOL? MIKOR? SALGÓTARJÁN A József Attila Művelődési Központ kertjében este ki­lenctől filmvetítés lesz. Az ifjúsági-művelődési ház­ban a fiatal iparművészek stúdiója grafikai szakosztá­lyának kiállítása látható nyolc órától este hatig. Az S-ZMT oktatási és mű­velődési intézményében Nóg- rád megye amatőr képzőmű­vészeinek kiállítása tekint­hető meg naponta. BALASSAGYARMAT A művelődési központban kézműves- és határőr-képző­művészeti kiállítás látható az intézmény nyitva tartása alatt. A Horváth Endre Ga­lériában Banga Ferenc gra­fikusművész tárlatát nézhe­tik meg az érdeklődők. B4TONYTERENYE Buss István és Juha József csehszlovákiai amatőr kép­zőművészek kiállítása vária a nézőket a Bányász Műve­lődési Házban, Nagybátony- ban. ■M érkSrés eWtt Mire számíthat az SßTC Szegeden? Ma délután a Szeol-DÉLÉP ellenfeleként lép pályára a Salgótarjáni BTC csapata. Nem akarjuk eltúlozni, de: a tarjánáaik számára a sze­gedi találkozó rendkívül ne* héznek ígérkezik. Nemcsak azért, mert a vendéglátók —• a Ganz-MÁVAG-tól vasár­nap a fővárosban elszenvedett 2—0-as vereség miatt — ja­vítani akarnak, másért ts. Együttesünk legutóbb hazai környezetben, a Kohász-pá­lyán kikapott az újonc Szarvastól! Aztán a mérkő­zésen — a csapat egyetlen motorja” — Urbanyi megsé­rült.. Toldi Miklós edzővel a keddi edzést követően vál­tottunk szót. A téma: Szarvas és Szeged. A szakvezető — bár szűkszavú volt — nem szépítette a dolgokat: „Fájó vereséget szenvedtünk, ezt feledtetni csak idegenbeli si­kerrel lehet! Még akkor is ezt mondom, hogy tudatában vagyok: a Tisza-partiak ellen senki sem mehet biztosra. Én bízok a fiúk felelősség- érzetében. örvendetes, hogy Urbányi sérülése rendbe­jött, ám Mákos térde to­vábbra is érzékeny, a hátvédre esetleg vasárnap számíthatok. Még nem hirdettem csapatot, így keretem van: László, Bab­osán, Fényes, Forintos, Kür­tösi, Urbányi, Juhász,. Dé­kán y, Lipták, Sváb, Kovács, Vincze, Hirnyás, Bartus, Ve­res és Tarlósi.” A tarjáni együttes tegnap a kora délutáni órákban autó­busszal utazott Szegedre. — tóth — Pintér megerősítette vezető helyét A szí ráki Kastély Szálló­ban kedden a Hungaroil— Honvéd nemzetközi sakk­nagymesterverseny 4. fordu­lója izgalmas összecsapásokat hozott. A legnagyobbat a Flear—Csőm mérkőzés vál­totta ki. A magyar nagy­mester sötét színnel kedve­zően építette ki állását, ígé­retes ellenjátékhoz jutott, azonban közbeszólt a har­madik ellenfél, az időzavar. Két perc alatt 15 lépést kel­lett megtennie. Ez sikerült is, de Flear döntetlennel me­netűit. A Romanyisin—Pintér partiban a szovjet nagymes­ter állt kedvezőbben, de Pin­tér jobban védekezett, majd a kiegyenlített állásban, a já­tékidő 5. órájában elfogadta ellenfele döntetlen ajánlatát. Az egyetlen függőben ma­radt játszmában, a Suba— Adorján találkozón, a huszár­végjátékban a magyar nagy­mester fölényben áll, s min­den bizonnyal érvényesíteni tudja anyagi előnyét. Ered­mények: Flear (angol)—Csőm döntetlen, Gerda Palerrm* (argentin)—Ftacnik (cseh­szlovák) 1—0, Spraggett (ka­nadai)—Smejkal (csehszlo­vák) döntetlen, Suba (román) —Adorján függő, Romanyisin (szovjet)—Pintér döntetlen, Rogers (ausztrál)—Nogueiras (kubai) döntetlen, Pszahisz (szovjet)—dr. Hazai döntet­len. Az élmezőny állása: Pin­tér 3, Garcia Palermo, Psza­hisz, Spraggett 2,5—2,5 pont. Az 5. fordulót ma játsszák. Premier a világbajnokság után Norvégia—Magyarország 0—0 A magyar labdarúgó-válo­gatott balul sikerült világbaj­noki szereplése után kedden este Oslóban a norvégok el­len lépett először pályára. Ez a találkozó, amely a 10. a két ország együttese között, több szempontból is jelentősnek tűnt. Itt mutatkozott be Ko- mora Imre, az új szövetségi kapitány, a vb-n szerepeltek közül csak hatan voltak a kezdő csapatban, Keller sze­mélyében újoncot avattak, s Hannich Péter, az egyetlen idegenlégiós, a francia Nancy színeiben játszó labdarúgó 25. válogatottságát ünnepelte. A hazaiaknál is volt egy jubile­um: Arne Larsen ökland, a Bryne 32 éves támadója öt­venedszer ölthette magára a norvég válogatottak mezét. A felújított Ullevaal stadi­onban nagyon mérsékelt volt a 90 perc iránti érdeklődés. Ebben közrejátszott, hogy bár nem volt hűvös az idő, dél­után és még este is esett, il­letve szemerkélt az eső, ami feiázottá, nehezebbé tette a talajt. A mérkőzés egyébként mindkét válogatottnak Euró- pa-bajnoki főpróbája volt, a norvégok szeptember 24-én az NDK ellen játszanak selejte­zőt. a magyarok pedig október 15-én Hollandiát fogadják Bu­dapesten. Labdarúgó megyei bajnokság Két nagy vendégsiker A holland Geurds sípjelére így kezdett a két csapat: Norvégia: Thorstvedt — Fjalberg, Giske Kojedal, Soler — Berg, Sundby, Osvold, Mordt — ökland, J. Ander­sen. Magyarország: Szendrei — Sallai, Róth, Garaba, Keller — Hannich, Fitos, Balog, Vin­cze I. — Mészáros, Hajszán. Az öt idegenlégióssal kez­dő norvégok igyekeztek ha­mar magukhoz ragadni a kezdeményezést, játékuk fo­lyamatosabb, szervezettebb volt, mint a lelkesen küzdő, de elég sokat hibázó magya­roké. A 3. percben Berg lö­vését Szendrei bravúrosan hárította, s később is akadt még néhány kitűnő közbe­avatkozása az újpesti kapus­nak. így a 19. percben, ami­kor Osvold 18 m-es lövését hárította. A magyarok alig jutottak támadáshoz, a fél­idő közepe táján Vincze bal oldali beadása volt ígéretes, de Hannich nem vállalkozott lövésre. A 25. percben An­dersen lesről lőtt, Szendrei óiból jól avatkozott közbe. A félidő utolsó negyedórájában többször próbálkoztak a ma­gyarok, mint korábban, de a norvég kapusnak nem okoz­tak munkát. A 32. percben Hannich szabadrúgást Fitos­hoz játszott, de a lövése a jobb felső sarok mellett el­szállt. Néhány perccel ké­I sőbb. ügyes adogatás irtán, élőbb Garaba kivárt, irtaid Mészáros a7. oldathálőba ta- i Iáit. Nagyon mérsékelt ira­mú játékkal zárult az első 45 perc. Fitos szabálytalankodása miatt a 47. percben szabadrú­gáshoz jutottak a norvégok, Os­vold lövését Szendrei a bal felső sarok fölé öklözte. Ez lett az ötödik szögletük a nor­végoknak, de eredménytele­nül. Sallai próbálkozott a tár madások erősítésével, de be­adása nagyon mélyre sikerült,1 könnyen húzta le a labdát a hazai kapus. Ismét Szendrei bizonyította kitűnő formáját, Sundby fejesét tette ártalmat­lanná. A két magyar ék, Mé­száros Hajszán egymás után hibázott majd az 55. perc hoz­ta az első magyar szögletet^ ugyancsak eredménytelenül. Gyenge volt a játék, a ma­gyarok csak időnként jöttek fel. inkább igyekeztek, min* játszottak. A 62. percben a mérkőzés legnagyobb helyze­tét hagyta ki Kojedal. 5 m-rőt már csak Szendreivel állt szemben, de a kapus kitűnő reflexszel közbeavatkozott: Elég veszélytelen volt a ma­gyarok játéka, sok az eladott labda, hiányzott a folyamatos­ság. Szerencsére a norvégok pem tündököltek, igaz, akci­óik hárítását jól oldotta meg a magyar védelemi A második félidőben Komora kapitány újabb újoncokat vetett be, Kozma. Szekeres, Preszeller és Kvaszta Kellerhez hason­lóan először jutott szóhoz a válogatottban A mérkőzés hajrájában előbb a magyarok hagytak ki egy helyzetet, majd a norvégok még egy szöglet­ből próbáltak eredményt él* érni, de szerencsére meilélö- vés lett a vége. így zárult gól nélkül a találkozó. Nésaa Bzéeaény M Nógrádsáp, SOS néző, v.: Raffai. Nézsa: Kucsera T. — Prontvai J., Bera, Zatykó, Solti — Kucsera B„ Gáli, Kovács I. — Liki (Szabó L.), Füle, Ondrik (Angel). Edző: Maj- nik János. Szécsény: Beke z. — Galcsik, Huszár, Gyenes, Szá­lai P. — Heiser, Tóth J., Vaskor J. — Majoros. Csordás (Csókást Z.), Zsidai. Edző: Beke Ferenc. Gőllövők: Füle, Angel <2—2), Gáli, Kucsera B., ill.: Vaskor J. Bgy. SE—Bércéi *—• (2—0) Bércéi, 200 néző, v.: Szeberényi. B.-gyarmat: pintér — Bendik, Földvári, Taskó, Szalánszki Lambek, Baranyi (Jambrik), Tóth F. (Zsély) — Szalai, Zsidai, Szed- lák. Edző: Bundzsák Dezső. Bér­céi: Dallos Cs. — Kiss L., Hellen- pach, Molnár, Nándori — Blaskó, Sáfár Z., Széles (Adáml) — Káp­lár J- Dallos T., Lengyel (Káp­lár I.) Góllövő: Szalai (3), Lam- bek, Tóth F. (2—2), Baranyi. Jó: Szalánszki, Szalai, Zsidai, ill.: Hellenpach. Szőnyi SE—Mátranovák 1—1 (1—1) Jobbágyi, 300 néző, v.: Kriston. Szőnyi SE: Bús — Szrena, Török, Kozma. Csorba G. — Jancsó (Sán­dor L.), Csorba J. Sándor I. — Váradi, Petre, Kun (Bangó Cs.). Edző: Csorba Tibor. M.-novák: Miskei — Tóth Z., Lakatos, Ba­ranyi, Tóth Cs. (Hársi) — Tóth M., Kerényi, Vanó (O'.áh S.) — Csikós G„ Gubán, Csikós J. Ed­ző: Szoó Miklós. Csikós G. gól­jával a nováklak szerezték meg a vezetést a 20. percben, tíz perc múlva, egy jobb oldali támadás végén Sándor I. fejelte az egyen­lítő gólt. Somos—É.-vadkert 1—1 (1—0) St., Somos, 300 néző, v.: Sütő. Somos: Rátótl — Kocsis, Kovács J., Brezovszky, Kósa — Király, Bíró, Berki L. — Tóth L. Szabó B., Bede. Cs.: Szoó J., Verbovsz- ki. Edző: Eisler Ferenc. 6.-vad­kert: Kovács J. — Keresztes, Balga, Holman, Valcz — Molnár, Nógrádi, Zólyomi — Puruczkl, Szabó L„ Petykó. Cs.: Adame K., Erdélyi I. Edző: Légrádi Gábor. A 30. percben Bíró kapásból ne- gyedmagasan lőtt a hosszúsa­rokba. a 75. percben pedig a vé­dők felett átszállt labdát hason­lóképpen Szabó vágta a kapuba. Salgő öblös—Bt. Kt. SE 2—0 (1—0) St., Munkás út. 1O0 néző. v.t Gál. öblös: Póczos — Sütő, Ka- nosi, Berki, Pálmai — Oláh Zs. ■(Csonka), Király, Tóth A. — Aes, Dénes. Kriza. Edző: Simon Imre. B. Kisterenye: Sztancsek — Szomszéd L, Varga T., Sze- kula J., Hegedűs — Szekula A., Szeberényi, Patai — Bodor, Ra­dies. Berki. Edző: Szomszéd Adám. Az első negyedórában Krizs a kimozduló kapus felett lőtt a hálóba. Az utolsó percekben Dé­nes fejelt a kapuba. ötvözet—N. Volán 1—1 (1—0) St., Zagyvaróna, 400 néző, v.: Bognár. ÖMTE: Hulitka — Sze­keres, Szabó L„ Oraveez, Klányl (Zabari) — Jánosi, Nagy K„ Tóth L. — Gulyás. Bartha (Tóth Z.), Imre. Edző: Bandúr Mihály. Vo­lán: Szlkora — Póczos, Miklós, Sági, Mátrai Z. — Tőre, Varga L. , Berki Z. — Fekete I., Csong­rádi, Tasi. Cs.: Kosztelnik, Pál. Edző: Szalay Miklós. A 25. perc­ben Nagy K. kényszerítőzés után szerezte meg a vezetést. A 85. percben Miklós fejelte az egyen­lítő gólt. K.-lapujtő—Ceredvőlgye 4—0 (8—0) Cered, 300 néző, v.: Dóra. K.- lapujtő: Éhn — Földi, Horváth, Lantos, Baksa — Rozgonyi, Orosz A„ Tőzáér — Orosz G., Hegedűs, Berta. Cs.: Szukán. Laczkő. Ce- redvölgye: Hornyák — Kaspár, Tajtl Gy., Kakukk I., Tajti T. — Dániel (Sótér), Kakukk J„ Pá­dár — Kakukk T„ Kiss-Slmon, Bódi Gy. (Oraveez). Edző: Kriskő Lajos. Góllövő: Orosz G. (3), Ber­ta. Pásztó—Balassi SE 1—1 (0—0) Pásztó, 300 néző, v.: Takács. PSE: Halasi — Bodó, Csépe, Bo­ros, Antal — Alapi, Bagyinszkl (Kiss S.). Molnár, Nagy B. (Táti S.) — Taresányi. Borbély. Edző: Szabó Jácint. Balassi SE: Szú­nyog — Juhász. Molnár, Kraier, Karaes — Kiss L.. Kiss J„ Szaj- bert — Sági. Bódi, Deák. Cs.: Csókást, Jámbor. Edző: Nagy J. László. Mindkét gól l!-esből esett. Az 50. percben Nagy B., a 80.-ban Molnár volt a végre­hajtó. Az ifjúsági bajnokság eredményei Nézsa—Szécsény 1—1 (1—0), v.: Klement. Bércéi—Bgy. SE 1—10 (1—5). v.: Mártinké. SBTC TI.— M. -novák 4—1 (3—0), v.: Mancsok J. Somos—E.-vadkert 0—5 (0—3), v.: Fodor B. Salgó öblös—B. K - terenve 1—3 (1—2). v.: Laczkó. St. ömtf—Nógrád Volán 1—0 (0—0), v.: Makovinyi. Cseredvölgye—Ka- rancslapuitő 2—4 (0—2). v.: Hoff­mann. Pásztó szabadnapos volt. összeállította: Andó Miklós A NÓGRÁD totótippjei, 37. hét 1. FC Köln—FC Hombnrg 1 2. Kaiserslautern—Bayern BSnchen 1 3. Düsseldorf—Uerdingen x 3 4. Dortmund—VfB Stuttgart x 3 5. Mönehengladbach—Frankfurt 1 6. Hamburg—Leverkusen 1 7. Karlsruhe—Wattenscheid 1 8. Essen—Aachen x 9. Aschaffenburg—St. Pauli 1 10. Stuttgarter Kickers—Oberhausen 1 11. Saarbrücken—Fortuna Köln 1 t 12. Darmstadt—Bielefeld 1 2 13. Salmrohr—Kassel 1 2 14. öster—Malmö 15. Elfsborg—Kalmar FF 16. Göteborg—Brage 1 2 4 1 Gólfotópályázat A múlt héten pályázatunkra 207 szelvény érkezett. Ä két mérkőzés végeredménye: Leverkusen—Nürnberg 2—0, Kassel—Saarbrücken 0—1 volt. Nem akadt olyan pályázó, aki mindkét találkozóra helyesen tippelt volna. A 21 egy- találatot elért olvasónk közül a következők nyertek 5—5 darab totószelvényt: Elekes Ferenc, Zabar, Pf. 0994., Tóth József, Salgótarján, Arany J. u. 10., Kovács László, Zagyva­róna, Posta út 12., Buda Sarolta, Salgótarján, Palócz Imre tér 1., Sótér Károly, Balassagyarmat, Nógrádi-lkt. 12., László István, Egyházasgerge, Táncsics u. 7. Góltotó 1. ESSEN—AACHEN, »ég eredmény! 2. DARMSTADT—BIELEFELD, végeredmény: NÉV: LAKCÍM’