Nógrád, 1985. október (41. évfolyam, 230-256. szám)

1985-10-21 / 247. szám

Hungaroi! nemzetközi sakk-nagymesterverseny HB n. Tukmakov és Pintér nyerte a viadalt Szirákon Tukmakov átveszi a győztesnek járó díjat Pintér azonos pontszámmal végzett az élen. A Hungaroil ’85 nemzetközi gakk-nagymesterverseny va­sárnap befejeződött a Nóg- rad megyei Szirákon. Az ün­nepélyes eredményhirdetésen a magyar sakkélet sok kiválósá­ga vett részt. Szerényi Sán­dor, a Magyar Sakkszövetség elnöke köszönötte a résztve­vőket és gratulált a győzte­seknek. Örvendetes jelenség­ként említette, hogy kevés volt a kéthetes mérkőzésso.- rozat során az olyan döntet­len, amely langyos küzdelem­re utalt. A XI. kategóriájú nemzetközi nagy mester verse­nyen a résztvevők magas fokú küzdőszellemet tanúsítottak. Véleményt nyilvánított Fló­rián Tibor, a Magyar Sakk- szövetség volt főtitkára, a verseny főbírája is. A NÓG- RÁD számára elmondotta, hogy az utóbbi két évtized legszínvonalasabb magyar nemzetközi sakkversenye meg­felelt a várakozásnak. Ki­emelte. hogy a megnyitásban a résztvevők a Karpov—■ Kaszparov világbajnoki dön­tő színvonalán játszottak, ám a középjátékban és a végjá­tékban már hibákat követ­tek el. Ügy tűnt, hogy a sak­kozás a 20. lépésnél kezdő­dik __v A mérkőzések az utolsó fordulóban sem szűkölködtek furcsaságokban. Pintér József 9 órai játék után nem tudta lérvényesíteni gyalogelőnyét a-z NDK-beli Knaakkal szem­ben. Adorján András világos színnel nem tudta megmen­teni hátrányosabbnak bizo­nyult függőállását a Fülöp- s .igeteki Yap ellen. Ezzel a távolról érkezett sakkozó két magyar nagvmestert is legyő­zött e tornán! A nemzetközi sakkverseny élesoportiának végeredménye: 1—2. Tukmakov és Pintér 8.5— 8,5, 3—4. Adorján és Sax 7.5— 7,5. 5—7. T7aiser, Georsi- ev és Yao 7—7, 8—10. Uhl- mann. Kiinger és Knaak P 5—6.5 ponttal. Az ünnepélyes zárófogadá­son Doleschall Sándor, a Szén­hidrogénipari Kutató Fejlesz­tő Intézet vezérigazgatója kö­szöntötte a vendégeket, pnajd Szerényi Sándor, a Magyar Sakkszövetség elnöke mon­dott üdvözlő beszédet. Az eredményhirdetés és a díjak átadása után Flórián Tibor, a torna főbírája kü- löndíjakat adott át. A legtöbb nyert játszmáért Pintér Jó­zsef. a Fülöp-szigeteki Yap és az osztrák Klipger részesült elismerésben. A legjobb kül­földi számára felajánlott kü- löndíjat, egy francia festőmű­vész alkotását a szovjet Tuk­makov kapta. A legjobb játszmáért Uhlmann a . Tuk­makov, Kiinger pedig a bol­gár Georgiev elleni kombiná­ciójáért. valamint Utasi az Uhlmann elleni végjátékért részesült különdíjban. Mind­ezek mellett a legjobb ma­gyar résztvevő. Pintér József egyheti jutalomüdülést ka­pott csaladjával a sziráki kastélyszállóban. A szervezésben élenjárók és a közreműködők számára a' rendezők köszönő oklevelét dr. Pakucs János, az SZKFI ügyvezető igazgatója adta át. A sakktorna —, amelyhez ha­sonlót közel másfél évtizede nem rendeztek Magyarorszá­gon —, ezzel nem fejeződött be. A résztvevők — miként Doleschall Sándor, az SZKFI vezérigazgatója záróbeszédé­ben mondotta, jövőre ismét találkoznak, mégpedig szep­tember 6—21. között a szirá­ki kastélyszállóban, a II. Hungaroil nemzetközi sakk­nagymesterversenyen. A nap utolsó, de talán leg­jelentékenyebb programpont­jaként dr. Lakó László, a szövetség főtitkára kihirdette a november 15—28. között Luzernben sorra kerülő első sakkcsapat-világbajnokságon induló masvar együttes név­sorát. A következő nyolc ver­senyző került be a csapatba: Portisch, Ribli, Pintér, Ador­ján, Sax, Csőm, Faragó nem­zetközi nagymesterek és Grószpéter nemzetközi mester. Az előzetesen nevezett tízes keretből a Szirákon gyengéb­ben szerepelt Horváth J. és Utasi maradt ki. ☆ Pintér József, a Budapesti Honvéd élversenyzője, a ma­gyar nagymestergárda legfi­atalabb tagja. Viszonylag ké­sőn, 14 éves korában kezdett versenyszerűen sakkozni. Gyorsan fejlődött, és 19 éve­sen, 1973-ban, nemcsak telje­sítette a magyar sakkmesteri szintet, az év végén az ifjú­sági Európa-bajnokságon ezüstérmet szerzett. 1976-ban nemzetközi mester lett. Meg­nyerte a magyar bajnokságot 1978-ban, a következő évben ismét övé lett a bajnoki cím. Évről évre rohamosan fejlő­dött. Versenysikerei eredmé­nyeként 1983-ben megkapta a nemzetközi nagymesteri cí­met. A válogatottnak hát éve állandó tagja és az egyik leg­jobb pontszerzője. Az 1980-as máltai sakkolimpián —, ahol a magyar válogatott holtver­senyben a szovjet csapattal az 1—2. helyen végzett — 90 százalékos' eredményt ért el. TavaTy ' Görögországfián ' a szaloniki sakkolimpián 9 mérkőzésből 7 ponttal a ma­gyar válogatott legjobb pont­szerzőiéként külön tábladí­jazásban részesült. Sikerso­rozatát 1982-ben a Bp. Spar­tacus SC tagjaként Bajnok- csapatok Európa Kupája győ­zelemmel is gyarapította. Meg­lepetést szerzett sikerei kö­zül kiemelést érdemel a szov­jet Beljavszkij, a jugoszláv hjubojevics és a magyar Por­tisch Lajos nemzetközi nagy­mesterek elleni teliesítménye. Pintér Józsefet a EIDE — a Nemzetközi Sakkszövetség — 2565 Elő-vontszámra, magas­ra értékelte. Rozgonyi István Labdarúgás Szomorú vasárnap D. Kinizsi—SBTC 1-0 (1-0) Salgótarján, 1500 néző, v.: Adám (Lója, Var­ga S.) Debreceni Kinizsi: Vadon — Bezzegh, Garamvölgyi, Takács, Sebők — Leiszt, Rajzin­ger, Kalapos, Andrikó — Bruder (Barna, 75. p.), Pásztor (Magyar. 84. p.). Edző: Makray Balázs. SBTC: László — Nagy, Juhász, Zimonyi, Bab- csán — Poór, Urbányi, Lipták (Oláh B.. 46. p.) — Sváb, Jó­nás. Bartus (Becsei, 46. p.). Edző: Haász Sándor. Csaknem félóra telt el az első játékrészből ■ említésre méltó esemény nélkül, csupán Babcsán és Bruder váltakozó kimenetelű különmérkőzése borzolta a kedélyeket. Az első feljegyeznivaló viszont annál jobban elszomorította a hazai szurkolókat. A 28. percben Andrikó nagyszerű indítása nyomán, a hátulról felfutó Se­bők maga mögött hagyta Na­gyot, s a 16-os oldalvonalától, balról, nehéz szögből, a kimoz­duló László mellett élesen lőtt a bal alsó sarokba. 1—0. A válasz sem késett volna sokáig: a 33. percben Poór ívelt be szögletrúgást balról, Sváb azonban az ötösön, a bal kapufával szemben állva, ka­pásból mellé lőtt! Hamarosan sárga lap is sújtotta a salgó­tarjániakat, pontosabban Bab- csánt, amikor a játékvezető megelégelte a hátvéd párvia­dalát a debreceni szélsővel (Bruder a 70. percben szintén megkapta a maga színes kár­tyáját, de csak ebben sikerült egyenlíteni). A félidő lefújása előtt Sváb ismét lemaradt egy remekül középre adott lab­dáról. .. A szünetben Haász edző kockáztatott: kettős cserét ha­tározott el. Zimonyi lett a söprögető, Urbányi a beállós, Poór a bal oldali és Juhász a középső középpályás. Mégis a vendégek kerültek először gól­helyzetbe, ám Pásztor éles szögből kapura lőtt labdáját László szögletre öklözte. A másik oldalon Becsei, Jónás, majd Juhász ügyetlenkedett el lövőhelyzetet a 16-osnál, az­tán Sváb jó beadását „fülelte le” az egyébként lázasan ját­szó Bezzegh. Az 53. percben Poór lőtt jó helyzetben, 13 mé­terről egy védőbe, majd Be­csei tört be a 16-oson belülre, de lemaradt saját labdájáról. Két hazai szöglet —, majd egy szabadrúgás is jelezte a nógrádiak nyomasztó fölé­nyét. Ám, hogy ez mennyire meddő volt, arra jellemző: a 76. percben kellett először vé­denie a Kinizsi kapusánál?, Oláh Béla 17 méteres, léc alá tartó labdáját! A másik olda­lon Bezzegh szabadrúgása nyomán alig kerülte el a lab­da László kapuját. A hajrá­ban Jónást a földre sodorták a 16-oson belül — a játékve­zető továbbot intett... Aztán Sváb, majd Juhász ügyetlen­kedett el egy-egv helyzetet, a 86. percben pedig Barna lab- daelrúgásért sárga lapot ka­pott. A lefújás előtt még Ju­hász fejelt 10 méterről a ka­pus kezébe, végül Becsei sza­badrúgását védte Vadon. Több tanulsága is van en­nek a mérkőzésnek, amely az őszi hazai veretlenség elvesz­tését jelentette a salgótarjáni­aknak. Lehet, hogy a játék­vezetők vitás esetekben több­ször sújtják az SBTC-t, mint ellenfelét, gólokat azonban a labdarúgóknak kellene elér­niük! A példásan fegyelme­zett, szoros emberfogással vé­dekező és remekül „kontrá­zó” vendégek akkor is meg­érdemelten nyertek, ha meg­gondoljuk, hogy kiesőhelyen állva verték meg az élcso­portban tanyázó Bányászt! Jók: Garamvölgyi, Takács, Sebők ill. Juhász. V. F. J Területi bajnokság, Máfra-csoport V Bravúros pontrablás Újpestről H. Köteles 3. SE—St. Síküveggyár 0—0 Űjpest, 100 néző, v.: Os- várt. Síküveggyár: Rédei — Zsély, Verbói, Czene. Jaszik — Balga, Dóra, Kovács, Králik — Garai, Szekula, (Juhász, 87. p.). Edző: Kiss László. Taktikailag rendkívül fe­gyelmezetten és jó hozzáál­lással játszott végig a ven­dégcsapat, és egyértelműen feledtette ÁH" ózdi,' nagy gól- különbségű- Veréséget. Olyan elszántsággal léptek pályára a katonacsapat otthonában a salgótarjániak, hogy ebből az érett, lelkes játékból nem is születhetett vereség. Pe­dig a harmadik vonal újon­ca eddig pontveszteség nél­kül, százszázalkos teljesít­ménnyel állt a Mátra-cso- por élén. és minden ellen­felének rúgott gólt. Impo­náló gólkülönbségével a fel­jutásra is esélyesek közé számít! A gyáriak lelkes játékába csak kétszer csúszott hiba. Először a 13. percben VerJ bői szabálytalanul szerelte Szabadost, ezért sárga lapot kapott, majd közvetlenül a lefújás előtt, a hajrában be­cserélt Juhász miatt ítéltek szabadrúgást a vendégcsapat ellen, s ennek nyomán a labda alig kerülte el Rédei kapuját. Előzőleg Szekula hagyott ki nagy gólhelyze­tet a másik oldalon. A bra­vúros pontszerzésért a sal­gótarjáni játékosok mind-] egyike dicséretet érdemel! , Pedig milyen jól kezdődött! BVSC—Romhányi Kerámia 3—2 (2—1) Romhány, 600 néző, v.: Hor­váth. Kerámia: Balogh —Sá­gi, Menetel, Füzér, Kaliczka — Tréznik, Hodúr, Pincze, Varga — Kovács (Matyóka), Szedlák. Edző: Beke Ferenc. A hazaiak számára bizta­tóan kezdődött a mérkőzés. Az első percben Sági labdá­jával Hodúr az alapvonalig cselezte magát, majd beívelé­se nyomán Kovács kapásból lőtt a jobb alsó sarokba. 0—1. A 20. perc hozta meg az egyenlítést a vendégcsapat­nak: Kölln szabadrúgásból, 18 méterről, a sorfal fölött a jobb sarokba csavart. 1—1. Szedlák volt a főszereplője a romhányiak legnagyobb ki­hagyott helyzetének. Már a kifutó kapus mellett is elgu­rította a labdát, amelyet a védők a gólvonalról vágtak ki! Aztán a 38. percben egy bal oldali beadás nyomán Szán­tó 8 méterről, fejjel a hosz- szúsarokba csúsztatott. 2—1. Szünet után, a 61. percben ismét Szántó volt eredmé­nyes. Balogh és Kaliczka egy­másra várt a felszabadítással, és a közbeugró csatár 6 mé­terről az üres kapuba fejelt. 3—1. Közvetlenül a lefújás előtt szépítettek a nógrádiak. Matyóka ellen szabálytalan­kodtak a vendégek a 16-oson belül, s a megítélt büntetőből Szedlák állította be a vég­eredményt. 3—2. A korszerű futballt játszó, rutonos vas­utascsapat győzelme megér­demelt volt. Jó: Pincze. Már őszi első a Bp. Honvéd Eredmények, táblázatok Vezetés után — vereség Hatvan—Nagybátony 3—1 (0—0) NB I.: Debrecen—Ferenc­város 0—0, Siófok—Békéscsa­ba 1—2 (1—0). Videoton— MTK-VM 2—0 (0—0), Bp. Honvéd—Pécsi MSC 0—0. Va­sas—Haladás 0—0, Rába ETO —Ü Dózsa 2—2 (1—0). Bp. Volán—Tatabánya 2—0 (0—0), Csepel—ZTE 0—0. A bajnokság állása l.Bo. Honvéd 14 9 4 1 23- 9 22 2. Pécs 14 8 3 3 25-12 19 3. Tatabánya 14 5 6 3 15-12 16 4. Ferencváros 14 6 4 4 17-16 16 5. MTK-VM 14 6 3 5 18-17 15 6. Rába ETO 14 3 8 3 24-21 14 7. Zalaegerszeg 14 3 8 3 22-20 14 8. Békéscsaba 14 5 4 5 18-18 14 9. Haladás 14 5 4 5 17-17 14 in. Videoton 14 4 6 4 14-15 14 11 Debrecen 14 4 fi 4 15-19 14 12. Vasas 14 4 5 5 18-20 13 13. Ü. Dózsa 14 4 4 fi 19-23 12 14 Bn. Volán 14 3 5 6 16-24 11 Ifi. Siófok 14 3 3 8 15-21 9 Ifi. Csepel 14 3 1 1« 10-22 7 NB II.: Komló—Dunaújvá­ros 1—2 (0—1), SZEOL-DÉL- EP—Veszprém 1—0 (1—0), Sopron—Eger 2—1 (1—1), Stekszárd—Szolnok 0—2 (0—1), Kazincbarcika—Nvír­egvháza '2—1 (1 — 1), Vác— Metripond 0—0, Nagykanizsa —Keszthely 0—0, Ganz­MÁVAG—Baja 6—0 (2—0), H Szabó L. SE—Diósgyőr 0—2 (0—1). A bajnokság állása 1. Eger 13 8 4 1 26-10 20 2. SZEOL 13 8 2 3 25-11 18 3. DVTK 13 6 5 2 26-17 17 4. Dunaújváros 13 6 4 3 20-13 Ifi 5. Keszthely 13 6 4 3 16-14 16 6. Ganz-MÁVAG 13 6 3 4 26-17 16 7. Szolnok 13 7 1 5 23-18 Ifi 8. Salgótarján 13 6 3 4 15-11 15 9. Komló 13 6 2 5 24-20 14 10. H. Sz. L. SE 13 5 3 5 17-16 13 11. Sopron 13 4 5 4 16-15 13 12. Nyíregyháza 13 5 2 6 16-16 12 13. Szekszárd 13 4 4 5 12-21 12 14. Vác 13 4 3 6 9-15 11 15. D. Kinizsi 13 3 4 6 14-19 10 16. Nagykanizsa 13 3 4 6 15-21 10 17. Metripond 13 4 2 7 17-24 10 18. Veszprém 13 3 3 7 13-21 9 19. Baja 13 3 2 8 16-34 8 20. Kazincbarcika 13 1 4 8 11-24 6 Területi bajnokság; Mátra- csoport: Sajóbábony—Edelény 0—0, Sirok—Bélapátfalva 1—1, Borsodi Bányász—Göd 2—1, Ózd—Gyöngyös 1—0, Recsk szabadnapos volt. A bajnokság állása 1. H. Köt. J. SE 9 8 1 - 28- 5 17 2. Ózd 9 8 1 - 22- 3 17 3. Edelény L0 » 2 3 17-Ifi 12 4. BVSC • 9 5 2 2 Ifi- 9 12 5. Hatvan 9 5 2 2 13*10 12 6. Recsk 9 4 2 3 18-12 10 7. Sajóbábony 9 4 2 3 7- 8 10 8. B. ' Bányász 9 3 3 3 9- 9 9 9. Nagybátony 10 4 1 5 10-13 9 10. St. Síküveg. 10 4 1 5 13-18 9 14. Bélapátfalva 11 1 6 4 9-15 8 12. Göd 10 2 3 5 9-13 7 13. Romhány 9 2 3 4 12-19 7 14. Borsodnádasd 11 3 1 7 13-26 7 1*5. Gyöngyös io 2 2 6 12-13 6 16. Sirok 9 2 1 6 7-17 5 17. Balassagyarmat. 9 2 1 0 fi-lfl 5 Hivatalos totóeredmények A totó 42. heti játékszelvényén szereplő mérkőzések: 1. Como—Udinese 0-0 x 2. Juventus—Bari 4-0 1 3. Lecce—Internazionale 0-1 2 4. Milan—Torino 1-0 l 5. Napoli—Verona 5-0 1 6. Pisa—Avellino 1-1 x 7. Roma—Fiorentina 2-1 1 8. Sampdoria—Atalanta 0- 0 x 9. Arezzo—Monza 1-0 1 10. Campobasso—Catania 0-0 x 11. Catanzaro—Bologna 1-0 1 12. Cesena—Cagliari 0-0 x 13. Palermo—Ascoli 0-0 x Pótmérkőzések: 14. Lanerossi—Lazio 2-0 1 15. Pescara—Empoli l-l x lb. SambeneUettese—Perugia 0-0 x Hatvan 600 néző, v.: ’ ó- ja II. Nagybátony: Kiss — Mákos, Orosz, Hajdara. Sza­bó Gy. (Tőzsér) — Bertók (Tamás), B. Kovács, Cséki, Berindán — Bartha,, Szőke. Edző: Répás Béla. Az első félidő tapogatózó játéka után, hirtelen jött a második játékrész elején a Balassagyarmat, 600 néző, v.: Pálfi. Balassagyarmat: Pintér — Paumann, Rob, Szlezák, Susén — Taskó (Szűcs, 70. perc), Varga, Sza- lánszki — Horváth (Lászlók, 65. perc), Tóth F„ Gál. Edző: Bundzsák Dezső. Az első félidőben nem tör­tént feljegyezni való esemény. A szünet után nagyobb se­bességre kapcsolt a hazai gárda; az 50. percben Balázs kapott sárga lapot Szalánszki visszahúzásáért, mely után a vendégek vezető gólja. A 46. percben ugyanis a védők között kilépő Bartha lövése nyomán a kapufáról a há­lóba pattant a labda. 0—1. Az 58. percben egyenlített a Hatvan: Juhász 8 méter­ről lőtt a kapuba. 1—1. A 65. percben Horváth 17 mé­terről szánta el magát lö­szabadrúgás beívelése nyo­mán, Susán fejelt fölé. A 73. percben Gál lábát húzták el a 16-oson belül, de a játékve­zető továbbot intett. Aztán Szűcs egy beívelt szögletrúgás után a kapufát találta el! A 77. percben az ellenfél első igazi gólhelyzetét Jakubik hagyta ki. A 81 percben Gál ragyo­góan vett át egy labdát, két védőt csapott be egyszerre, és a kapus mellett a hálóba lőtt. 1—0 A 87 percben Szűcs csí­pett el egy középreadást, rá­vésre, s máris: 2—1. Hat perccel később Veiland jobb oldali bedását Juhász értékesítette. A szünet után igen szín­vonalas, jó iramú mérkőzést láthatott a közönség, a ha­zaiak megérdemelten kere­kedtek fölül. Jók: Májkos, Berindán, Bartha. vezette a kapusra, aki fel­vágta. Tizenegyes! A büntetőt Tóth rúgta a jobb sarokba. 2—0. Már mindenki a mér­kőzés végét várta, amikor Du­dás nagyszerűen vett le egy beadást, és ballal a hosszú­sarokba lőtt. 2—1. A hazaiak meglehetősen kishitűen kezdték a játékot, a második félidőben azonban bátrabban, és támadóbb szel­lemben játszva, megérdemel­ten nyertek. Jók: Paumann, Szlezák, Varga, Gál, ill. Bíró, Dudás. Végre megint siker! Bgy. SE—Borsodnádasd 2—1 (0—0)