Nógrád, 1985. október (41. évfolyam, 230-256. szám)

1985-10-08 / 236. szám

Adorján váratlan veresége Hői HB I! Megkezdődött Szirákon a HUNGÁROIL Kupa nagymesterverseny Vasárnap ünnepélyesen megkezdődött a I. HUNGAR- OIL Kupa férfi nemzetközi sakk-nagymesterverseny a sziráki kastélyszállóban a Magyar Szénhidrogénipari Kutató-Fejlesztő Intézet és a Bp, Honvéd rendezésében. A FIDE XI. kategóriájú, 14 résztvevős. körmérkőzéses nagvmesterverseny iránt élénk érdeklődés nyilvánul meg. Az I. fordulót megtekintette F!o- rencio Campomanes, a Nem­zetközi Sakkszövetség (FIDE) Fülöp-szigeteki elnöke és Sze­rényt Sándor, a Magyar Sakk- szövetség elnöke is. Az ér­deklődők számítógép vezé­relte ipari televíziókon ke­resztül kísérhették figyelem­mel az I. forduló feilemé- nve’t. A ma «var versenyzők nem a legjobban rajtoltak, mert Adorján András nemzet­közi nagymester 21 lépésben vereséeet szenvedett az NDK- beli Knaaktól. de a többiek sem remekeltek. Horváth né1* dául e'késett a Pintér elleni mérkőzésről, ennek ellenére pt ti * ér kiállt ellene és győ­zött. A sportszerű gesztus élénk elismerést váltott ki. A szovjet Tukmakov n'erri­A Fülöp-szigeteki Yap győze­lemmel rajtolt. zetközi nagymester nem tu­dott megbirkózni az 1983-as ifjúsági világbajnokkal, a bolgár Georgievvel. Az I. forduló eredményei: Knaak (NDK-beli)—Adorján 1—0, Pjntér—Horváth 1—0, Kiinger (Ausztria)—Petrán 1—0. Yap (Fülöp-szigeteki)— Utasi 1—0. Tukmakov (szov­jet)—Geosgiev (bolgár) 0,5—0,5, Sax—Vaiser (szovjet) függő, Diurics (jugoszláv)—Uhlmann (NDK-beli) függő. A verseny közben Floren- cio Campomanes, a FIDE el­nöke élénk érdeklődéssel kí­sért sajtóértekezletet tar­tott, dicsérve a kifogástalan rendezést. A- II. forduló mérkőzéseit hétfőn délután 14.30 órától Bonyolították te. Eredmények: Tukmakov—Petrán 1—0, Geor- giev—Uhlmann 0,5—0,5, Ulasi —Knaak függő, Vaiser—Dju- rics függő. Kiinger—Yap füg­gő. Pintér—Sax 1—0, Adorján —Horváth 1—0. Tegnap délelőtt lejátszották a vasárnap függőben ma­radt, két játszmát is. Ered­mények: Sax—Vaiser 0,5—0,5, Djurics—Uhlmann 0—1. Meglepetés a nyitányon SKSE—DUSE 55—52 (33—25) Salgótarján, v.: Zsíros, Kondor. SKSE: Angyal (18), ' Miskolczy (12), Hegedűs (8), Szántó (6), Sípos (5). Cs.: Horváth (6). Edző: Szarvas József. Az eredmény alakulása: 5. p.: 7—11, 10. p.: 20—19, 15. p.: 23—23, 25. p.: 39—34, 30. p.: 4fi—40, 35. p.: 50—47. A fiatal salgótarjáni csapat a bajnoki nyitányon máris férfiak kelletpes meglepetést oko­zott. A tavaly dobogós helyen végzett Universitast jó játék­kal, szoros küzdelemben sike­rült legyőzni. A mérkőzés el­ső perceiben a vendégek irá­nyították a játékot, jó soro­zattal elónvt harcoltak ki. A hazai gárda fokozatosan len­dült játékba, s védekezésük feljavult, majd Angyal révén a támadásokat is pontosan fe­jezték be. Fordulás után a két pa­lánk alatt felváltvá estek a kosarak, 3—4 pontos hazai ve­zetés mellett. Mivel a tarjáni lányok nem tudtak jelentős előnyt szerezni, így a mérkő­zés vége izgalmassá vált. A rutinos debreceni csapat min­dent megpróbált az eredmény megfordítására, de a mos<t érett játékot mutató Kohász itthon 'tartotta a két pontot. Jók: Angyal, Miskolczy, He­gedűs. Senki sem dicsérhető DUSE—SKSE 77—76 (42—41) Salgótarján, v.: Zsíros, Kon­dor. SKSE: Juhász (33), Szabó (13). Magyar (13). Dániel (7). Tóth (6). Cs.: iMczkó (2), Pál (2). Edző: Laczkó Sándor. Az eredmény alakulása: 5. p.: 11—10, 10. p.: 23—27, 15. p.: 32—29, 25. p.: 55—50, 30. p.: 58—63, 35. p.: 74—66. A bajnokság második for­dulójában ismét gyenge telje­sítményt nyújtott a férfi­csapat. Az első percekben ki­egyenlített játék folyt, a ha­zaiak elsősorban három pon­tot érő kosarakat értek el. A félidő második felében a Ko­hász sorozatban hagyta ki helyzeteit, s pontatlan átadá­saik, a rossz indításaik ered­ménye, hogy a főiskoláscsa­pat lassan felzárkózott és át­vette a vezetést. A pihenő használt a tarjá­ni fiúknak, a támadások szer­vezése felgyorsult és a befe­jezés is pontosabb lett. Kilenc­pontos előnyüket azonban nem tudták megtartani — a távoli dobások nem jötték be, így ismét a debreceni csapat irá-' nyitotta a játékot. A végére a salgótarjáni fiúk elfáradtak, nem tudtak már újítani. A csapatból senki sem dicsérhe­tő. — omaszta — Férfi NB II. Középcsoport Hazai siker a kiesési rangadón St. Építők—Mezőhegyes 33—21 (17—8) Karate Salgótarjáni shotokanosok Bajorországban Salgótarján, Munkácsy úti ké­zilabdapálya. 200 néző, v.: Hajas, Németh. Építők: Kiss — Szabó (9), Vrbán (6), Drevenka (1), Tóth 1. (8), Kátai (2). Nágel (4). Csere: Sándor (kapus), Határ (2). Vas (—), Tóth L. (1), Kis- balázs (—). Edző: Szabó Atti­la. Az eredményei alakulása: 7. v.: 5—3, 18. p.: 10—5, 38. p.: 21—10, 45. p.: 25—13, 52. p.: 30—15. Keleti csoport Tóth I. góljával kezdődött a találkozó, majd Urbán ta­lált a kapuba. Ezt követően a lelkes vendégek egyenlítettek. Rákapcsolt a hazai gárda és Urbán, illetve Tóth I. soro­zatban lőtte a szebbnél szebb átlövésgólokat. A hazaiak ka­pusa-közben büntetőket védett és ziccerhelyzeteket tisztázott. A szünet után rövid Időre csökkent az iram, felváltva estek, a találatok. Időközben a Mezőhegyes négy büptetpt kihagyott, pontosabban Kiss hárított. A befejező negyed­órában a fáradt vendégcsapat már megadta magát. 1. Régen játszott ilyen szelle­mesen és eredményesen a sal­gótarjáni együttes. Így nem véletlen, hogy birtokába ke­rült a nagyon értékes két baj­noki pont. Kiállítások: 0 ill. 0 perc. Hétméteresek: 5/3, ill: 7/3.A Mezőhegyes legjobb dobói: Komáromi (7), Freifrik (4). Jók: . Kiss, Urbán, Tóth, I„ Dreyenk«, : FreTrik, Komáromi és Molnár. — tóth — Elszalasztott lehetőség Ny. Báthori-Bgy. Kábel SE 22-19 (7-12) Nyírbátor, 600 néző, v.: B. Kovács. Kábel SE: Ke­nyeres — Kürlössy 3, Sándor 4, Kovács S. 9, Leszák. Fäh­rt 1, Kovács J. 1. Cs.: Kovács T. (kapus), Varga /., Horváth, Szabadhegyi. Baranyi. Edző: Lombos István. Az eredmény alakulása: 12. p.: 1—5, 22. p.: 4—9, 27. p.: 6—12. 36. p.: 12—14, 47.- p.: 16—18, 52. p.: 18—19. Ügy indult a mérkőzés, hogy a nógrádiak lerohanják a hazaiakat. Kitűnő védeke­zés mellett, indítások után, jelentős előnyre tettek szert. A hazai csapat nem tudott kibontakozni, nem talált el­lenszert a vendégcsapat játé­kára Nők A második félidőt nagyobb lendülettel kezdték a nyírsé­giek és igyekeztek felzárkóz­ni. A Kábel iól tartotta ma­gát, a 2—3 gólos különbség megmaradt. Ekkor Fábrit 3x2 perces kiállítás után kizárták, egyidejűleg Leszák is a ki­állítás sorsára jutott, Kovács pedig egy durva szabályta­lanság nyomán megsérült. Ez­után a hazai csapat kiegyen­lített, majd sorozatban négy gólt lőtt és nyert. Biztos győzelmet szalasztott el a Kábel SE. Játékosai az első félidőben ragyogóan ját­szottak, a II. félidőben, azon­ban a kritikus pillanatban nem volt helyén a szívük. Az ellenfél legjobb dobói: Bodó 6, Köteles 4. Hétmétere- 'sek: 4 3, ill; 1/1. Kiállítások: 8 perc, ül. 16 perc , ill. ki­zárás (Fábri). Jók: Tóth (ka­pus), Németh, Kása, ill. Ke­nyeres (a mezőny legjobbja), Fábri. L,. I. A bajnokság állása 1. Nyíregyh. 19 14 2 3 460-411 30 2. Dunakeszi 19 13 2 4 307-440 28 3. Debrecen 19 10 2 7 462-416 22 4. TAURUS 19 10 2 7 455-424 22 5. Nádudvar 19 9 3 7 460-456 21 6. Testvériség 19 9 2 8 470-407 20 7. Tisza vasvári 19 8 2 9 434-441 1« 8. B.-gyarmat 19 7 2 10 461-511 16 9. Nyírbátor 19 8­11 410-413 16 10. Mátészalka 19 5 3 11 429-448 13 11. Sajóbábony 19 5 2 1'2 374-443 12 12. Eg-er 19 5­14 474-526 10 Külföldi edzőtáborozáson és versenyen, vettek részt a mi­nap a Salgótarjáni Shotokan Karate Club versenyzői. A München melletti Marnmen- dorfban az edzéseket Klaus Sterba négydanos mester, ko­rábbi nyugatnémet bajnok vezette: Az edzőtáborozás vé­gén versenyre hívta a nógrá­diakat a Felső-Bajországi Ka­rate Szövetség. A helybeli klubok között a 2. helyezést sikerült 'megszerezniük össze­sítésben a- salgótarjániaknak. Ez a meghívás a tavaly Sal­gótarjánban rendezett nem­zetközi verseny vendégei ré­széről viszonzás volt, és alap­jául szolgálhat egy hosszabb távú együttműködésnek, is. A tervek szerint a következő kö­zös edzőtáborozás jövő már­ciusban lenne a nógrádi me­gyeszékhelyen. A kapcsolatki­építése. az együttes edzési és versenyzési lehetősége,' a to­vábbi tapasztalatszerzést. a Nógrád megyei karateoktatás színvonalának emelését szol­gálja. Hárman Colorado Springsben Ma Colorado Springsbe re­pül dr. Hargitay András, az úszók szövetségi kapitánya, Széchy Tamás és Kiss László edzők, akik részt vesznek a NOB szolidaritási alapjának kereté­ben sorra kerülő edzői tanfolya­mon. A nyolcnapos előadássoro­zaton világhírű szakemberek szá­molnak be a sportág legfrissebb tapasztalatairól. A Rinntartózko- dás költségeit a rendezők fede­zik. Csak ennyire tellett... Budaörs—Síküveggyár 13—11 (8—7) Budaörs, v.: Barna, Kárpát ti. Síküveggyár: Leányváriné — Zubercsányné (4), Lukács, Tóth M., Tarjáni (7), Kovács, Szabó, cs.: Dancsák, Miklós- né. Edző: Czimmer János. Három meghatározó játé­kosát nélkülözte a Síküveg­gyár: Tóth Éva, Moczokné és Kovácsné sérülés miatt nem játszhatott a fővárosban. Ala­csony színvonalú mérkőzésen, helyzeteit jobban kihasználva nyert a Budaörs. A tarjániak közül csak Zubercsányné és Tat-iáni dicsérhető. Kiállítások: 4, ill. 2 perc. Hétméteresek: 8/5, ill. 2/1. Az ellenfél legjobb dobói: Bor­sos 5, Zelits 4. A Síküveggyár csapatából senki sem érdemel dicséretet. Országos ifibajnokság: Sík. üveggyár—Láng Vasas 19—17 (10—10). Góllövők: Tarjáni 10, Tóth M. 3, Szabó 3, Dan­csák 2, Juhász 1. Jók: Tarjá­ni, Szabó, Tóth M. A felnőttbajnokság állása 1. Goldberg. 20 20­­476-Í297 40 2. Porcelán 20 16­4 436-336 32 3. Vác 20 13 2 5 414-335 28 4. Csepel Autó 20 11 2 7 366-371 24 5. TAURUS 20 10 2 8 336-311 22 6. DUTÉP 20 10 1 9 349-3.36 21 7. Síküveg. 20 8 2 10 328-358 18 8. Budaörs 20 6 1 13 309-379 1-3 9. Jánosba!. 20 4 4 1'2 349-401 12 10. Szegedi TK 20 5 1 14 308-408 11 11. Szentes 20 3 4 13 300-347 10 12. Sor. VOSE 20 3 3 14 347-423 9 A Síküveggyár legközeleb­bi mérkőzését október 12-én, 14 órától az Epítök.pályán játssza a DUTÉP ellen. — pilinyi — Cselgáncs Húszak Zoltán első letí Szolnokon úttörő II—III. osz­tályú csel gáncs-rang sor versenyt rendeztek. Mintegy 150-en léptek tatamira, köztük hét salgótar­jáni versenyző is. A 38 kg-osok között Szendi Ádám második, Szabó Zsolt harmadik lett, 41 kg-ba.n Kalocsai Gábor az ötö­dik helyezést szerezte meg. A 45 kg-osok viadalán Péter Nán­dor második, Lopatovszki Ottó ötödik lett, míg az 58 kilósok versenyét Huszák Zoltán (mind Salgó öblös SC) nyerte^ meg. Jó hírek Nem remekeltek a magyar ku­pacsapatok második fordulóbeli ellenfelei: a BEK-ben szereplő Bp. Honvéddal összesorsolt ro­mán Steaua Bukarest pontot vesztett otthonában. míg az pJEJTA Kupában a Videotonnal Ezzel értékes pontokat szereztek a november 24-i magyar bajnok­ságra való bejutás szempontjá­ból. Pontjaik szaporítására októ­ber 26-án, Debrecenben lesz újabb lehetőség. Jövő szombaton Miskolcon ren­dezik a serdülők, 27-én Buda­pesten a felnőtt nők, november 23-án Kaposváron a férfiak ma­gyar bajnokságát. A serdülők fináléjában 10, a másik két dön­tőbe 1—1 nógrádi versenyző ju­tott. külföldről játszó lengyel Légi a Varsó — igaz, idegenben, s a listavezető­vel szemben — alulmaradt. Ered­mények: Steaua Bukarest—Spor­tul 1—1, Widzew Lodz—Legia Varsó 3—1. Női NB II. Keleti csoport r Értékes győzelem SVT SC-Nyírbátori BSC 3—1 (6, -10, 11, 14) Nyírbátor, v.: Szabó, Dömötör, SVT SC: Szkiba, Percze, Szép, Czankné, Ke- mencsik, Hando- né. Cs.: Póczos. A tarjániak az első játsz­mában bátor támadójátékkal lepték meg a hazaiakat. Az SVT-sek a mezőnyben önma­gukat múlták felül: minden labdát „összeszedtek”, a tá­madók pedig nem ismertek kíméletet. A pontszerzésben valamennyi játékos részt vál­lalt, az NB II-ben várakozá­son felüli játékkal debütáló K.emencsik is. A inásodik játszmára rendezte sorait a hazai csapat, elsősorban ej­tett és „húzott” labdákkal lepte meg a vendég tarjáni gárdát. Szép Zsuzsanna nyi­tásaival, Czankné jól helye­zett ütéseivel még vezetésre tett szert az SVT SC, de utá­na nem tudta megállítani a nyírségieket A harmadik játszmára fel­javult a nógrádiak sánca, va­lósággal „megölte” a hazaiak húzott labdáit. Szép, változa­tosan alkalmazott, ragyogó nyitássorozata sokkolta a bá- toriakat, így biztos SVT-s győzelem született Igen iz­galmasan alakult a negyedik játszma: 3—0-s tarjáni ve­zetés után szépítettek, majd 6—3-as vezetést szereztek a hazaiak. Szkiba, majd Percze nyitásait azonban Czankné és Szép bátor ütésekkel, jól he­lyezett ejtésekkel értékesítet­te. Az SVT SC sorozatban, a harmadik akadályt vette si­kerrel. A salgótarjániak va­lamennyi játékosa ismét jó teljesítményt nyújtott. Külön ki kell emelnünk Szép válto­zatos, színes játékát, Czank­né rutinos mezőnyözését,' Haodóné feljavult támadójá- tékát, Szkiba eredményes üté-’ seit (palkovits) Férfiak Elgondolkoztató vereség Rákosmenti Tsz SK—Romhányi Kerámia 3-1 (-12,13, 8, 6) Budapest, v.: Hóbor. Rom­hányi Kerámia: Bagi, Né­meth, Takács, Pothorszki, Lichy, Balogh. Cs.: Kulcsár, Kovács, Németh L., Spitzer. Edző: Reznicsek László. A röplabda NB II. „felső­házi rangadóin” most a baj­nokcsapat jogutódja találko­zott a Kerámiával. A ven­dég nógrádi gárda lendülete­sen kezdett az „öregurasan” bemelegítő, nagy . nevekből álló tsz-csapat ellen. A rom- hányiak lendülete másfél játszmáig tartott. A megnyert első szett után még 8—1-re sikerült elhúzniuk, de ezután gyengült az összpontosításuk és a hazaiak átvették a já­ték irányítását. A harmadik szettben még egyszer „feltámadtak”, de a rutinos vendéglátók nem en­gedtek a ,,szorításból”. A ne­gyedik játszmára teljesen szétesett a Kerámia játéka. A szokatlanul csúszó parket­ta, az előző mérkőzések okoz­ta idegi fáradtság is sokat kivett a romhányíakból. Megérdemelt vereségük nem jelent szégyent a bajnokcsa­pat ellen. A mutatott játék viszont elgondolkoztató és minden játékost intenzívebb munkára kell késztetnie a jövő sikerei érdekében. R. L. Labdarúgás Versenyfutás az élen Területi bajnokság, Mátra-csoport A VIII. forduló eredményei: Sajóbábony—Recsk 2—0 (0—0), Hatvan—Edelény 0—0, Sirok —Borsodnádasd 2—0 (1—0), B. Bányász—Bélapátfalva 1—1 (0—Ö), BVSC—Gyöngyös 1—0 (0—0). Az utolsó fordulóból előrehozott mérkőzés: Bor" sodnádasd—Bélapátfalva 2—0 (0-0). A bajnokság állása 1. H. Köt. J. SE 7 7 - - 26- 5 14 2. Ózd 7 6 1­20- 3 n 3. Recsk 8 4 2 2 18-11 10 4. Edelény 8 4 1 3 15-11 9 5. Sajóbábony 8 4 1 3 7- 8 9 6. BVSC 7 3 2 2 11- 7 8 7. Hatvan 7 3 2 2 9- 9 8 8. St. Síküveggy. 8 4­4 13-17 8 9. Göd 8 2 3 3 8-10 7 10. Nagybátony 8 3 1 4 7-10 7 11. Bélapátfalva 9 1 5 3 8-12 7 12. Borsodnádasd 9 3 1 5 12-23 7 13. Gyöngyös 8 2 2 4 11- 9 6 14. B. Bányász 7 1 3 3 6- 8 5 15. Romhány 7 1 3 3 7-16 5 16. Sirok 7 2­5 6-14 4 1'7. Balassagyarmat 7 1 1 5 4-16 3 j NCGRAD — 1985. október 8., kedd