Nógrád. 1983. március (39. évfolyam. 50-76. szám)

1983-03-22 / 68. szám

LABDARÚGÓ NB II, Magyarország befutott a „B" csoportba Amennyire elkeserítsen, rosszul játszott néhány nap­pal ezelőtt Magyarország jég­korong-válogatottja á Dánia elleni sorsdöntő csatán, any- nyira felülmúlta önmagát va­sárnap este, amikor csakis a győzelem számított jó ered­ménynek. Boróczi Gábor csa­pata a szükséges győzelmet „szállította”, a tavaly a „B” csoportból kiesett Kínát majd nem pontosan három év után sikerült ismét legyőznie. A hazai válogatott utoljára 1930. március 16-án Ljubljanában verte meg Kínát egy nemzet­közi tornán 6—2-re. Ezúttal nem volt gyenge pont az együttesben, bár gyorsaságban ezúttal is némileg elmarad­tak a kínaiaktól, a szív, az akarat most is csodát művelt, és a maratoni „C” csoportos vetélkedés végén a remekül szurkoló közönség megkapta méltó jutalmát. A budapesti„C” csoportos világbajnokság küz­delmeinek befejeztével Hol­landia és Magyarország lép­het j^gre 1985-ben a „B” cso­portban. Magyarország—K ina 4—3 (2—1, 1—1, 1—1) Budapest Sportcsarnok, 7300 néző, v: Olsen (svéd), Kluge (NDK), Pfarrkirchner (oszt rák). Gólütők: Kovács (3:30 — Kiss T.), Ancsin (18:12 — Flóra), ill. Bien Sao Tang (10:36 — Sun Zsi Min); Búzás (22:22 — Kereszty), ill. Bi- an Sao Tang (36:30 — egyéni akció); Palla (46:22 — Ba­logh), ill. Vang Fu Ping (54:49 — Ksziang Su Kving). Kiállítások: 12, ill. 14. perc Az 1983. évi budapesti '„C” csoportos jégkorong-világbaj­nokság végeredménye: 1. Hollandia 7 7 - - 75-11 14 2. Magyarország 7 5 - 2 50-25 10 3. Kína 7412 20-23 9 4. Dánia 74-3 24-26 8 5. Franciaország 7313 41-25 7 6. Bulgária 7115 20-36 3 7. Spanyolország 7115 17-55 3 8. Koreai NDK 71-6 15-72 2 Az első vonal felettiek a „B” csoportban szerepelnek 1985-ben, a második vonal alatti KNDK a „D” csoport­ban lép jégre. 1984-ben a té­li olimpia küzdelmei miatt nem lesznek világbajnoki küz­delmek. Mezei futóverseny Balassagyarmaton és Pasztán Kínos kilencven perc Eger SE-Nagybátony 4—1 (2—1) Nagybátony, 1500 néző, v: Divinyi. Eger: Bartos, Birin- csik, Méhesi, Patvaros, Szert — Lengyel, Móricz, Varga — Horváth, Kiss, Cscpregi. Ed­ző: Szentmar,jay Tibor. Nagy- bátony: Kocsis — Cséki, B. Kovács. Mihalkó, Tamás — Bedö, Orosz, Vágó — Szabó L., Kiss Gy., Szabó J. Megbí­zott edző: Baranyai Gyula. (A hazaiak öltözőjében új fiú készülődött: Bedő Ferenc. A középpályást a napokban igazolták a területi bajnok­ságban szereplő Pásztói SE csapatától). A vendégek kezdték a já­tékot és a rohamozást. En­nek ellenére a bátonyi szava­lókórus —, milyen régen nem tette ezt! — a Bányász-fiúkat biztatta. A 4. percben Csepre- gi bal oldalról ívelt be egy szabadrúgást, a labdára Kiss és Bedő emelkedett fel az ötösön. Az egri csatár fejese a kapu mellé csúszott. Négy perc múlva Szabó László re­mek csellel elhúzott a jobb szélen, begurított labdáját Kiss Gy. ballal kapura su­hintotta, Bartos remek vető­déssel tisztázott. Az ellentá­madás során Szert elrobogott a balösszekötő helyén, reme­kült tálalt középre, Kiss T. érkezett és 5 méterről aka­dálytalanul lőtt az árván ma­radt kapuba. 1—0. A hazaiak elkeseredetten támadtak, de hosszú ideig nem boldogultak az egri védőkkel. Csak egy szabadrúgást és két szögle­tet értek el... A 19. percben Kiss Gy. elől Méhesi az utol­só pillanatban adott haza ka­pusának. A Bányász kapujá­nál Cscpregi lövésébe B. Ko­vács az ötösön lépett bele — a labda az alapvonalon túlra vágtatott. A 24. percben Mi­halkó átadásával Kiss Gy. elviharzott a jobbösszekötő helyén, 14 méterről lövésre szánta el magát, a veszélyes labdát Bartos ujjheggyel tol­ta szögletre. A 27. percben B. Kovács kitűnő keresztlab­dával indította a bal szélen Kiss Gyulát. A szélső egy csel­lel elhúzott védője mellett, a 16-oson belül járt, amikor Birincsik buktatta. Divinyi játékvezető 11-est ítélt! A büntetőt Cséki biztosan érté­kesítette. 1—1. A 35. percben — Móricz buktatásáért — Orosz sárga lapot kapott. A megítélt szabadrúgás elvégzé­se után Horváthoz került a labda, a szélső 14 méterről a kapujából kiinduló Kocsis fe­lett a hálóba emelt. 2—1. A 40. percben Vágó 13 méter­ről centiméterekkel lőtt a bal oldali léc mellé. A befe­jezés előtt Orosz bal oldalról belőtt labdája elszállt á nagy- bátonyi csatárok és a ven­dégvédők feje fölött, és a já­téktéren kívülre került... A második félidő kezdetén hatalmas elánnal rohamozol t a Nagybátony. Az egri vé­dők azonban taktikusan, vagy kíméletlenül állították meg, illetve rúgták fel Kiss Gyu­lát, Bedőt és Szabó Lászlót. A játékvezető csak szóbeli fi­gyelmeztetést alkalmazott... Az 54. percben a 4—5 méleres lesen álló Horváthoz került a labda, Divinyi nem vette fi­gyelembe partjelzőjének be- intését, továbbot mutatott, a szélső elhúzott a jobb szélen és a kétségbeesetten kifutó Kocsis mellett 15 méterről a bal felső sarokba emelte a labdát. 3—1. A hazaiak letá­madták az egrieket, de ki­mondott gólhelyzeteket nem tudtak kidolgozni. A 63. percben, „belépésért”, Birin­csik érdemelte ki a sárga kártyát. Hat perc múltán gyors hazai támadás futott a pályán, a labda Be- dőhöz került, aki a kapunak hátra állva lőtt. Az egri ka­pus ismét bravúrral védett. A 72. percben Tamás rövidre sikerült hazaadását a szemfü­les Móricz elcsípte, Kocsist kicsalta kapujából és néhány lépésről a hálóba gurított. 4—1. Másodpercekkel később ismét Tamás hibájából ala­kult ki veszélyes helyzet a hazai kapunál, Cséki viszont felszabadított. A 80. percben Móricz kilépett a tétovázó ha­zai védők közül — és 10 mé­terről a hosszú sarok mellé lőtt. Az ellentámadás során Kiss Gy. labdáját Bedő bal­lal messze a kapu mellé rúg­ta. A 86. percben Varga átkí­gyózott a Bányász védelmén, de a keresztező B. Kovácsba lőtte a labdát. Egy perccel a mérkőzés lefújása előtt Mi­halkó átadásából Szabó J. ügyetlenül a léc mellé he­lyezett... Az északi rangadón — va­lószínűleg a nagy tét miatt — szinte végig ideges, vibrá­ló légkör uralkodott. A ruti­nosabb egriek vezetését kö­vetően niég újítani tudott a Nagybátony — és egyenlí­tett. Ezután a játékvezető té­vedése és a hazaiak védelmé­nek elemi hibái miatt a ven­dégek behozhatatlan előnyre tettek szert. A negyedik egri gól után már minden ment a maga útján. A vendégek a győzelemért harcoltak, a Bá­nyász a szépítésért küzdött. A hazai csapat sajnos hiába. Csak küszködött... Mindent összevetve: az egységesebb gárda benyomá­sát keltő Eger megérdemel­ten nyert a szétesően játszó sereghajtó ellen. A találkozó színvonala nem volt méltó a labdarúgó NB II-hez. Jók: Méhesi, Patvaros, Mó­ricz, Horváth, ill: Kiss Gyula. Tóth István Kellemes, napsütéses idő­ben, élénk érdeklődés mel­lett .rendezték meg a járási- városi mézei futóversenyt Ba­lassagyarmaton. A korábbi évekhez képest kevesebb in­duló jelentkezett a rajtnál, s főleg a vidékiek voltak na­gyon kevesen. Mindössze a dejtári fiatalok jelentek meg a járás képviseletében. Győztesek az 1967—68-as születésű korosztálytól föl­felé. Lányok, 2000 méter: Bognár Melinda (Szántó), Ke­resztúri Ildikó (Rákóczi), Pé­kár Erika (Ifjúsági); 800 m: Okolenszki Csilla (Ifjúsági), Molnár Mariann (Rákóczi). Fiúk, 4000 méter: Kokavecz Mátyás (Balassi), 3500 m: Szabó László (Ifjúsági), Kurucz László (Petőfi), 1000 m: Ha- valy Krisztián (Dózsa), Szed- lák Gábor (Ifjúsági). * Pásztón került sor a helyi járás korcsoportos fiú—leány mezei futóversenyére. Alsó­told, Jobbágyi, Mátraszőlős, pásztói Dózsa, Szurdokpüspö­ki és Tar általános iskolák, valamint a MÁG-MEDOSZ SE 113 versenyzője vett részt. A meghívott iskolák közül tá­volmaradtak a pásztói Kun és a pásztói gimnázium verseny­zői. Távol maradtak ugyan a palotáshalmi általános isko­la versenyzői is az influenza- járvány miatt, azonban Palo­táshalmon az iskolai tanítás is szünetelt, így nem számít­hatott a megjelenésükre a rendező bizottság. Érthetet­len a rendezők számára, hogy a pásztói iskolák közel 1500 tanulója közül mindössze ti­zenöten indultak, a Dózsa is­kolából, onnan is nevelőik részvétele nélkül. A csapatverseny végered­ménye: 1. Jobbágyi 110, 2. Tar 50, 3. MAG-MEDOSZ 41, 4. Pásztói Dózsa tsk. 33, ‘ 5. Mátraszőlős, 22, 6. Szurdok- püspöki 20, 7. Alsőtold 13 pont. Egyéni győztesek. Leányok 1969-es évfolyamtól fölfelé, 1300 m: Gönczöl Edina (Job­bágyi), Nógrády Adrienn (Job­bágyi), 1000 m: Fekete Kata­lin (Dásztói Dózsa isk.), Kiss Katalin (Jobbágyi), 800 m: Erki Viktória (Jobbágyi), Mé­száros Katalin (Tar). Fiúk 1968-as évfolyamtól fölfelé. 4000 m: Bogáti Sán­dor (Alsótold), 2500 m: Jancsi Tamás (Jobbágyi), Láng Péter (Jobbágvi); 1600 m: Kecskés Lajos (Mátraszőlős), Balogh Zsolt (Jobbágyi): 1200 m: Ponnár Attila (MAG-Pásztól, 1000 m: Kovács Tamás (Tar). LABDARÚGÁS Eredmények, táblázatok Vasárnap játszották az NB I-ben: MTK-VM—Vasas 3—2 (1—2). Fáy utca, 8000 néző, v.: Németh. Góllövők: Birkás (2), Farkas, ill.: Turtóczky és Komjáti (öngól). A bajnokság állása 1. Rába ETO 2. Csepel 3. Bp. Honvéd 4. Ferencv. 5. Ü. Dózsa 6. Vasas 7. Debrecen 8. Tatabánya 9. Zalaegersz. 10. Videoton 11. Nyíregyh. 12. Diósgyőr 13. Haladás 14. MTK-VM 15. Pécs 16. Békéscsaba 19 13 19 10 19 11 19 10 19 9 19 19 19 19 19 19 19 18 19 18 19 4 47- 2 33­4 33- 6 47­5 21­5 33­6 23­7 26­8 24- 11 29­9 15- 9 24- 8 15­10 24- 10 27- 10 28­-20 28 •20 27 •21 26 ■31 23 ■22 23 -29 22 ■27 18 ■28 17 ■27 16 ■30 15 •24 15 ■36 15 ■27 15 ■40 15 ■32 14 ■48 13 NB Il-es eredmények: Sió- k—22. sz. Volán 0—0, Dcr g—Hódmezővásárhely 0—0, sd—Szekszárd 3—1, (1—1), eged—Keszthely 3—0, (2—0). mz-MÁVAG—Sopron 1—0 —0), Bauxitbányász—Olaj- ínyász: 2—0, (0—0), Baja— scskemét 0—1 (0—0), Vo- n—Kazincbarcika: 7—0-0). A bajnokság állása 3. Siófok 23 9 9 5 32-28 27 4. Kazincb. 23 11 4 8 37-36 26 5. Kecskemét 23 9 7 7 32-24 25 6. Salgótarján 23 10 5 8 33-26 25 7 Hódmezőv. , 23 11 3 9 37-32 25 8. Eger 23 11 2 10 45-36 24 y. i_*uja 23 8 7 8 30-25 23 lü. Keszthely 23 10 3 10 33-36 23 11. Sopron 23 8 6 9 27-28 22 12. 22. Volán 23 7 8 8 37-40 22 13. Szekszárd 23 8 6 9 28-34 22 14. Debr. Kin. 23 7 7 9 28-23 2l 15. Bauxitb. 23 8 5 10 29-33 21 16. Nagykanizsa 23 9 2 12 34-40 20 17. Dorog 23 8 4 11 26*34 20 18. Ózd 23 6 7 10 34-43 19 19. Ganz-M. 23 7 5 11 27-52 19 20. Nagybátony 23 6 4 13 23-49 16 •Területi bajnokság, Mátra- csoport: Bélapátfalva—.Lehel SC 0—0, Borsodi Bányász— Hatvan 3—0, (1—0), Honvéd Papp J. SE—Olefin SC 1—0 (0—0), Recsk—Miskolci VSC: 2—0 (0—0), Edelény—Váci Iz­zó 0—0. A bajnokság állása folán >ZEOL 23 12 7 23 12 5 4 52-22 31 G 46-29 29 1. Papp SE 18 12 4 2 42-14 28 2. Lehel SC 18 10 5 3 40-26 25 3. Váci Izzó 18 10 4 4 34-14 24 4. Hatvan 18 9 5 4 34-10 23 5. Rccsk 18 10 2 6 35-29 22 6. Gyöngy. 18 9 3 6 36-25 21 7. Edelény 18 7 5 6 25-29 19 0. Borsodn. 18 7 5 6 24-32 19 9. Olef. SC 18 6 6 6 30-19 18 10. B. Volán 18 5 6 7 22-22 16 11. B. Bány. 18 6 4 8 25-27 16 12. Balassa. 18 5 4 9 21-28 14 13. Bélapátf. 18 6 2 10 19-31 14 14. MVSC 18 4 4 10 13-33 12 15. S. Síküveg. 18 3 3 12 16-32 9 16. Pásztó 18 2 4 12 10-47 8 Megérdemelt győzelem STC-D. Kinizsi 1-0 (0-0) Debrecen, 800 néző, v.: Macz- kő (Márton, Mester). STCi László — Babosán, Kovács I., Mákos, Kántor — Balga, Var­ga, Földi, Berindán — Kovács 111. (Zsidó a 65. percben), Szedlák (Katrnár a 87. perc­ben). Edző: Borbély András. D. Kinizsi: Kun — Garam­völgyi, Takács, Halla, Vajda — Tözsér, Magyar, Andirkó — Bodonyi (Kerekes a 46, percben), Maczkó, Orenstein. Edző: Nagy György. Hazai támadásokkal kez­dődött az összecsapás, de már az első percek után kiderült, nemcsak az egyik pontért uta­zott Salgótarján Debrecenbe. A 6. percben Bodonyi rossz pörgetését Kántor lefülelte, Kovács III-at szöktette, azon­ban a csatár nem tudott élni a kínálkozó lehetőséggel. Két perccel később Garamvölgyi rövid hazaadását Földi csípte el: 5 méterről azonban az ol- dalhálót találta el. A 9. perc­ben Földi 18 méteres bombá­ja Halián irányt változtatott, Kun bravúrral szögletre tisz­tázott. A 15. percben Földi- Kovács III. adogatás után Szedlákhoz került a labda, aki a 11-es pont tájékán csi­nált egy jó cselt, majd visz- szatálalt az érkező Varga elé, aki kapásból kapu mellé bom­bázott. Két perccel később Szed'ák élesen középre lőtt labdája Kunról kinattant, ám Kovács III. is k^sőn eszmélt. A 25. percben Bodonvi bal oldalról rúgott szögletet. a Andirkó—Tőzsér betömörülő bolyról Vajda elé után Orenstein jutott pattant a labda. akin°k 24 hez, 16 méteres bombáját is- m'"tores, jól eltalált, felső sa- mát szögletre tolta László. A rokba tartó lövését László 34. percben Vajdát buktatták szögletre tolta. A 30. percben az ötös magasságában. Orens­tein beívelése „fején találta” Maezkót, a középcsatár vi­szont már nem tudott irá­nyítani, fejese elkerülte a ka­put. A 45. percben Orenstein —Magyar összjáték után a betörő Orenstein hét méterről mellé lőtt. A szünet utáni első ese­ményt egy veszélyes debre­ceni támadás jelentette. Vaj­da hatalmas bedobását Macz­kó fejjel megcsúsztatta, az érkező Orenstein kapásból lőtt, de a közeli lövés célt tévesztett. Egv nerccel később Kovács III.—Szedlák adoga­tás után Szedlák beadását Vajda fejelte ki a gólra éhes csatársor elöl. Az 55. perc­ben megszületett a salgótar­jániak vezető gólja: Balga pontos labdájával Kovács III. ugrott ki, lefutotta a debre­csak megzavarta, hanem rö­vid időre a labdát is megsze­rezte, azonban a középhátvéd nagy nehezen szögletre tisz­tázott. A 75. percben Halla cselezgetett a jobb szélen, be­ívelése Maczkóhoz szállt vol­na, őt azonban ellökték, majd a befutó Tőzsér sem érte el a beadást. Egy perccel ké­sőbb Zsidó nagyszerű labdát tálalt Szedlák elé, aki a bal szélen az alapvonalig futott, belőtt labdája elsuhant a be­vetődő Varga, majd a be­robbanó Földi előtt is. A 79, percben Babcsán a jobb szé­len lefutotta Andirkót, átadá­sát Zsidó mellel levette, a éles szögből az oldalhálót ta­lálta el. A 84. percben Ma­gyar beívelését a salgótarjá­ni kapu előtt mindenki elvé­tette, majd Maczkó másod­szorra sem tudta a kaput el­találni. A 86. percben Ga­ramvölgyi az oldalvonal men­tén „beleszállt” Szedlákba. A csatárt rövid ápolás után le kellett cserélni. Két perccel a befejezés előtt újból az STC kapuja forgott veszélyben. Magyar közeli bombáját szögletre hárította László, majd Andirkó szögletét Bal­ga fejelte ismét a vonalon túlra. Az újból beívelt labdát Maczkó csúsztatta meg, feje­se azonban most sem találta el a kaput. A salgótarjáni együttes az első perctől kezdve egyenran­gú ellenfélnek bizonyult. Két ceni védelmet, majd 12 mé- gyors előretolt csatára rend- terről a tehetetlen Kun mel- re veszélyes támadásokat ve- lett a jobb alsó sarokba he- zetett Kun kapujára. Takti- lyezett. 1—0. Az 57. percben kájuk roppant hatásosnak bi- Vajda hatalmas, 26 méteres zonyult: a támadásokra kon- lövését bravúrral nyomta centráló debrecenieket a szögletre László. Egyre többet hosszan meglőtt indításokkal támadott a Debrecen, min- kell meglepni. Bár sokszor a dent egy lapra feltéve az lehetőségből nem lett komoly egyenlítésért harcolt. Mégis helyzet, mégis az egyetlen ér­tőbb helyzetük volt a salgó- tékesített alkalom a vendége- tarjániaknak. A 66. percben két juttatta a két bajnoki Varga cselezgetett a felező- ponthoz. Azonban ez a gól vonal környékén, majd a les- nem ért volna semmit, ha a re játszó debreceni védők védelem nem zár olyan bizto- mellett futtatta Szedjákot, san, s a háló előtt nem kor­akinek veszélyes beadását látlan úr László kapus. Garamvölgyi az utolsó pilla- A jó iramú, küzdelmes mér- natban blokkolta.. Ezt köve- kőzésen megérdemelt győzel- tően Tőzsér, majd Orenstein met aratott a Stécé, ehhez vi- előtt kínálkozott gólszerzési szont jelentősen hozzájárult lehetőség, a 70. percben pedig a Kinizsi-támadók gólínsége. Halla jól eltalált kapáslövése Jók: László (a mezőny leg­vágódott le a lelkesen véde- jobbja), Babcsán, Kovács I„ kező vendégvédőkről. A 71. Kovács III., ill.: Kun, Halla, percben Takács saját 16-osa Orenstein. előtt cselezgetett, Földi’ nem- Mészáros István J NÓGRÁD - 1983. március 22., kedd ^ kovács III. István (képünkön balra, Tieber mellett) múlt asárnap pontot érő gólt szerzett a Siófok ellen, clcb- ;ceni találata pedig ezúttal a győzelmet jelentette az STC­ek. (Herbst Rudolf-felv.) adogatás lövés­A to»ó 12. heti eredménye 1. Avellino—Genoa 2-0 1 2. Catanzaro—Cagliari 1-2 2 3. Intemazionale—Cesena 3-1 1 4. Pisa—Juventus 0-0 x 5. Sampdoria—Napoli 1-1 X 6. Torino—Fiorcntina 2-0 1 7. Verona—Ascoli 2-1 1 8. Bari—F’oggia 2-1 1 9. Bologna—Milan 1-3 2 10. Campobasso—Pistoiese 2-1 1 11. Catania—Palermo 2-0 1 12. Perugia—Lazio 2-0 1 13. Sambenedettese—Arezzo 2-0 1 +1 Monza—Como 1-1 X