Nógrád. 1979. március (35. évfolyam. 50-76. szám)

1979-03-14 / 61. szám

Labdarúgás, megyei bajnokság Idegenben nyeri Egyliázasgerge és Romhány A megyei labdarúgó-baj nokság tavaszi 3. fordulójában két együttes okozott meglepe­tést idegenbeli győzelmével. Egyházasgerge csapata az St. Ötvözetgyárnál, Homhány együttese pedig az St. Bánya­gép SK-nál harcolta ki a győ­zelmet. Egyházasgerge—St. Ötvözetgyár 3—2 (2—0) Salgótarján (Zagyvaróna), 300 néző, v.: Miskei. Egyhá­zasgerge: Herceg — Gecse A., Szántó. Gordos L. — Gordos O., Juhász — Pál, Somoskői Z., Petik. Simon L„ Somos- kői N. Edző: László László. öMTE: Hulitka K. — Kovács 0. , Morva, Szabó I., Szabó J. — Bérezési (Kocsis). Hulitka 1. — Imre (Csuberda), Kese, Bartha, Nagy. Edző: Kriskó Lajos. Az első percekben két nagy helyzetet hibázott a ha­zai együttes, védelmének megingásait kétszer is kihasz­nálták a vendégek. Szünet után ismét a vendégek növel­ték .előnyüket, aztán nagy fö­lényben játszott az Ötvözet- gvár, de csak szépítenie sike­rült. A 83. percben, büntető­rúgásnál megjegyzésért Gor­dos L.-t kiállította a játék­vezető. Góllövő: Petik (2), Somoskői Z., ill,: Csuberda. Szabó J. (11-esből). Jó: Szán­tó. Gordos O,. Somoskői Z„ Petik, Simon L., ill.: Szabó J., Kocsis. Fodor, a vendégcsapat kapusa lehúzza a labdát Varga György elől. A több kiállítással tarkított mérkőzésen: Pásztó—Szőnyi SE 3—0. (Herbst Rudolf felvétele) Nagybátony—Kazár 4—0 (2—0) Nagybátony, 500 néző, v.: KI ement. Nagybátony: Pal- chuber — Sütő, Bordás, Nagy- kiske — Orosz L., Orosz J. — Kiss, Dóra. Szőke (Bocsi), Nagy B. (Szabó L.), Loch. Ed­ző: Baranyai Gyula. Kazár: Telegdi Gy. — Pálmán, Nagy J., Tolnai K., Cecze, Telegdi S. — Tóth M„ Tőzsér L„ Ge­cse — Tolnai F„ Sándor G„ Edző: Bozsifc László. Az első negyedórában két ígéretes helyzetből a vendégek ellőtték puskaporukat, s a hazaiak jó játékkal biztosították a továb­biakban győzelmüket. A mér­kőzés végén indokolatlanul kemény játék folyt. Góllövő: Kiss, Dóra, Loch, Szabó L., Jó: Bordás, Orosz L„ Dóra, 111. Pálmán, Tolnai K„ Gecse. Karancslapujtő— Ersekvadkert 3—1 (1—1) Karancslapujtő, 300 néző, v.: Hart. IS.-lapujtő: Molnár — Földi, Telek Gy., Novák — Juhász M„ Telek S. — Rom- hányi, Fazekas (Tőre), Hor­váth (Simon). Gáspár, Juhász I. Edző: Kozik Elemér. E.- vadkert: Szabó II. — Gyur- kovics, Keresztes, Antal — Adame, Nemszilaj (Kordics) — Beke, Gubik, Mák, Benyó, Halaj (Hustyava). Edző: Ko­vács István. Elhibázott hely­zetek után Juhász I. szerezte a hazaiak vezető gólját, majd egy szabadrúgás gyors elvég­zéséből Gubik kiegyenlített. Szünet után többet támadtak a hazaiak, Romhányi bombá­zott a bal felső sarokba 25 méterről, majd Simon állítot­ta be a végeredményt egyéni játékból. Jó: Telek Gy., Rom­hányi, Gásnár, ill.: Keresztes, Antal. Mák. Mátra novák—Palotás 1—0 (1—0) Mátranovák, 400 néző, v.: Dóra. M.-novák: Domonkos — iKilczin L., Nagy L., Tóth L„ 'Lakatos E. — Mészáros (Ko_- vács), Simon — Lakatos B., Mihály. Bakos (Farkas), Cze- ne R. Edző: Szoó Miklós. Pa­lotás: Pete — Bagi, Zsiga, Csóré — Matiszlovics, Tur- csányi — Illés (Kocza), Sza­bó M.. Mladoniczki. Petre, Oláh. Edző: Szabó Mihály. A sok hibával tarkított mérkő­zésen a hazaiak gyenge tel­jesítményt nyújtottak, a 20. percben 11-est is hibáztak. Lelkesebb játékukért a ven­dégek érdemelnek dicsérefet. A mérkőzés sorsát a 35. perc­ben Mjhálvnak egy kapu e’őtti tömörülésből szerzett gólja döntötte el. A hazaiak kezűi senki sem emb'tehető. a T’.gtp Tvrp.fííg'zlnvirs. Tur-’-en-í, Leire és Oláh ját­szott jól. Somos—Szécsény 1-1 (1-1) Salgótarján (Somos), 200 néző, v.: Dóra. Somos: Simon — Czikora, Tajti, Balázs — Kaposi, Szikora — Póti, Ko­vács, Kese, Rátóti, Verbovsz- ki (Somoskői). Edző: Tóth P. István. Szécsény: Gonda F. — Kalmár, Juhász, Kuris J. — Velkovics (Kuris P.), Pén­zes (Vanya) — Králik, Antal, Rigó, Szőke, Gál. Edző: Olaj Dezső. A mély talajú pályán egyenlő erők küzdelme folyt. A 25. percben Simon ellen­félhez ütötte a labdát, s Rigó közelről a hálóba továbbítot­ta. ötperces hazai hajrá után Kese egyéni játékból ki­egyenlített. Szünet után a vendégek támadtak többet, de az eredmény már nem változott. Jó: Kaposi, Kovács, ill.: Kalmár, Juhász I., Sző­ke. St. Síküveggyár— Vörös Csillag HSE 8—0 (4—0) Salgótarján, Sugár út, 400 néző, v.: Lőcse. Síküveggyár: Pintér Kasza, Zsédely, Gulyka, Kaszanyi — Fehérvá­ri, Nagy G., Krivanek — Sze- kula, Szabó J. Bodor. Edző: Tóth István. Vörös Csillag HSE: Rottek — Nagy S., Győri J., Pazdera — Sza- szovsziki Cs., Salgai (Szabó I) — Kecskés, Iván, Juhász L. (Tóth Gy.), Romhányi, Hu­szár. Edző: Győri Ferenc. A hazai együttes erőteljes, öt­letes támadásaiból könnyedén lőtte góljait. A vendégek nem tudtak egységes csapatjátékot nyújtani. Góllövő: Bodor, Fe­hérvári, Szabó J. (2—2), Zsé­dely, Szekula. Jó.: Zsédely, Kasza, Fehérvári, Nagy G., Szabó J., Bodor, ill.; Huszár, Tóth Gy. 2. sz. Volán—Bárna 4—1 (0—0) Salgótarján, Csizmadia-te­lep, 100 néző, v.: Laczkó. 2. sz. Volán: Angyal — Tóth, Domonkos (Botos), Demeter — Tőre, Póczos — Szomora, Bogár, Iványi, Makovszky, Takács (Pusnik). Edző: Balga Károly. Bárna: Rátóti Z. — Adám, Radics Gy., Pusuma (Gajdár) — Répás, Bohács — Radics A., Páldi, Tóth L., Oravecz I., Farkas Z. Edző: Takács Dániel. Az I. félidő­ben is a hazaiak teremtettek több gólhelyzetet, de jól zárt a bárnai védelem. Szünet után a vendégek szerozték meg a vezetést. a Volán azonban a korábbi mérkőzé­seihez képest lelkesebb, len­dületesebb. iátékával a maga javára fordította az ered- méovt. kihasználta helyzeteit. 1 .A,./) ■ lyá ovi (2). Pomoo- np-a, jll.; Tóth L. (11-esből). Jó: Szomora, Bo­gár, Póczos, ill.: Radics Gy., Radics A., Orevecz I. Pásztó—Szőnyi Márton HSE 3—0 (1—0) Pásztó, 600 néző, v.: Mezei. Pásztó: Kodák — Szőke (Hor­váth), Németh, Nagy S„ Ná- gel — Szabó T., Bedő, Bara- nyi— Veres (Székely), Alapi K., Varga Gy. Edző: Bu- lyovszky Tibor. Szőnyi M. HSE: Fodor — Szrena, Kéri, Kotroczó — Kocsis, Kelemen — Molnár L„ Csorba J., Oláh, Tóth J., Sándor I. Edző: Ma­iik József. Nyomasztó, ideges légkörben zajlott le a kemény mérkőzés a két szomszédvár csapatai között. A 20. perc­ben Kocsis szabálytalanságát előnyszabályért nem torolta meg a játékvezető, a 35. perc­ben azonban újabb durvasá­gáért kiállította. Három perc múlva Baranyi megszerezte a vezetést. A 60. percben Tóth J. összekulcsolta ellenfele lá­bát, s ő is a kiállítás sorsára jutott. A 70. percben Alapi K. lőtte a második gólt. Ezt Oláh és Csorba J. lesnek vitatta, s mindkettőjüket kiállította a játékvezető. Bedő állította be a hajrában a mérkőzés vég­eredményét. Jó: Németh, Be­dő, Baranyi, Alapi K„ ill.: Fodor, Kéri, Kotroczó. Romhány—St. Bányagép SK 2—0 (1—0) Salgótarján, Szánasi út, 200 néző, v.: Ágoston. Romhány: Jeszenszki — Szentgyörgyi, Koczka, Szaszovszki J. — Zachar, Torma — Túri, Iva- nics, Sági, Zagyvái (Sebes­tyén), Balázs. Edző: Murányi János. St Bányagép: Varga — Bozó, Blaskó, Kovács, Bíró (Grúz) r— Andó, Liszkóczi, Ecsegi — Dávid, Longauer, Veszelka (Veres). Edző: Ben- ke János. Az erőteljesebben, lelkesebben játszó vendégek játékukkal rászolgáltak a győzelemre. A 4. és a 60. percben Koczka és Sági volt eredményes. A hazaiak csak kihagyott helyzetekkel vála­szoltak. Jó: Jeszenszki. Szent- györevi, Koczka, Ivatycs, Sá­gi, ill.: Varga. A bajnokság állása 1. flt. Síküv. ?n 1R 2 _ 82— 8 *8 2. N.-bátony 20 10 3 1 70—12 35 3. Pásztó 20 13 2 3 50—18 28 4. M.-novák 20 12 4 4 32—14 28 5. RomMnv 20 11 4 5 43—30 26 6. St. ötvttzet. 20 10 4 fi 48—24 24 7. K.-lamiítő 20 10 4 8 31—29 24 8. E.-gerge 20 8 4 8 31—27 20 9. Ráma 20 9 1 10 33—52 19 10. Sz. M. HSE 20 8 3 9 23—^0 10 11. Szé^sénv 20 5 fi 9 27—d 3 Ifi 12. P. sz. Volán 20 fi 3 11 93—39 J 5 13. Somos. 20 6 3 11 30—43 15 14. v. Cs. HSE 20 4 5 11 ?■*—A4 13 ÍR. Kazár 20 4 4 12 20—51 12 IP. st. Bán vág. 20 4 2 14 28—45 10 17. E.-vadkert 20 3 4 13 18—51 10 18. Palotás* 20 4­16 21—80 7 * — ifiúsárf csapat mérkőzésének elmaradásáért egy pont elvonásá­val büntetve Összeállította: Andó Miklós Mérkőzés előtt Ponfszerzés a cél Ma újabb — a 20. — for­dulóra kerül sor a labdarú­gó NB I-ben. Az STC csapata a Dunaújvárosi Kohász ott­honába látogat. A két együt­tes tabellán elfoglalt helye alapján szoros küzdelmet ígér: 19676 28-26 19 19 5 7 7 26-30 17 7. STC 12. D.-újv. ősszel az STC bizonyult jobbnak, mégpedig 1—0 arányban. Az STC nem tekint túl nagy bizakodással a mérkőzés elé, hiszen a Videoton elleni ta­lálkozó után bővült a csapat sérültjeinek a száma. Szűcs Bravúros rajt megfázással bajlódik, Kegye rúgást kapott a bokájára, Be- rindán lábán pedig több öl­téssel kellett összevarni a fel­szakadt bőrt. Az már eldőlt, hogy Berindánnak legalább egy hetet • pihennie kell, de a másik két játékos szereplése is bizonytalan. Varga > to­vábbra is sérült, viszont Kiss a tartalékcsapatban megpró­bálkozik a játékkal. — Nemcsak a sok sérült, hanem a Videoton ellen mu­tatott játék is aggaszt —■ mondta a kedd délelőtti ed-, zésen Lakat dr., az STC ve­zető edzője. — Néhány játé­kosnál önelégültséget vettem észre, s ez könnyen megbosz­szuíhatja magát. Csak akkor számíthatunk pontra Duna­újvárosban, ha mindenki áf- érzi a mérkőzés fontosságát, s az első perctől az utolsóig mindent megteszünk a siker érdekében. — Milyen összeállítás vár­ható? — Tekintettel a sérültekre, csak kerettel tudok szolgálni, s közvetlenül a mérkőzés előtt jelölöm ki a pályára lépő csapatot a következő 15 játé­kosból: Szűcs, Kun, Cséki, B. Kovács, Kegye, Kovács F., Kovács J., Répás, Földi, Kaj- di, Básti, Balga, Szoó, Bíró, Tóth K. Kiss László Miklós j Egységes, lelkes csapattal A Dunaújvárosi Kohász csa­lódást okozott az ősszel. Jó kezdés után a folytatás gyen­ge volt. fgy történt, hogy vé­gül is a kiesőjelöltek között zárták az idényt. A tavaszi céljuk elsősorban az, hogy elkerüljenek erről a helyről. A korábbi jó telje­sítményüket az egységes és lelkes csapatjátékukkal érték el, erre törekednek most is. Az első két mérkőzés azt bi­zonyította, sikerült- Az MTK- VM ellen nagyszerűen játszot­tak és gyors góljaikkal meg­lepték a kék-fehéreket — megérdemelten győztek. A Fáy utcában a második fél­idei játékukkal szereztek érté­kes pontot. Novák Dezső, a Kohász edzője, abban bízik, hogy csapata megismétli , a fenti mérkőzéseken nyújtott lelkes, jó játékát, és győzel­met vár a Salgótarján ellen. Hiányzik a kezdő csapatból Judik, aki a Vasas elleni mér­kőzésen orrtörést szenvedett; Szűcs helyett pedig Engei- brecht játszik. A kezdő , csapat: Németh — Keller, Paizs, Tóth, Staller — Bódi, Sulia, Fajkusz — Engel- brecht, Szepesi, Kuti. Sipos József 1 Kosárlabda NB II. Továbbra is veretlenül dobogós helyen STC—Eger SE 75—54 (34—26) percben 34—19 volt az ered- Eger, v.: Bedlei, Pázsit. STC: mény. Az ellenfél jól kombi- Mis-kolczl (20), Anda (5), Mar- nált, betartva a taktikai uta- tinkó (17), Kövesdiné (18), sítást, nem szakadt le a tar- Válócziné (9), cs.: Kővágó (2), jani csapattól. Játékuk egy- Hegedüs (2), Belinyák (5), re javult és szaluét után a 7. Krenáca. Edző: Szarvas Jó- percben 42—41-re megköze­zsef. Vensenyláz nélkül, igen jó játékkal kezdett a Stéoé. A 7. percben 13—3-as vezetés után a könnyen szerzett pon­tok mellékvágányra terelték a csapatot Túl játszották helyzeteiket, ritkán eredmé­nyes kombinációval engedték levegőhöz jutni ellenfelüket. A 15. percben. 29—17, a 18. lítették ellenfelüket Már­tinké sorozatban dobott há­rom kosarával a tarjániak lehiggadtak, a csapat újra játékba lendült. Az erőfölény, a dobóbiztonság kosarakban jelentkezett Végül is az utolsó öt percben dobott 14 ponttal, az ötödik győzelem­mel dobogóközeibe jutott az együttes. Testnevelési főiskolák a Szovjetunióban Egy éve alapították a moszkvai területi testnevelési főiskolát. Rektora kezdettől fogva a kétszeres olimpiai súlyemelőbajnok, az orvostu­dományok doktora. Arkagyij Vorobjov professzor. Az in­tézmény legfőbb feladata, hogy az Oroszországi Föderá­ció nem feketeföldi övezeté­ben működő vállalati, kolhoz­testnevelési és sportklubok számára jól képzett edzőket adjon. Ma a főiskolán 16 tan­szék és két szak működik. Az egyik fakultás az atlétikai és az alkalmazott sportoké, a másik pedig a csapatjátéké, és a tornáé. Több mint ezren ta­nulnak a nappali, s ezerkét- százan a levelező szakon. A főiskolához tartozik egy nagy oktatási tömb, hét tor­naterem, egy stadion, futball-, röplabda-, kosárlabda-, jég­korong- és teniszpályák, a sí- zők számára pedig egy mes­terséges lesiklópályát is épí­tettek a „síkomplexumhoz”. A közeljövőben ezt a hatal­mas sporttelepet még kiegé­szítik egy. atlétikai stadionnal, egy uszodával, külön meden­cét kapnak a műugrók, s lé­tesítenek egy sok termes sportcsarnokot. Tervezik égj ötemeletes oktatási központ és kollégium építését is­A moszkvai testnevelési fő­iskolához hasonló intézmény I működik még a Szovjetunió­ban. Az országban ezen kívül 26 testnevelési technikum, a pedagógiai főiskolákon és egyetemeken 89 testnevelési szak 77 testnevelőtanár-képző található. Ezekben az intéz­ményekben évente 28 ezei szakembert képeznek. STC—AÍfSldi Olajbányász 82—70 (42—24) Szolnok, v.: Hutai, Komiósy. STC: Juhász (40), Svantner (18), Balogh (2), Tóth (0), Lajgut (16). Cs.: Palla. Edző: Borcxnyai Tamás. Régen látott, színvonalas küzdelemben, "égig vezetve nyertek a fiúk. Harminc per­cig — helyenként látványos megoldásokkal — irányítot­ták a küzdelmet, s a dobó­biztonságuk is dicsérhető. Eredmény, hogy egyszer sem adták át a kezdeményezési, s mindvégig vezetve nyerték mérkőzésüket. Az utolsó tíz percben a megbeszélt takti­kát betartva lelassították a játék iramát. Figyeltek a győzelmet jelentő pontelőny­re. Svantner hétről hétre eredményesen keresi a kosa­rat. Rajta kívül az együttes többi tagja is nagy* lelkese­déssel, s magasan az átlag fö­lött játszott. Boronyai Tamás: — Hittem, hogy a becsületesen végzett munka meghozza gyümölcsét. Végre csapatom kiváló tel­jesítményt nyújtott. Hazai pályán a vezető U. D ózsa Eddig két forduló zajlott le az 1978—79. évi labdarúgó­bajnokság tavaszi idényéből és mindkét alkalommal vál­tozott a helyzet a tabella élén. Az őszi első Bp. Honvé­det az első forduló eredmé­nyei alapján a Ferencváros váltotta fel, a szombati játék­nap pedig az Ü. Dózsa élre ugrását hozta. Az idény első, szerdai fordu­lójában tovább szilárdulhat az Ű. Dózsa vezető pozíciója. A lilák a hazai pálya előnyét élvezik a legutóbb nagy bra­vúrral kirukkoló MÁV- Előre ellen­Hírek a mérkőzésekről, a zárójelben levő számok az őszi eredményt jelzik a most pályaválasztó szemszögéből: Ű. Dózsa—MÁV Előre, Me­gyeri u., 17 ó, V.: Győri (0— 1), Tatabánya—Ferencváros, Tatabánya, 14.30 ó, V.: Lau- ber (1—4), Dunaújváros—Sál-1 gótarján. Dunaújváros, 14.30 ó, v.: Tátrai (0—1), Videoton— Rába ETO, Székesfehérvár, 17 ó, v.: Tóth (0—5), Békéscsaba —Bp. V- Izzó, Békéscsaba, 14.30 ó, v.: Kuti (2—1), Va­sas—Pécs, Fáy u. 14.30 ó, v.: Palotai. (2—2), Diósgyőr—Za­laegerszeg. Diósgyőr, 14.30 ó, v.: Makó (0—1), MTK-VM— Csepel, Hungária u- 14.30 ó, v.: Mohácsi (2—0), Haladás— Bp. Honvéd, Szombathely, 14.30 ó, v.: Tompa (0—3). NÓGRÁD — 1979. március 14., szerda