Nógrád. 1977. május (33. évfolyam. 101-126. szám)

1977-05-12 / 110. szám

Edzett ifjúságért! Jelentős tömegek sportoltak Az Edzett ifjúságért moz­galom országosan a hét végén kezdődött meg. Ehhez kapcso­lódtak a Nógrád megyei ren­dezvények is. A mozgalom cél­ja, hogy 6—26 éves korig, de a 26 éven felüliek is kapcsolód­janak be a mozgalomba, mely­nek alapelve a követelmény- szint teljesítése, a rendszeres­ség, a szabadidős-sportprog­ram és a sportért végzett tár­sadalmi munka. Követelmény, hogy a KISZ tagjai kivétel nélkül vegyenek részt a moz­galomban és példamutatásuk­kal érjék el. hogy mind többen kapcsolódjanak e testet-lelket felüdítő mozgalomba. Aláb­biakban a nyitó rendezvények néhány nógrádi rendezvényé­ről számolunk be. X A kiemelt szécsényi rendez­vényen több mint ezer fiatal vett részt. Balázs Irén, a nagyközségi KISZ-bizottság titkára üdvözölte a fiatalokat és megnyitotta a versenysoro­zatot. Utána az állalános is­kolások ügyesség-bátorság ve­télkedőjét rendezték v meg. A ligeti pályán röplabda, tollas­labda labdarúgás, kocogás, kosárlabda. kötélhúzás és egyéb gyakorlatokon vettek Pásztón tömegsportnapot tar­részt. Hollókőbe 80 úttörő ke- toltak. Képünkön: a gimnázi- rékpártúrát tett. A labdarú- um—MEZOGÉP kispályás tab- gók tornáját a határőrök nyer- úarúgó-mérkőzés egyik izgal- ték. Litkén 500-an, Endrefal- mas jelenete, ván 400-an, Ludányhalásziban 200-an vettek részt a mozga­lom megnyitásán. zelmet a kovácsológyári fiata­x / lók előtt. Élénk sportélet folyik a Sal­A Salgótarjáni Kohászati gótarjáni Kohászati Üzemek Üzemek KISZ-bizottsága a kisterenyei gyáregységében is. mozgalom keretében kispályás Befejeződött a házi sakkbaj- labdarúgómérkőzés-sorozatot nokság. és az üzemi lövész­rendezett. Hat alapszervezet verseny. A napokban a MÁV- öt együttese lépett pályára, fűtőház és a bányatelep fiatal­Körmérkőzések után a minő- jaival vetélkedtek. A kispályás ségi ellenőrzési főosztály és a labdarúgásban és a járőrver- központosított irodák közös senyben a gyáregység fiatal­csapata szerezte meg a győ- jai diadalmaskodtak. / --------------——■---------------- . Ké zilabda NB ít. Újból az utolsó perc volt a döntő Jól kezdett az bBTC St. Építők—Tiszavaávárl Lombik 23—23 (11—9) Salgótarján, v.: Radó, Kó­nya. Építők: Szőke (Talon) — Kovács I. (4), Kovács II. (—), Szlávik (3), Nagy (7), Ádám (1), Nágel (4), cs.: Szőllős (—), Horváth (4), Kovács (—), Bo­dor (—). Edző: Czimmer Já­nos. Az Építők ellenfele, az NB I-ből kiesett együttes végig nyílttá tette a küzdelmet. Szünetig a hazai csapat egy­két góllal vezetett. Játékuk ekkor egységes, magabiztos volt. Sok tapsot kapott a há­lót zörgető akciógólok hosszú sora. Szünet után már a gól- különbség öt volt. A kiha­gyott három hetes ellenére győzelmük biztosnak látszott. Ám, a vendégek tízperces si­keres hajrával felzárkóztak, a döntés az előző héthez hason­lóan, az utolsó percre maradt. A 30. percben 23—22-re az Építők vezettek, s 15 másod­perc volt hátra. Az ellenfél 7-esből egyenlített. A kriti­kus időpontban jobb odafigye­léssel a védekezésben és a hétről hétre jó formában ját­szó Nágel intenzívebb szere­pelésével a győzelem lett volna a reális eredmény. SBTC—Váci PENOMAH 17—11 (11—4) Salgótarján, v.: Farkas, Szőke. SBTC: Ferencz (Klein) —• Kovácsné (4), Oláhné (3), Takács (2), Lukács (3), Fe­hérváriné (4), Kissné (1), cs.: Józsáné (—), Molnár (—), \ Egy Takács-gól a kettő közül. (Herbst Rudolf' felvétele) Híres (—), Edző: Tarján Pé­ter. Az SBTC fölényes bizton­sággal vette az első perceket. Eredményes támadójátékkal már 6—0-ra vezetett. A váci­ak csak ezután, jutottak lé­legzethez. Ekkor felváltva es­tek a gólok. Szünet után csökkent a színvonal. A Stécé megfeledkezett az ellenfél legjobbjáról. Szpiszórról az ellenfél kitűnő átlövőjéről, aki a szélekről, helyenként őri­zetlenül hagyottan 9 gólt lőtt. A védekezés szünet után új­ból sebezhető volt. Megismét­lődött a Szolnok elleni má­sodik félidő. A gólarány javítása helyett csupán 25 perces jó játék és 6 gólos győzelem született. Ezzel együtt az SBTC változatla­nul őrzi veretlenségét. — mátyus — Két továbbjutó Debrecenben rendezték meg madik helyezést harcolta ki. rz ifjúsági kötöttfogású bír- Az 56 kg-osak mezőnyében kózók 1977. évi országos vi- Turcsányi negyedik lett. Mind- dékbajnokságát. A nagy me- két tarjáni fiú bejutott a zőnyben az SKSE is képvisel- magyar bajnokság döntőjébe, tette magát. A 87 kg-osak ahol jó szereplést várunk tő- között Győri a dobogós har- lük. Röplabda NB II. Nyert a SÜMSE és a Kistérénye Gyengélkedik az bBTC és a Kazár A röplabda NB II-ben a legutóbbi fordulóban váltako­zó sikerrel szerepeltek a nóg­rádi férfi és női együttesek. Gyöngyösi MEZŐGÉP— SÜMSE 0—3 (—14. —8, —9) Fontos két pont Ifároin gól után Gyöngyös. v.: Záhony. SÜMSE: Félegyházi. Liptai I., Liptai II., Sárai, Papp, Kő­bán. Cs.: Szomszéd, Somos­kői. Edző: Félegyházi Pál. Csak az első játszmában volt szoros a küzdelem. A SÜMSE végig biztosan kezé­ben tartotta a mérkőzést. Bp. Közg. Egy.—Romhányi Kerámia 3—1 (4, —18, 10, 9) Budapest, v.: Borsányi. Romhány: Prajsnár, Oláh, Varga, Czuppon, Saliga, Im­re. Edző: Tóth Tamás. A tartalékoson felálló rom- hányiak az első játszmában sokat bizonytalankodtak. A második játszmában azonban magukra találtak és óriási küz­delemben sikerült megnyerni. A harmadik ég negyedik Játszmában változatos küzde­lem alakult ki. A döntő pil­lanatokban a jól sáncoló egyetemisták bírták jobban idegekkel. Kisterenyei SE—Debreceni Volán 3—0 (1, 7, 5) Kisterenye, v.f Jászfalvi. Kisterenyc: Kovács, Kiss, Ökrö6, Puszta, Rása, Hamyi- né. Cs.: Fölömé, Szomora, Orosz E. Orosz M. Edző: Mol­nár László. A nem egy súlycsoportba tartozó csapatok mérkőzésén a terenyeiek különösebb meg­erőltetés nélkül is biztos győ­zelmet szereztek. A győztes csapatból Rása és Hanyiné játéka tűnt ki. SBTC—Nyíregyházi VSC 1—3 (—8, —12, 9, —10) Salgótarján, v.t Sáltól. SBTC: Kovács, Somoskői, Ta- ri, Denk, Bagoly, Ilosval. Cs.: Radvánszki, Molnár. Edző: Szatmári Szilárd. Küzdelmes mérkőzésen ® vendégcsapat támadójátéka eredményesebbnek bizonyult. Jő: Kovács, Somoskői. MVSC—Kazár! VM 0—3 (1. 0, 0) Miskolc, v.: Gallai. Kazár: Kovács F-né, Kovács V-né, Berki, Takácsné, Gubényi, Kovács. Cs.: Csipkés. Edző: Gubányi Ottilia. A szabadtéri pálya alkal­matlansága miatt a mérkőzést teremben játszották. A baj­nokjelölt hazaiak végig óriási fölényben voltak. lefékeztek bBTC—Tatabánya 3—2 (3—1) Salgótarján, 3000 néző, v.: Szávó (Pálvölgyi, Dorozsmai). SBTC: Szűcs — Varga, Kmetty. Kovács II., Tóth — Orosházi, Kajdi, Básti — Szoó, Mohácsi, Loch. Edző: Dávid Róbert. Tatabányai Bányász: Csépecz — Szabó, Lakatos, Néder, Juhász — Halász, Csapó, Arrny — Sallói, P. Nagy, Nagy I. Megbízott ed­ző: Monostori Tivadar. Csere: Sallói helyett Vass (46. perc), Szoó helyett Ré­pás (53. p.) Néder helyett Müller (63. p.), Kovács II. he­lyett Angyal (67. p.) Hazai fölénnyel, támadások­kal kezdődött a bányászrapg- adó, ameljtn a hazai együt­tesnek volt jóval több veszí­tenivalója. Az első tíz perc­ben Básti-lövések veszélyez­tették Csepecz kapuját, míg a hazai védelem lesreállítási taktikával operált. Az első helyzet a 11. percben ala­kult ki, a kék-fehérek kapu­ja előtt: Kajűi hatalmas lö­vését Csepecz kiütötte, Oros­házi kapásból ismételt, de a labda a jobb kapufán csat­tant. A következő öt perc­ben Szoó két lövéssel veszé­lyeztetett eredménytelenül. A 21. percben Básti elhúzott a jobb oldalon, beadását a vé­dők elvétették és Mohácsi kö­zelről a hálóba kotorta a labdát. Ez volt első NB I-es gólja! 1—0 A 22. percben a vendégek támadásait okosan szervező Halász kicselezte a védőket, de kivárt és P. Nagy közelről fölé perdített. A 30. percben védelmi rövidzárlat keletkezett a Tatabánya vé­delmében. Néder röviden fe­jelte haza a labdát, Loch rá­csapott és közelről a hálóba lőtt. 2—0. A 33. percben lát­ványos góllal növelte előnyét a hazai csapat Mohácsi el­húzott a jobb oldalon, beadá­sából Orosházi közelről csúsz­tatott fejessel küldte a jobb sarokba a labdát 3—0. Kissé kiengedett az SBTC, Csapó hatalmas lövését védte Szűcs. A 39. percben Kajdi elveszí­tette a labdát, amely Halász elé pattant aki kicselezte a védőket és 12 méterről nagy nyugalommal laposan a há­lóba lőtt. 3—1. Három perr múlva Ismét Halász veszélyeztetett, majd a félidő Szoó kihagyott gól­helyzetével ért véget. Szünet után az első tíz percben kévét említésre mél­tó esemény történt. Némi ha­zai fölény alakult ki, ám egy-egy bosszantó eladott labda mindkét oldalon be­csúszott. A 62. percben pél­dául Szűcs és Tóth összefu­tott, ám Szabó szerencsére rosszul találta el a labdát. A cserék következtek, de ezek sem hoztak különösebb vál­tozást. A 73. percben a hazai védők 25 méterre Szűcs ka­pujától szabálytalankodtak. Csapó átemelte a labdát a védőkön, Szabó Halászhoz emelt, aki közelről a hálóba fejelt.' 3—2. A gólnál Halász megsérült és öt percig az alapvonalon túl ápolták. Több támadást vezettek a vendégek Is, de a lövések mindkét ol­dalon pontatlanok voltak. A 83. percben Arany lába gör­csöt kapott, ápolás után vég­leg elhagyta a pályát. A 87. percben Básti 25 méterről le­adott erős lövését szögletre ütötte Csepecz. Közepes Iramú és színvo­nalú mérkőzésen két nagyon fontos bajnoki ponthoz jutott a hazai együttes. Az első fél­időben végig mezőnyfölényt harcolt ki az SBTC. A védők és a középpályások jobbnál jobb helyzetbe hozták a csa­tárokat, akik a három gől ellenére legalább fél tucat gól­helyzetet elpuskáztak. A 3—0* ás vezetés birtokában kissé kiengedtek és ez megbosszul­ta magát. A vendégek védel­me meglepően lyukasnak bi­zonyult, úgy tűnt, hogy ' nem mindenki játszott teljes erő­bedobással. Halász vezérleté­vel mégis sikerült szorossá tenniük a mérkőzést. Az utol­só negyedórában is támadga- tott az SBTC, de újabb gólt már nem sikerült elérnie. Megérdemelten szerezte meg a két bajnoki pontot az SBTC. Az SBTC kapujában Szűcs kissé bizonytalanul védett. A hátvédek közül Varga volt a legjobb, Kmetty visszafogot­tan játszott, Kovács II. sérü­léséig megfelelően rombolt, Tóth halványabb volt a szo- kottnál. A csapat legjobbja Orosházi volt, aki nemcsak gólt szerzett, de tecnikásan, ügyesen szervezte a támadá­sokat is. Kajdinak ezúttal kissé szokatlan volt a közép­pályás-szerepkör, míg Básti szép indítások mellett bosz- szántó hibákat is vétett. Szóé­nak nem ment a játék, Mo" hácsi gólja és akarása dicsér­hető, míg Loch több harcos­sággal, többet produkálhatott volna. A Tatabánya kapujában Csepecz a gólok ellenére több alkalommal bravúrosan vé­dett. Szaibó erejéből a táma­dások szervezésére is futotta. A középpályán Halász a me­zőny legjobbjának bizonyult. Két gólja mellett kitűnően szervezte a támadásokat. A csatársorból csupán Nagy 1st" ván igyekezete említhető. Szávó játékvezető a bírói szemportból könnyű mérkő­zést kifogástalanul dirigálta. Rozgonyl István Kosárlabda 1SB IL Sok kosárral szerzel! kellős győzelem Sátoraljaújhely—Kazár! VM 3—1 (5. —11, 9, 7) Sátoraljaújhely, v.: Vass. Kazár: Kovács F-né, Kovács V-né, Berki, Gubányi, Ta­kácsné, Kovács. Cs.: Csipkés. Edző: Gubányi Ottilia. A hálónál jobb teljesítményt nyújtó hazaiak megérdemel­ten nyertek. A vendégek csak a második játszmában ját­szottak elfogadhatóan. Varga Nándor St. Kohász—Szegedi Postás 91—56 (38—26) Salgótarján, v.: Erdélyi és Patay. Kohász: Szabó (18), Tóth (10), Juhász (33), Palla (8), Lajguth (6), cs.: Petru- csik (12), Balogh (4), Novák (—). Edző: Boronyai Tamás. Érdekesen indult a találko­zó. A kohászok kezdés után átverték a játék irányítását. Az 5. percben 10—5-re vezet­tek. Juhász a védekezésnél a saját palánk alatt jeleskedett. Az első pontokat a 15. perc­ben szerezte. A támadásokat az első negyedórában is kö­vette, a játék azonban úgy alakult, hogy a palánkról nem pattant hozzá a labda, mert Szabó, Palla és Tóth do­básai „csont nélkül” hullot­tak a kosárba. Juhász a szü­net után behozta a kezdeti lemaradást. A mérkőzés vé- -gét jelző sípszóig 33 pontot szerzett. Az együttes jó já­tékkal, hullámzásmentesen, a szünet után növekvő dobó­biztonsággal, végig vezetve győzött. St. Kohász—Szarvasi Főiskola 74—45 (41—18) Salgótarján, v.: 'Bokodiné, Timár — Geng. Kohász: Mis- kolczi (29), Gasparkovics (2), Kővágó (8), Anda (8), Bable- na (10), cs.: Hegyiné (4), Már­tinké (9), Krenács (2), Zsidai (—)', Tőzsér (2). Edző: Szarvas József. Hasznosnak bizonyult, hogy a női csapat ellenfelének egyik korábbi bajnoki mérkőzését Egerben végignézte. Így tak­tikailag jól felkészült. Nőknél ritkán látható lendülettel kezdtek a kohászok. Eredmé­nyesen alkalmazott taktikájuk Jelenet az SKSE—Szegedi Postás férfimérkőzésről. (Herbst Rudolf felvétele) mindvégig fölényt biztosított a számukra. A mérkőzés eredményére egy-két jellem­ző számadat: 8. perc 18—8, 15. perc 27—14, szüóet utá­ni 6. perc 51—33. Az egyéni megoldásokkal, s túl kemény védekezéssel egyensúlyozó szarvasiak csupán a szünet utáni pár percre tudták nyílttá tenni a küzdelmet. A hajrában Miskolczi, Bablena, Martlnkó, majd újból Miskol­czi kosársorozatai végül 29 pont különbségű győzelmet jelentettek. M. L. Kiábrándulás „A szovjet csapat szá­mára csak a győzelem bizto­síthatja a továbbjutást’/ — ezekkel a szavakkal kezdte Szalonikiből helyszíni közve­títését a moszkvai rádió és televízió kedden este, a szov­jet—görög labdarugó világ- bajnoki selejtező mérkőzésről. Ezek után érthető, hogy az 1—0-ás vereség Moszkvában kiábrándulást okozott. Vla­gyimir Maszlacsenko, az egy­kori válogatott kapus, aki a végig rendkívül izgalmas mérkőzést közvetítette, a mér­kőzés folyamán többször is kénytelen volt elismerni: a budapestihez képest több poszton módosított szovjet válogatott nem találta meg az ellenszert az ez alkalom­mal óriási lendülettel és aka­rással, ráadásul technikásán Moszkvában játszó görög csapat ellen, s a helyzetekből ítélve több gólos vereséget is szenvedhe­tett voln^, ha nem a kitűnő formában'» levő Gyegtyarjov áll a kapuban. A szovjet csapat szaloniki vereségével a május 18-i tbi­liszi magyar—szovjet vissza­vágó jelentősége is csökkent a szovjet csapat számára, mely két pontjával az utol­só helyen áll a csoportban. Szovjet vélemény szerint a legtöbb eséllyel most már a magyarok folytathatják a küzdelmet, hiszen három pontjuk van és még két mér­kőzésen szerezhetnek ponto­kat. A csoportelsőség kérdé­sét tehát a május 25-1 buda­pesti görög—magyar vissza­vágó mérkőzés tisztázza vég­legesen. NÖGRÁD — 1977. május 12., csütörtök 7 *