Szirácsik Éva: „Rákóczy levelek”. Nagy Iván Rákóczi-kori iratmásolatainak regesztái a Nógrád Megyei Levéltárból - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 46. (Salgótarján, 2005)

47/b. II. Rákóczi Ferenc kiáltványa a keresztény világhoz a szabadságharc okairól és céljáról (Munkács, 1703. június 7.)

te, aminek áldozatul esett a régi királyi adománylevél, a rendi kiváltságok és szabadságok, valamint a nép is számtalan kárt vallott. A Magyar Király­ság törvényeinek és a természetjognak a megsértése miatt jogosan fogtak fegyvert. Erdély, a Dunán túli és a Dunán inneni részek II. Rákóczi Ferenc­hez* (celsissimus princeps meus) kerültek, most pedig Horvátország és Auszt­ria tartományai következnek, amelyek vagy szabadon csatlakoznak, vagy a fejedelemhez tartozó fegyveres erők nyomására. Rövid idő múlva francia és bajor katonák is csatlakozni fognak a fejedelemhez. Károlyi felszólítja ezért Stájerországot, hogy a saját hatáskörében választott és törvényes követeket küldjenek hozzá, hogy hűségesküt tegyenek. NML XIV-3. C-5/5. 87-88. Latin nyelvű irat. A szakirodalom szerint ez a levél 1704. január 21-én kelt. (Köpeczi-R. Várkonyi, 2004. 636.) Egykorú másolatról készült, Thaly gyűjteményében fennmaradt kivonat alapján kiadta Kőszeg keltezéssel: Bán­kúti, 1976. 60-61. 47/b. II. Rákóczi Ferenc kiálltványa a keresztény világhoz a szabadságharc okairól és céljáról (Munkács, 1703. június 7.) II. Rákóczi Ferenc* fejedelem, Sáros vármegye főispánja, munkácsi és mako­vicai herceg, Sárospatak, Tokaj, Regéc, Ecsed, Somlyó, Lednice, Szerencs, Ónod örökös ura (Nos Franciscus Dei gratia princeps Rákóczy de Felső Vadász, comes de Saaros, dux Munkacsiensis, Makoviczensis dominus perpetuus de Saaros­Patak, Tokaj, Regécz, Ecsed, Somlyó, Lednicze, Szerencs, Ónod, ect.) a következő­ékről tájékoztatja a keresztény világ fejedelmeit, köztársaságait és rendjeit. A Habsburg-ház (domus Austriacae) elleni fegyverfogás oka az, hogy elvet­ték a haza régi szabadságait. Mióta néhány 100 esztendeje a Habsburgok megszerezték a királyi jogokat, azóta harcolnak a magyarok ősi szabadsága ellen, ezért fogott fegyvert a Báthori család (Bathoreorum famíliám), Bethlen Gábor* (Bethlenius), Bocskai István* (Bocskaius), valamint a fejedelem ősei, vagyis a Rákóczi-család (Rákóczios) és Thököly Imre* (Tökölium). A Habsbur­gok az ország törvényeinek megsértésével régi magyar családok sarjait öl­ték meg, vették el jószágukat, méltóságukat, továbbá idegen törvényeket és elviselhetetlen adóterheket hoztak be. 1, A szabad királyválasztás helyett örökös uralkodást vezettek be. 2, Eltörölték II András király* (magni regis ülius Andreáé hierosolymítani) ellenállási záradékát. 3, A hadsereg élére külföldieket neveztek ki, ami szemben áll a királyi diploma 4. részével, az 1658. évi 1. törvénycikkellyel, az 1608. évi 10., 67

Next

/
Thumbnails
Contents