Szirácsik Éva: „Rákóczy levelek”. Nagy Iván Rákóczi-kori iratmásolatainak regesztái a Nógrád Megyei Levéltárból - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 46. (Salgótarján, 2005)
462/b. II. Rákóczi Ferenc levele Csala Sándor kerületi alhadbiztosnak a csécsei és szarvasgedei lakosok folyamodványa ügyében (Jászkisér, 1710. március 31.) - 463. Darvas Ferenc tartományi hadbiztos levele Bene András nógrádi alispánnak az adó teljesítéséről (Eger, 1710. március 31.)
de falvakba szállásolták be, s özvegye, Szegedi Kis Mihályné Szaday Judit* (ö kglme özvegyé) jelenleg is mázsaszám kíván tőlük húst, búzát, abrakot, szénát, mindenféle fűszert, bor helyett pedig 70 rénes forint kifizetését kéri, s tíz hete szekerüket marhástul magánál tartja. NML XIV-3. C-5/8. 265-266. Magyar és latin nyelvű irat. 462/b. II. Rákóczi Ferenc levele Csala Sándor kerületi alhadbiztosnak a csecsei és szarvasgedei lakosok folyamodványa ügyében (Jászkisér, 1710. március 31.) II. Rákóczi Ferenc* (F. P. Rákóczy) megparancsolja Csala Sándor kerületi alhadbiztosnak (Nemzetes Vitézlő; Districtualis Vice Commissarius Hívünknek), hogy a kérelmezők (Magyar, és Erdély Országi Fölséges Vezérlő Fejedelem Urkhoz alázatos ínstantiánk belül megírt suplicansoknak) panaszát orvosolja. A jászkiséri táborban (in Castris nostris ad Possessionem Jász Kisér positis) kelt levelet Kántor István is aláírta. NML XIV-3. C-5/8. 266. A fejedelmi választ a 462/a. számú folyamodvány eredeti példányára vezethették rá. Magyar és latin nyelvű irat. 463. Darvas Ferenc tartományi hadbiztos levele Bene András nógrádi alispánnak az adó teljesítéséről (Eger, 1710. március 31.) Darvas Ferenc tartományi hadbiztos (Provinciális Commissarius) Egerben (Agriae) kelt levelében közli, hogy megkapta II. Rákóczi Ferenc* (Felséges Vezérlő Fejedelmünk) parancsát, aminek kivonatát mellékelten küldi. A parancs értelmében haladék nélkül kéri Nógrád vármegyétől, hogy a megadott helyekre szállítsa a gabona és vágómarha adóját. Az egri várőrséghez küldeni kell közmunkára szekereket, molnárokat és fejszéseket. Az előző esztendei gyakorlatnak megfelelően a hatökrös szekereket lánccal, fejszével, kaszával és két béressel Szent György napig állítsák ki úgy, hogy a falvak bélyegezzék meg marháikat. A szekereket a makiári mezőn fogják megmustrálni, majd az arra rendelt hadbiztosnak (arra deputalt Commissariusnak) adják át. A vármegye tisztviselői (Tiszt uraimék) tudassák a falvakkal, hogy nem menthetik ki magukat a kötelességteljesítés alól arra hivatkozva, hogy szekerük eltört, kocsisuk elszökött, vagy marhájuk eltévedt. NML XIV-3. C-5/8. 267-268. Magyar és latin nyelvű irat. 317