Szirácsik Éva: „Rákóczy levelek”. Nagy Iván Rákóczi-kori iratmásolatainak regesztái a Nógrád Megyei Levéltárból - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 46. (Salgótarján, 2005)

456. Esterházy Pál nádor levele Nógrád vármegyéhez a mellékelt császári parancsról (Bécs, 1709. december 6.) - 457. Csájághy János levele Nógrád vármegyének a kiállított, a szökevény és a még hátralékban lévő hajdúi ügyében (Érsekújvár, 1709. december 19.) - 458. A Magyar Kamara levele Nógrád vármegyéhez az árulók adósságairól (Pozsony, 1710. január 24.)

456. Esterházy Pál nádor levele Nógrád vármegyéhez a mellékelt császári parancsról (Bécs, 1709. december 6.) Esterházy (Eszterházy) Pál mellékelten küldi Nógrád vármegyének I. József* (ö Fölsége; Fölséges urunk) parancsát a porciók ügyében. NML XIV-3. C-5/8. 252. Magyar és latin nyelvű irat. A levelet Pozsonyon (Posonió) keresztül Budára (Budám) küldték, Szécsénybe érkezett 1709. december 25-én. 457. Csajághy János levele Nógrád vármegyének a kiállított, a szökevény és a még hátralékban lévő hajdúi ügyében (Érsekújvár, 1709. december 19.) Csajághy (Csajági) János Érsekújváron (Ujvarini) kelt levelében közli, hogy a sárospataki országgyűlés* (Pataki conventus) határozata értelmében Nógrád vármegyének portális hajdúkat kellett kiállítania, akiknek egy részét Csajá­ghyhoz el is küldték, de róluk nem készült pontos feljegyzés, ami miatt a hajdúk elszöktek. A megmaradt hajdúkat Limprecht (Lumprecht) János ezre­des (Nemzetes Vitézlő; oberster ö kglme) ezredébe osztották, akiknek neveit mellékelten küldi. A ki nem állítás vagy a szökésük miatt hátralékban lévő hajdúkat az ezredes tisztjének (Tisztinek) adják át. NML XIV-3. C-5/8. 253-254. Magyar és latin nyelvű irat. 458. A Magyar Kamara levele Nógrád vármegyéhez az árulók adósságairól (Pozsony, 1710. január 24.) A Magyar Kamara (Sacrae Caeae Regiaeque Mattis Camerae Hungaricae Consi­liarii) értesíti Nógrád vármegyét, hogy a Magyar Királyságban a lázadást követően, a béke helyreállása és a zavarok alábbhagyása után I. József* (Sacrma Caesarea, et Regia Mattas Dominus Dnus noster) hivatkozik a Király­ság törvényére, amely kimondja, hogy az árulóknak (Perduelles) vegyék fe­jét, valamint minden ingó és ingatlan javaiktól fosszák meg őket, s azok ke­rüljenek a kincstárhoz. A vármegyékben, szabad királyi városokban, mező­városokban, falvakban (pluribus Comitatibus, Civitatibus, Communitatibus, Op­pidis, Villis), így Nógrád vármegyében is azoknak a nemeseknek és nem ne­314

Next

/
Thumbnails
Contents