Szirácsik Éva: „Rákóczy levelek”. Nagy Iván Rákóczi-kori iratmásolatainak regesztái a Nógrád Megyei Levéltárból - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 46. (Salgótarján, 2005)

274. A Gazdasági Tanács levele Nógrád vármegyéhez a limitáció és a rézpénz árfolyamának betartása ügyében (Besztercebánya, 1706. július 18.) - 275. II. Rákóczi Ferenc levele Nógrád vármegyéhez a limitáció és a rézpénz árfolyamának betartása ügyében (Érsekújvár, 1706. július 22.)

NML XIV-3. C-5/6. 171-172. Magyar és latin nyelvű irat. A levelet Losoncra (Lo­soncz) vagy a tartózkodási helyre küldték. Közgyűlés előtt 1706. július 26-án. 274. A Gazdasági Tanács levele Nógrád vármegyéhez a limitáció és a rézpénz árfolyamának betartása ügyében (Besztercebánya, 1706. július 18.) II. Rákóczi Ferenc* (Kegyelmes urunk ö nsga; ö kglme) több ízben megparan­csolta a vármegyéknek, hogy az árucikkeket a rendtartás szerint árusítsák, de sokan a maguk hasznát keresik a kereskedés során, ami a rézpénz árfo­lyamában, s az árucikkek árában zavart okoz. A fejedelem rninden várme­gyében kinevezett egy arra alkalmas személyt, aki az ilyen kihágásokra ügyel (excessusokra való vigyázókat). A Gazdasági Tanács (Suae Serenitatis principalis statuumque regni Hungáriáé confoederatorum Consilium Oeconomi­cum) Besztercebányán (Neosolii) kelt levelében kéri Nógrád vármegyét, hogy az említett személy munkáját segítsék, közöljék az árucikkek árait, amelye­ket a vármegye megszabott. NML XTV-3. C-5/6.173-174. Magyar és latin nyelvű irat. A levelet Losoncra (Losoncz) küldték. Közgyűlés előtt 1706. augusztus 9-én, ahol Kántor István, a vármegye esküdt jegyzője (per Stephanum Kantor juratum praefati cottus Notarium) olvasta fel. 275. II. Rákóczi Ferenc levele Nógrád vármegyéhez a limitáció és a rézpénz árfolyamának betartása ügyében (Érsekújvár, 1706. július 22.) II. Rákóczi Ferenc* (F. P. Rákóczy) már korábban rendelkezett arról, hogy a vármegyék hatóságilag szabályozzák az árucikkek árát, mivel ezek a limitá­ciók vagy különböznek egymástól, vagy nem tartják be, ezért egységes rendtartást kíván létrehozni. Mindezek miatt a korábbi rendelkezését meg­erősíti. A külföldi és belföldi árucikkek árát a következőképpen szabják meg: 1, A belföldi árucikkek árát a vármegyék különféleképpen határozták meg, némely árucikk árát a korábbi, míg másokét a jelenleg alkalmazott árá­hoz próbálták szabni. Tekintettel arra, hogy ezek az árucikkek ugyanolyan mennyiségben találhatóak az országban, mint korábban, ezért azoknak az árát igazítsák az 1703-1704-es évek színvonalához. 2, A vevők és az árusok (árosok) közötti ellentét elkerülése érdekében a vármegyék hirdessék ki az említett esztendők árszínvonalán az egyes áru­203

Next

/
Thumbnails
Contents