Szirácsik Éva: „Rákóczy levelek”. Nagy Iván Rákóczi-kori iratmásolatainak regesztái a Nógrád Megyei Levéltárból - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 46. (Salgótarján, 2005)
229. Kajali Pál levele Nógrád vármegyéhez a kerületi hadbiztosi tisztségének megszűnéséről és az elszámolásáról (Fülek, 1706. március 1.)
luczky kérte a hadnagyot, hogy amíg új lovat szerez, fizetését fölvehesse, amit engedélyeztek is. A katonáját máshová vezényelték, ő pedig a fejedelem táborával elszakadt tőle, de ismét utána akar menni. A jószágért több ezret fizetett ki, s az általa vásárolt gabona pedig sem kenyérnek, sem fizetésnek nem elég, kéri tehát a vármegyét, hogy ne két, hanem csak másfél katonát kelljen kiállítania, mert főként Hatvan tájékán nagy haszna van a jobbágynak. A szolgabíró (Szolgabíró uram ö kegyeimé) pénzt kért a másik katonára és ruhára, amit teljesített is, hiszen Mocsáry Ferenc (öcsemtűl) által 30 rénes forintot küldött. NML XIV-3. C-5/6. 117-118. Magyar és latin nyelvű irat. A levelet Losoncra (Losoncz) küldték. Közgyűlés előtt 1706. március 8-án, ahol az esküdt jegyző {per juration notarium) olvasta fel. 229. Kajali Pál levele Nógrád vármegyéhez a kerületi hadbiztosi tisztségének megszűnéséről és az elszámolásáról (Fülek, 1706. március 1.) II. Rákóczi Ferenc* (méltóságos fejedelem kegyelmes urunk ö nsga) a kerületi hadbiztosságban (districtualis commissariatusság) betöltött tisztségében felmentette Kajali Pált, helyére Darvas Mihályt (Tekintetes, nemzetes, vitézlő; uramnak ö kegyelmének) nevezte ki, amiért Kajali el kíván számolni a hadbiztosság (hadi commissariatuság) felé. Mindezek miatt a kerülethez tartozó vármegyékkel Nagyszombatban (N. Szombat) tárgyalást kell összehívnia, amelyen részt vesz Gellén Gergely hadbiztos (commissarius uramot ö kegyelmét) is. Gellén utasította Kajalit, hogy a hivatal viselése időszakának állapotáról készítsenek számadást a vármegyék küldötteivel, amit minél előbb tegyenek meg, hiszen az a vármegyék számára is káros lehet, ha valamilyen teljesített adó nem kerül be a számadásba. NML XIV-3. C-5/6. 121-122. Magyar és latin nyelvű irat. A levelet Losoncra (Losoncz) vagy Divénybe (Divén) küldték. Közgyűlés előtt 1706. március 8-án, ahol az esküdt jegyző (perjuratum notarium) olvasta fel. 179