Szirácsik Éva: „Rákóczy levelek”. Nagy Iván Rákóczi-kori iratmásolatainak regesztái a Nógrád Megyei Levéltárból - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 46. (Salgótarján, 2005)
110. Bercsényi Miklós levele Nógrád vármegyéhez a lovas és gyalogos szökevények ügyében (Szemeréd, 1704. május 16.) - 111. II. Rákóczi Ferenc levele Nógrád vármegyéhez a só Duna-Tisza közről a Tiszántúlra vagy a Dunántúlra történő szállításának tilalmáról (Solt, 1704. június 2.)
megye levelét, de a szükség miatt gróf Bercsényi Miklós* (méltóságos generalis úr ö ngsga) azt parancsolja, hogy a kenyeret és a vágni való marhát a vármegye mihamarabb szolgáltassa be Bene András hadbiztos (hadi commissarius; uram ö kglme) által. A vármegyének meg kell bíznia a szolgabírókat (Szolgabirák uraiméknak) a kincstári gabonából Szécsényben sütött kenyerek táborba szállításával. Darvas a szállítás után azonnal vissza fogja küldeni II. Rákóczi Ferenc* (méltóságos fejedelem) táborából a porták után kiállított szekereket. NML XIV-3. C-5/5.182. Magyar és latin nyelvű irat. Közgyűlés előtt 1704. május 19én, ahol az esküdt jegyző {per jurat, notariurn) olvasta fel. 110. Bercsényi Miklós levele Nógrád vármegyéhez a lovas és gyalogos szökevények ügyében (Szemeréd, 1704. május 16.) Gróf Bercsényi Miklós a szemerédi táborból 65 (ex castris ad Szemeréd positis) utasítja Nógrád vármegyét, hogy járjon el a szökött katonák ügyében. A vármegye járásaiban lovas és gyalogos fegyveresek (lovas, és gyalog ármányosokat) járjanak, akik a szökött katonákat (katonaság; akár lovas, 's akár gyalog személyek) kötözzék meg, gyűjtsék össze, s küldjék vissza a csapattestjeikhez. Akik ellenállnak, azokat meg is ölhetik, sőt ha 5-6 szökevényt megtalálnak, akkor közülük a fölbujtót akasszák fel. A vármegye utasítsa a települések bíráit (városi falusi bírákat), hogy 100 forint büntetés terhe alatt tartoznak felkeresni a lovas és gyalogos szökevényeket, s aki nem akar visszatérni a táborba, annak nevét küldjék el a vármegyének, a vármegye pedig Bercsényinek. NML XIV-3. C-5/5. 183-184. Magyar és latin nyelvű irat. Részlegesen közli: Szirácsik, 2004.146-147. Közgyűlés előtt 1704. május 19-én, ahol az esküdt jegyző (per jurat, notar.) olvasta fel. 111. II. Rákóczi Ferenc levele Nógrád vármegyéhez a só Duna-Tisza közről a Tiszántúlra vagy a Dunántúlra történő szállításának tilalmáról (Solt, 1704. június 2.) Az ország szükségleteit tekintve semmi egyéb olyan nevezetes jövedelem nincsen, mint a kikötőkön Tiszaújlaknál, Tokajnál, Tiszacsegéné (Csegénél), 65 Uaz. 111