A társadalomtörténet-írás helyzete hazánkban. Ipar és társadalom a 18-20. században - A Hajnal István Kör- Társadalomtörténeti Egyesület 10., jubileumi konferenciájának előadásai. Salgótarján, 1996. augusztus 22-23. - Rendi társadalom, polgári társadalom 10. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 41. (Salgótarján-Budapest, 2003)

Iparostársadalom az iparosítás előtt - Faragó Tamás: Céhek és kézművesek Magyarországon a 17–19. században a számok tükrében

Céhek és kézművesek 97 csoportok szerinti megoszlásában a ruházati ipar nem mutat annyira kiugró érté­ket, mint a kézművesek esetében, vagyis ebből arra következtethetünk, hogy az ebbe a csoportba tartozó céhek lényegesen nagyobb létszámúak a többinél. Az összes iparban foglalkoztatott adatainak megoszlása ugyanakkor egyértelműen jelzi azt a tényt, hogy az építőipari mesterek az átlagot messze meghaladó számú segéderőt (legényt és inast) foglalkoztatnak. Természetesen ismét utalnunk kell arra, hogy a fenti számok nem biztos, hogy az összes iparral foglalkozó személy adatait tartalmazzák, tehát valószínűleg az itt feltételezett iparági megoszlás egész kézművességre való alkalmazása bizonyta­lan. Erre vonatkozólag talán elég, ha egyetlen ellenőrző számítást mutatunk be. Az irodalom által közölt helyi adatok illetőleg a szabad királyi városok 1777. évi összesített táblázatai megegyeznek abban, hogy az ebben az élelmiszeripari ága­zatban dolgozó kézművesek aránya az összesnek körülbelül 10 százalékára be­csülhető (Melléklet 14. táblázat). Ez korábbi létszám-becslésünk alapján nagyjából 10-11 ezer embert jelentene. Igenám, de egyedül a malmok száma leg­alább 20 ezerre becsülhető a 18. század végi Magyarországon, 41 ahol, ha nem is az összes szárazmalomban, de a szél- és vízimalmok túlnyomó részében minden bi­zonnyal szakképzett molnárokat kell feltételeznünk. Ráadásul ehhez hozzá kell vennünk a Bartócz József (1978) számítása szerinti kb. 1400 péket, továbbá több ezerre tehető a többi élelmiszeripari mesterség (főként mészárosok és mézesbábo­sok) művelőinek száma még úgy is, ha a hentességet ekkor még nem tekintjük szakmásodott kézműves mesterségnek, hanem háziipari tevékenységnek. A két szám- a statisztikák alapján feltételezhető 10-11 ezer főnyi élelmiszeripari mes­ter és az élelmiszeripari tevékenységekkel valószínűleg ténylegesen foglalkozók létszáma - között az ellentét csak úgy oldható fel, ha feltételezzük, hogy adott esetben az e csoportba tartozó kézművesek legalább fele „mellékfoglalkozásként" űzte iparát s ami ezzel nagyjából egyértelmű, a céhbeszervezettek aránya aligha haladhatta meg közöttük az 50 százalékot a 18. század végén. Ami egyébként a segéderők (legények és inasok) számát illeti, az csak a városi kézművesek között tekinthető számottevőnek a 18. század végén (Melléklet 16. táblázat). Adataink szerint a városok 0,9 fő/mester átlagával szemben a mezővá­rosokban 0,4-0,5 fő, a falvakban pedig 0,1 főnyi segéderő esett egy önálló kézmű­vesre, ami országos átlagban sem nagyon közelíthette meg a 0,4-0,5 fő körüli értéket (feltételezve a városi kézművesség viszonylagos létszámbeli túlsúlyát). Bár az 1869. decemberi népszámlálás adatainál nem lehet különválasztani egy­mástól a kézműveseket és a nagyiparban dolgozókat, a számok alapján az feltéte­41 MOLNÁRFIT. 1970.

Next

/
Thumbnails
Contents