Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-os forradalom Nógrád megyei okmánytára II/2. 1956. november 14.–1957. január 16. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 37. (Salgótarján, 2002)

317. A Salgótarjáni Acélárugyár a dolgozók számára sem sérelmes módon próbálja meggátolni az üzemi lopásokat, biztosítani a kisebb javítások legális elvégzését – Salgótarján, 1956. november 19.

317. A Salgótarjáni Acélárugyár a dolgozók számára sem sérelmes módon próbálja meggátolni az üzemi lopásokat, biztosítani a kisebb javítások legális elvégzését 111 Salgótarján, 1956. november 19. Határozat: A nagyüzemi munkástanács - ismerve azon körülmény helytelenségét, hogy a dolgozók azért kényszerültek kisebb-nagyobb bűncselekmények, üzemi lopások stb. elkövetésére, mert a munkásság jogos kívánsága az apró vételezés és egyéb cikkeik javítása tekintetében nem nyert kielégítést - [az alábbi határozatot hozza:] Sok tisztes munkás szívesen megfizette volna a vételezés ellenértékét avagy kisebb javításainak költségi díját. Minthogy ezelőtt ez nem volt meg­engedett, ezért fordultak a munkások meg nem engedett eszközökhöz, azaz jogtalan eljáráshoz, illetőleg üzemi lopáshoz, amely fegyelmi vagy bűnvádi eljárásnak alapját képezte. A munkástanács nem kíván senkit bűn elkövetésére szorítani, éppen ezért bevezeti az apróvételezések és kisebb javítások elvégezhetésének rendszerét. Felkéri a számviteli osztály illetékes részlegét, hogy dolgozzon ki oly eljárást, aminek következtében a dolgozók nem kényszerülnek a jövő­ben szabályok áthágására, de ezen engedmény nem is vezet [a] népvagyon megrövidítésére. Éppen ezért az említett szerv útján kidolgozandó, hogy mik azok a cikkek, amelyekből a dolgozók saját szükségletükre, üzérkedés és nyerészkedés kizárásával [vala]mily[en] mennyiséget vásárolhatfnak] évente, feljegyzés mellett. Dolgozza ki a számviteli osztály, hogy kisebb ja­vítások kb. mily értékhatárig mehetnek! Szervezze meg az esetleges hegesztések, kisebb esztergályozások, avagy gyalulások vagy más munkálatok elvégzésének rendszerét úgy, hogy azok kalkuláció szerinti értéke fejenként és évenként jelenlegi pénzérték szerint a kétszáz forintot ne haladja meg! Gondoskodjék a számviteli osztály költség­ellenőrei útján a kalkulációk tárgyilagosságáról és a kijátszás mellőzéséről! Azon dolgozó, aki ez engedménnyel visszaél avagy visszaélések útján nagyobb kedvezményhez kíván jutni, az engedélynek egyszer s mindenkor­ra történő megvonásában részesül, a bűnvádi avagy fegyelmi felelősség ma­111 A határozatról a gyár lapja, a Tarjáni Acélakarat is beszámolt, 1956. december l-jén, az 1. oldalon, „Az Acélgyári Nagyüzemi Munkástanács határozataiból 7 ' címmel. 94

Next

/
Thumbnails
Contents