Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-os forradalom Nógrád megyei okmánytára II/2. 1956. november 14.–1957. január 16. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 37. (Salgótarján, 2002)

287. A Salgótarjáni Katonai Városparancsnokság vezetőjének, Salupin alezredesnek II. számú parancsa – Salgótarján, 1956. november 16. - 288. Ülésezik Balassagyarmat Város Tanácsának Végrehajtó Bizottsága, amelyre meghívták a városi tanács munkástanácsát is – Balassagyarmat, 1956. november 16.

Jelen vannak: Soős János vb-elnök, Szarvas János vb-elnökhelyettes, Ke­mény János vb-titkár, Moldoványi János, dr. Szalkay Zoltán, Szántó Imréné vb-tagok. Igazoltan távol [vannak]: Torna Gézáné, ifj. Tresó József, Túri János, Szabó Imre, Csányi István vb-tagok. Meghívottak: [a] városi tanács munkástanácsa. 43 Soós János vb-elnök üdvözölte a megjelenteket. Megállapította, hogy az ülés határozatképes, az ülést megnyitotta. Sallói Aladár ismertette a forradalmi tanács határozatát, mely a közületi elhelyezésekkel foglalkozik. A határozat értelmében megoldódnának [a] kö­zületi elhelyezések és részben a lakásprobléma is, mivel most különösen mód van arra, hogy lakásokat szabadítsanak fel. A határozat értelmében a volt rendőrség épületébe beköltözne a rendőrség, nemzetőrség és kiegészítő parancsnokság. A jelenlegi rendőrségi épületből lakásokat alakítanának ki, a kiegészítő [parancsnokság] helyére bemenne az útfenntartó vállalat, mivel az az ő tulajdonukat is képezi, a volt városháza épületébe pedig beköltözne a városi tanács. A városi tanács jelenlegi helyén a terményforgalmi vállala­tot [és a] pénzügyőrséget helyeznék el, és a terményforgalmi [vállalat] he­lyén szintén lakásokat alakítanának ki. Ezáltal cca. tizenhat-húsz lakás sza­badulna fel. Ennek végrehajtásához elsősorban is szükséges, hogy a hon­védség feladja a volt rendőrségi épületet. Ennek érdekében egy küldöttség­gel Budapesten járt, 44 ahol tárgyalásokat folytattak, és azt az ígéretet kapták, hogy a mai napon lejönnek műszaki emberekkel, megnézik az épületet, és át fogják adni a rendőrség, illetve nemzetőrség részére. Szarvas János egyetértett a forradalmi tanács határozatával, azonban azt nem tartja helyesnek, hogy a pártbizottság, illetve a Szociális 45 Munkáspárt helyiségéről nem beszélnek. Egy megfelelő, tisztességes helyiségről kell gondoskodni a Szociális 46 Munkáspárt részére is. Kemény János egyetértett azzal, hogy a rendőrség, nemzetőrség, kiegé­szítő parancsnokság menjen be a volt rendőrségi épületbe, de nem tudja, he­lyes-e, hogy a kiegészítő [parancsnokság] helyét átadják az útfenntartónak. Vannak-e annyian, hogy ki is használják azt a helyet? Véleménye szerint a pártbizottság elhelyezésével egyelőre nem kell foglalkozni. A rendőrség je­lenlegi épületével kapcsolatosan közölte, hogy az lakásokból most egy éve 43 Eddig nem sikerült adatot találni arra vonatkozóan, hogy mikor alakult meg a vá­rosi tanács munkástanácsa. Csak arról van biztos információnk, hogy a Balassa­gyarmati Járási Tanácson október végén létrejött a hivatali munkástanács, amely­nek elnöke Szabó Sándor, a járási költségvetési csoport munkatársa lett. Ld.: Jegy­zőkönyv Szabó Sándor gyanúsított kihallgatásáról. TH V-141434/A) 463. p. 44 Mármint Sallói Aladár. 45 Helyesen: Szocialista. 46 Ua. 41

Next

/
Thumbnails
Contents