Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-os forradalom Nógrád megyei okmánytára II/2. 1956. november 14.–1957. január 16. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 37. (Salgótarján, 2002)

465. A Salgótarjáni Nyomdaipari Vállalat igazgatója bejelenti üzemének rendőri, illetve szovjet katonai felügyelet alá kerülését – Salgótarján, 1956. december 7. - 466. Jegyzőkönyv a Pásztói Járási Tanács Végrehajtó Bizottságának üléséről – Pásztó, 1956. december 7.

A tsz-ben folyó zárszámadás segítése: [a] mezőgazdasági osztály részéről egy dolgozó, [a] nemzeti bankfiók részéről egy dolgozó járja le 593 a tsz-eket és adja meg a zárszámadás elkészítéséhez szükséges segítséget (leltározás). Mezőgazdasági szakelőadások szervezése: [a] vb utasítja a mezőgazdasági osztály vezetőjét, hogy a községeknek megfelelően dolgozza ki [a] szakelő­adások ütemtervét/ biztosítsa a szakelőadások megteremtés [ének feltétel] ét. Állattenyésztési vonalon Miklós Sándor, továbbá Hunyadi János és Szepesi Boldizsár [járjon el]! [A] falopásokkal kapcsolatosan minél előbb össze kell ülni a rendőrségnek, erdészetnek és a tanács vezetőjének egy megbeszélésre. Két személyt [a] kérdéssel kapcsolatban támogatólag küldünk fel a megyéhez. A rehabilitá­lással kapcsolatban a törvény is kimondja, hogy van kártalanítási rehabilitá­lás, ennek megfelelően kártalanítsunk! Tomis László: Hassanak oda, hogy [az] esti lövöldözések megszűnjenek, mert az emberek biztonságérzetét [az rossz irányban] befolyásolja. Vasdobos Pál: [A] kint lévő fegyvereket be kell vonni, megkezdjük az en­gedély nélküli fegyverek összeszedését. Szűcs Ferenc: Időszerű kérdés lenne beszélni azokkal, akik felmentek a rendőrségre és osztogatták ki a fegyvert, [arról,] hogy kinek adtak. Tóth István: Annak idején, mikor a rendőrséget megrohanták, az eldo­bált fegyverek közül hét darab tűnt el. Később [a] rendőrség tudtával a szol­gálatot teljesítő nemzetőröket fegyverrel ellátták, de csak szolgálati idejükre. Mikor a nemzetőrséget megtisztogatták, a rendőrség beszedette, egyetlen­egy darab sem tűnt el. A forradalmi vezetőség fegyverrel senkit sem látott el, ezt az állítást vagy célzást elutasítom. [A] következő dolog történt: annak idején, mikor a Rablóban 594 berúgott fiatalok megrohanták a rendőrséget, három-négy fegyver eltűnt. Hogy mi [hogy] volt, nem tudom, mert ezekkel már nem foglalkoztam. Hallomásból tudom, hogy ennyi tűnt el. Itt el lettek látva fegyverrel a pártapparátus, [a] tanácsapparátus, [a] szabadságharco­sok, a rendőrség és [a] honvédség vezetői, [akik] elzárkóztak és nem tudtak felvilágosítást adni, hogy hol vannak ezek a fegyverek. Szűcs Ferenc: Akinek önvédelmi fegyvere volt, annak engedélye is volt, és jogos volt a viselése. De ez megtörtént maguknál is. Nem azt mondom, hogy Ön, de [fel] voltak egy jó páran [fegyverezve]. Ezek után a következő határozatokat hozták: Helyesebben: be. Közkedvelt szórakozóhely Pásztón. 382

Next

/
Thumbnails
Contents