Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-os forradalom Nógrád megyei okmánytára II/2. 1956. november 14.–1957. január 16. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 37. (Salgótarján, 2002)

279. A BM Országos Rendőrkapitányság központi ügyeletesének összefoglaló jelentése a Nógrád megyei eseményekről – Budapest, 1956. november 15.

279. A BM Országos Rendőrkapitányság központi ügyeletesének összefoglaló jelentése a Nógrád megyei eseményekről Budapest, 1956. november 15. Adta: Cseri hadnagy, Balassagyarmat. Tekintettel arra, hogy Salgótarjánnal kapcsolatot felvenni nem tudtam, így a balassagyarmati városi osztállyal beszéltem. Közlése alapján általában Balassagyarmaton csend és rend van. Semmi érdemlegeset jelenteni nem tud. A dolgozók 70%-a Balassagyarmaton dolgozik. Balassagyarmaton a vo­natok nem járnak. Összesen eddig egy tehervonat jött el Budapestre. Szed­tek össze lőszert és fegyvert, azonban azoknak számát megmondani nem tudja. Az 5003-as számú rendeletet 20 Balassagyarmaton végrehajtották. Hogy Salgótarjánban vannak-e ávéhások, azt nem tudja. Tudomása szerint Salgótarjánban is csend van. A parasztság dolgozik, a szántás és vetés fo­lyik. A tsz-ek Balassagyarmaton nem oszlottak fel. Az egész városban felvá­sárlási láz van, főképpen a vidéki parasztság részéről. A parasztok mindent vesznek, amit pénzért kapni lehet. Szökött rabot nem fogtak el, lövöldözé­sek a városban nincsenek, fosztogatások nem fordultak elő. A járőrözéseket a rendőrség a határőrséggel közösen végzi. A régi nemzetőrség még fennáll. Folyó hó 15-én hajnali 3.20 órakor Salgótarjánból Szabó Gábor alezredes és Szabó [István] r[endőr] őr[na]gy, a megyei főosztály (volt?) vezetője telefo­non felhívták és rendkívül izgatott hangon közölték, hogy az éjféli órákban úgy személy szerint őket, mint a rendőrség valamennyi tagját, valamint a nemzetőrséget a szovjet csapatok egész durva módon lefegyverezték. 21 Én megkérdeztem őket, hogy véleményük szerint ez miért történt. Közölték, hogy Salgótarján egész munkássága azon az állásponton volt, hogy nem is­meri el a Kádár-kormányt, és kéri a szovjet csapatok azonnali kivonulását az országból. Ehhez a véleményhez az ő vezetésükkel működő rendőrség is csatlakozott, sőt esetenként kezdeményezőként is léptek fel úgy, hogy a [salgó]tatjáni munkásság teljes mértékben a rendőrség mögött állt. Ezek után nem garantálják Salgótarján város, de általában az egész megye köz­biztonságát, mert feltehetően felkelésre, sőt fegyveres ellenállásra is kerül­het sor. Kéri, hogy ezen közlését azonnal közöljem feletteseimmel. (Folyó hó 15-én 3.30 órakor jelentettem Fazekas rfendőr] őr[na]gy elvtársnak.) Ld. a 274. számú dokumentum harmadik lábjegyzetét. A szovjet csapatok Salgótarjánban történő megjelenésének előzményeire Id. a 276. számú dokumentum lábjegyzetét. 30

Next

/
Thumbnails
Contents