Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-os forradalom Nógrád megyei okmánytára II/2. 1956. november 14.–1957. január 16. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 37. (Salgótarján, 2002)
434. A Nógrádi Szénbányászati Tröszt Központi Munkástanácsa Elnökségének tagjai a Szabad Európa adásairól nyilatkoznak – Salgótarján, 1956. december 2.
munkástanácsokba, akik - tekintet nélkül a községekre - minden dolgozó érdekét, többek között a termelés zavartalan folytatását, a munkásjáratok megszervezését, a beszálló munkások munkájának megszervezését egyformán elősegítik. Nógrádi Népújság, 1956. december 2.,l.p. 434. A Nógrádi Szénbányászati Tröszt Központi Munástanácsa Elnökségének tagjai a Szabad Európa adásairól nyilatkoznak 429 Salgótarján, 1956. december 2. Elítéljük [a] Szabad Európa adásait... A Magyar Távirati Iroda munkatársa megkérdezte a Nógrádi Szébányászati Tröszt Központi Munkástanácsa Elnökségének több tagját, 430 egyszerű bányászokat, hogy mi a véleményük a Szabad Európa rádió adásairól. Amikor a forradalom első napjaiban a Kossuth rádióban szünetelt a műsor sugárzása - mondotta Szabó Lajos, a központi munástanács elnökségének tagja -, a tájékozódás megszerzése érdekében érdeklődéssel hallgattam a Szabad Európa rádióját. Később azonban ez a rádió visszatért régi hangjára, és folytatta uszításait. Már két hete nem hallgatom ennek a rádiónak a műsorát. Nem vagyok kíváncsi sem ennek, sem más, amerikaiak által pénzelt [adóknak a] koholmányaira. Mi magyarok vagyunk, és nekem hiába beszél a Szabad Európa rádiója magyarul, tudom, hogy nem a magyar ügyet képviseli. - Hazugság mind, amit a Szabad Európa adó hangoztat - mondotta Gál Lajos. 431 Minket nem érdekel ennek a rádiónak a cigánykodása. Olyan dolgokat állít, amiről mindenki tudja, hogy hazugság. Azt híresztelte például, hogy Hatvanban és Salgótarjánban városharcok voltak, holott ebben egy szemernyi igazság sincs. A nyilatkozók közül Szádvári Bélát öt év börtönre ítélték, míg Szabó Lajost rövid időre őrizetbe vették, Gál Lajos pedig egy hónapos börtönbüntetést kapott. Ld. NML XXV. 4. c) B. 6/1957. és a B. 68/1957. Az elnökség öttagú intézőbizottságának összetételéhez Id. a 333. számú dokumentumot. Szintén tagja volt a tröszti központi munkástanácsnak, sőt még aznap a megyei munkástanácsba is beválasztották. Ld. a 336. számú dokumentumot. 302