Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-os forradalom Nógrád megyei okmánytára II/2. 1956. november 14.–1957. január 16. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 37. (Salgótarján, 2002)

373. A Nógrád Megyei Nemzeti Bizottság és a Nógrád Megyei Munkástanács tájékoztatója a kormány és a budapesti munkástanács között folyó tárgyalásokról – Salgótarján, 1956. november 26.

Egyes felszólalók kifogásolták, hogy a munkástanácsokra vonatkozó kor­mányrendelet olyan pontokat is tartalmaz, amelyek a felettes szerveknek beleszólást engednek az üzemek személyi kérdéseibe, így pl. az igazgató választásába. Meg kell állapítanunk, hogy a felszólalás jogos volt. Ha a munkástanács valóban gazdája akar lenni a gyárnak és üzemnek, nem von­hatják ki hatásköréből a személyi ügyeket sem. Egy másik felszólaló a fegyveres alakulatokról beszélt. Kérte a kormány­tól, hogy azokat a munkásokból állítsák fel. Ez a kérés is jogos. A kormány ebbe már 303 belement, de a végrehajtás húzódik, sőt helyenként - így me­gyénkben is - nem a legmegnyugtatóbb formában történik. Vali Sándor, a Beloiannisz-gyár küldöttje magyarázatot kért a kormány­tól arra, hogy miért nem szólították fegyverbe a munkásságot annak idején az ellenforradalmárok ellen. Ez a kérdés sokakban felvetődött máshol is. Re­méljük, hogy rövidesen olyan választ kapunk, amely aprólékosan megmu­tatja az akkori események bonyolultságát. Vita volt még a szakszervezet szerepéről, a provokációkról és az orszá­gos munkástanács-értekezlet betiltásáról. A szakszervezetnek fontos szerepe lesz, egyelőre azonban még nem tud­ja betölteni a feladatát. A küldöttek szerint a munkásság addig nem bízik benne, amíg nem választott vezetők állnak az élén. Provokáció sajnos nemcsak Pesten van, hanem vidéken is. Nálunk is szórnak még röpcédulát felelőtlen emberek, persze mások nevében, hogy megbontsák a munkásegységet. Nálunk is eldördül még néha a fegyver, amely a munkába indulókat szeretné visszatéríteni. Előfordul még, hogy le­vitézlett emberek fegyverrel járnak a becsületes munkások között. Mindez persze azzal a nyilvánvaló szándékkal [történik], hogy szembefordítsák a haladó értelmiséget és a műszaki dolgozókat a fizikai munkásokkal, 304 hogy ellenforradalomról beszélhessenek ott is, ahol tulajdonképpen nincs ellen­forradalom. Ezek ellen a leghatározottabban fel kell lépni! Összegezve tehát: a meglévő ellentétek tárgyalás útján is megoldhatók. Bízunk abban, hogy a kormány megértően fogadja a munkásküldöttek ja­vaslatát, és közös erővel azon lesznek, hogy a rend, bizalom megszilárdul­jon, és végre teljes erővel menjen a munka. Salgótarján, 1956. november 26. Megyei M[unkás]tanács 305 303 Eredetileg a régen szó szerepelt a már helyett. 304 A dolgozókkal szóismétlést kihúzták, s helyette a munkásokkal szót írták. 305 A Megyei Munkástanács szavakat vélhetően Lénárt Andor írta utólag, ceruzával a dokumentumra. 216

Next

/
Thumbnails
Contents