Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-os forradalom Nógrád megyei okmánytára II/2. 1956. november 14.–1957. január 16. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 37. (Salgótarján, 2002)

337. Salgótarján Város Tanácsának kibővített vb-ülésén kooptálják a testületbe az újraválasztott városi nemzeti bizottság hat tagját, visszahívják a vb-elnököt és két vb-tagot, valamint egyéb kérdésekben döntenek – Salgótarján, 1956. november 21.

Jelen határozat a városi tanács legközelebbi ülésén a hi­vatkozott törvényhely alapján beterjesztendő. Erről értesülnek: 1. Zavilla Viktor vb-elnök - helyben, 2. megyei tanács végrehajtó bizottsága, 3. városi tanács titkárság[a] - helyben. Zavilla Viktor: Nagyon megtisztelendőnek 175 érzem ezt a feladatot, és ígérem, hogy ugyanúgy végzem 176 a dolgozók ügyes-bajos dolgait, mint eddig. Tovább folytatva a végrehajtó bizottsági ülésünket, napirenden a kooptálás kérdése van. Úgy érzem, itt kiegészítést kell csinálnom. Köztudomású, hogy az idők változásával egy I. számú forradalmi tanács jött létre, mely nem volt tisztában a hatáskörével és nem tudott jól működni, valamint nem odavaló személyek kerültek a bizottságba. így például maga a bizottság elnöke, Né­meth György sem volt odavaló személy, mivel régi nyilas ember volt. Idő­közben tovább fejlődött a helyzet és S[algó]tarjába bejöttek az orosz csapa­tok, és az a vélemény hangzott el, hogy újra kell választani ezt a bizottságot. Ez meg is történt, a megyei választással ellentétben egészséges alapon. Biz­tosan be is fejezte volna munkáját, ha közbe nem léptek volna akadályok. Lényegében mégis tiszta vizet kellett a pohárba önteni, és azt határoztuk, hogy Összehívjuk mindkét bizottságot, és létrehozzuk a kettőből a rendeset. így jött létre délelőtt az [a helyzet], hogy a forradalmi bizottság megválasz­totta a munkás-paraszt tanácsot, hatfős elnökséget, akit delegál a meglévő végrehajtó bizottsághoz, teljesen egyenlő szavazati joggal, azért, hogy a vá­ros dolgozóinak, üzemeinek akarata is érvényre jusson a város életében. Ez a megbeszélés a lehető legbarátságosabb hangnemben folyt le, mely jel­lemző Salgótarján polgáraira. Én a választásnál mint megfigyelő vettem részt, mivel végrehajtó bizottsági tag vagyok, így kiváltam az I. [számú] for­radalmi bizottság munkájából. A két bizottság ülésének időpontját azért határoztuk így meg, hogy a nem­zeti bizottsági ülés után tartjuk a végrehajtó bizottsági ülést, mert így a vb­nek már be tudtunk számolni a nemzeti bizottság munkájáról, és [hogy] a kooptált tagok megjelenhessenek a végrehajtó bizottság ülésén, érdemleges munkánkat már most meg tudjuk kezdeni. így tehát a végrehajtó bizottság­nak a véleményét szavazás alapján kérem a forradalmi bizottság javaslata alapján, az ide kooptáltak elfogadása tekintetében. Ha az elfogadás megtör­ténik, a végrehajtó bizottság tagjainak száma tizennégy fő lesz. Mivel egyhangúlag elfogadja a végrehajtó bizottság az ide kooptált nem­zeti bizottsági tagokat, ellenvéleménye nem volt, így a végrehajtó bizottság, 175 Helyesen: megtisztelőnek. 176 Inkább: intézem. 141

Next

/
Thumbnails
Contents