Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-OS forradalom Nógrád megyei okmánytára II/1. 1956. október 24–november 13. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 31. (Salgótarján, 2001)

67. Üzemel a Salgótarjáni Erőmű – Salgótarján, 1956. október 30. - 68. Fiatalok küldöttsége a Nógrád Megyei Ideiglenes Forradalmi Nemzeti Tanácsnál – Salgótarján, 1956. október 30. - 69. A megyei sajtó cikkírója elítéli a szlovákiai Új Szó terjesztését és annak tartalmát – Salgótarján, 1956. október 30.

nép mondta ki, amikor olvasás után papírgombóccá gyűrte, széttépte, sárba ti­porta a lapot. 139 Hogy miért? Aki tán nem olvasta volna, íme, felelünk e kérdésre. Az Új Szó valamennyi cikke „mély felháborodással ítélte el a kalandor ellenfor­radalmi elemeket, amelyek fegyveres puccsal akarták megdönteni Magyaror­szágon a népi demokratikus rendszert". A vezércikkben többek között ez áll: „Világosan meg kell mondanunk: az ellenség, amely Budapest utcáin a magyar népre támadt, a mi ellenségünk is." Ezt az Új Szó írja. Mi meg azt írjuk és mondjuk: ez nem igaz. Nem, mert summásan ellenforradalmi puccskísérletnek minősíteni a történteket, hazugság. Visszautasítjuk, és kijelentjük a világnak: a nemzeti függetlenség kivívásáért szólalt meg Pesten és Budán a fegyverek nagy része. íme egy idézet a Szabad Nép vasárnapi vezércikkéből: „... a felkelők zömét kitevő munkás, paraszt és ér­telmiségi egyetemistákat és munkásgyermekeket nem tekinthetjük a népi de­mokrácia ellenségeinek". Az igazság pedig ez. Másfajta igazság nincs. Ezt vallják a becsületes nógrádi munkások, parasztok és értelmiségiek is. Néhány nap óta tiszta lapra, igaz betűt írnak már a magyar újságírók. Sza­bad nekik. Nem tiltja senki. A nép pedig nagyon könnyen megtanulta az igaz sorok olvasását. Hogyne háborodna fel, ha valami mást olvas! Valami mást, amitől már elszokott, amit enyhén szólva valótlanságnak neveznek. Ezért nem volt sikere Nógrádban az Új Szó-nak. De őszintén hisszük és reméljük, hogy ami történt, az nem szlovák elvtársa­ink, barátaink kudarca. Hisszük, hogy erről Ők nem tehettek. Reméljük, ők különbséget tettek a bu­dapesti események független Magyarországot akaró, és ellenséges szándékú, a nép hatalmára törő résztvevői között. Úgy hisszük, szlovák barátaink a kezdeti forró napokban - a tájékoztatás csaknem teljes hiánya miatt - nem láthattak tisztán, és ezzel menthető az Új Szó tévedése is. Ám itt nálunk, vasárnap délután már mindenkinek tudnia kellett az igazsá­got: nem ellenforradalomról, hanem az egész nép hatalmas, egységes, demokra­tikus szabadságmozgalmáról van szó. Mégis akadtak, akik szétszórták a rágal­makat, és ezzel a dolgozók jogos felháborodását váltották ki. Elítéljük ezt a ba­lul sikerült vállalkozást! 140 Szabad Nógrád, 1956. október 30., 2. p. 139 Az Új Szónak a megyébe juttatását és terjesztését az MDP megyei vezetői szervezték meg. 140 Bár nincs szignálva a cikk, a stílusból gyaníthatjuk, hogy Mlinarik István tollából származik. 121

Next

/
Thumbnails
Contents