Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-OS forradalom Nógrád megyei okmánytára II/1. 1956. október 24–november 13. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 31. (Salgótarján, 2001)

257. A Nógrád Megyei Munkás-Paraszt Forradalmi Bizottság kormánynál tett, november 8-ai látogatása során elért eredményekről számol be Mrázik János, a delegáció vezetője – Salgótarján, 1956. november 13.

2. Kikkel beszéltek és mit intéztek? Legelőször Dobi Istvánnal, a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnökével be­széltünk, majd Kádár János miniszterelnökkel, dr. Münnich Ferenccel, a karha­talmi erők parancsnokával. Ezenkívül rövid beszélgetést folytattunk még Apró Antal elvtárssal is. Elsősorban az általános politikai helyzetről tájékozódtunk. Részletes tájékozta­tást nyertünk a budapesti eseményekről, és azoknak a fehér terrorista elemek­nek a ténykedéséről, akik abban az időszakban, amikor Kádár elvtársék javasla­tára a kormány a szovjet csapatok Budapestről való kivonulását rendelte el, ál­lati kegyetlenséggel léptek fel, és végeztek ki kommunista, valamint más, veze­tő funkcióban dolgozó embereket. Dobi István elmondotta, hogy egy ízben dol­gozószobája ablakán belőttek, és a golyó pontosan a feje fölött repült el. Másik alkalommal mintegy nyolc-tíz, egyenruhába öltözött horthysta katonatiszt a Parlamentben letartóztatta. Elmondta azt is, hogy Tildy Zoltán és Kéthly Anna kétségbeesve panaszkodott neki, hogy mind a Kisgazdapártban, mind a Szoci­áldemokrata Pártban ez alatt az idő alatt a munkás és paraszt elemeket teljesen kiszorították, és ismeretlen, nagyszájú terroristák, akik magukat kisgazdáknak és szocdemistáknak nevezték, vették át mindkét párt irányítását. Mindezeken kívül megbeszélést folytattunk a kormány tagjaival az elkövetkező idők feladataira vonatkozóan is. A megbeszéléseken elsődleges feladatként ha­tározták meg a békés termelőmunka megindítását, a rend és biztonság megszi­lárdítását. Kádár János miniszterelnök hangsúlyozta, hogy teljes mértékben elítéli a Ráko­si-klikk által elkövetett túlkapásokat, fontos feladatként jelölte meg a jövőben a leghatározottabb harc folytatását mindenféle túlkapás, terror és a Rákosi-klikk idejében alkalmazott módszerek alkalmazása ellen. Legfontosabb feladatként hangsúlyozta a munkás-paraszt hatalom megvédésé­nek és megszilárdításának fontosságát. Minden állampolgár álljon a harc élére, hiszen dolgozó népünk célkitűzését a kormány teljes egészében támogatja! 3. Mit láttak Budapesten, mi volt a személyi 470 benyomásuk? Budapesten a nappali élet normalizálódott. Bár a villamosok és más járművek még nem közlekednek, de az emberek vásárolnak, félelem nélkül járnak az ut­cákon. A munkások ma már látják, hogy mit akartak a terrorista csoportok. Ezt elítélik. Azonban bíznak abban, hogy jogos követeléseik teljesítve lesznek. Ezt hangoztatják az utcán folyó beszélgetéseikben is. Hasonlóképpen vélekedik a diákság és a haladó értelmiség is. Az ellenforradalmi erők ténykedése Budapest területéről kiszorult, de még van­nak zavarkeltő elemek, akik alkonyat után fegyvert fogva rabolnak és fosztogat­nak, üzleteket és lakóházakat egyaránt. Budapest állapotára vonatkozóan annyit jegyzek meg, hogy csupán mintegy húsz százaléka igaz csak azoknak a híreszteléseknek, amelyek Budapest romba 470 Helyesen: személyes. 383

Next

/
Thumbnails
Contents