Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-OS forradalom Nógrád megyei okmánytára II/1. 1956. október 24–november 13. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 31. (Salgótarján, 2001)

1. A Nógrád Megyei Tanács Végrehajtó Bizottsága elnökének utasítása a rendzavarók elleni fellépésre – Salgótarján, 1956. október 24.

1. A Nógrád Megyei Tanács Végrehajtó Bizottsága elnökének utasítása a rendzavarók elleni fellépésre 1 Salgótarján, 1956. október 24. Utasítás valamennyi járási és városi vb-nek A párt központi vezetősége és a kormány, Budapest összterületének öntudatos munkásaival együtt mindent megtesz, hogy a fasiszta csőcselék lázadását, fosz­togatását, rablását megakadályozza. Tudjuk, hogy a vb-k a párt, a kormány mögött állanak. A helyzet természe­tesen súlyos. Minden vezetőnek éreznie kell a felelősséget! Nem kevesebbről van szó, mint a munkás-paraszt hatalom megdöntésére szervezett ellenforra­dalmi bandák terrorcselekményeiről, rablásairól, lázító tevékenységéről. Ebben a helyzetben elvárjuk a vb-k minden tagjától, hogy [a] községek [és a] városok a járás egész területén tartsanak rendet, fegyelmet, nyugtassák meg a lakosságot, akadályozzák meg, hogy a fosztogatás kiterjedjen. Biztosítsák városukban, köz­ségükben a normális munkát, a törvényes rendet! Meg vagyunk győződve [arról], hogy elvtársaink, a vb-k tagjai, akik olyan sok nehéz helyzetben megálltak [már] a helyüket, most is teljes erejükkel a de­mokrácia, a szocializmus, a munkáshatalom oldalán állnak, szívvel-lélekkel. 1 A körlevél kiadásának előzményei: Hajdú József, az MDP Nógrád Megyei Pártbizott­ságának első titkára, október 24-én hajnali 5 óra 30 perckor telefonon magához rendel­te a megyei kiegészítő parancsnokság vezetőjét, Boros Pál alezredest, helyettesét, Sza­bó Jenő századost, valamint Barta Ferenc századost, a Salgótarjáni járás kiegészítő pa­rancsnokságának vezetőjét. Ismertette előttük az előző napi fővárosi eseményeket (tüntetés, fegyveres harc megindulása), majd rövid politikai értékelés után felhívta fi­gyelmüket a helyőrségben előforduló hasonló jelenségek elleni felkészülésre. A beren­deltek, miután visszatértek a parancsnokságokra, a megye egész területén riadót ren­deltek el. Parancsba adták, hogy gyűjtsék be a Magyar Önkéntes Honvédelmi Szövet­ség (MÖHOSZ) egységeinél lévő kiképzési fegyvereket és lőszereket, nehogy azok az ellenséges elemek kezébe kerüljenek. - Ezt követően a megyei és járási kiegészítő pa­rancsnokságok személyi állományát tiszti gyűlésen tájékoztatták a kialakult helyzetről, s meghatározták a feladatokat. Első intézkedéseik közé tartozott a parancsnokságok épületeinek, javainak és iratainak biztosítása. Végül a megyei és járási pártbizottságok tagjaiból, valamint az üzemi pártszervezetek által javasolt dolgozókból megkezdődött a munkásőrségek megszervezése, fegyverrel való ellátása. Ezzel párhuzamosan a me­gyei pártbizottságra kirendelték összekötőnek Petró Dezső főhadnagyot, a kiegészítő parancsnokság párttitkárát. (HL 1956-os gyűjtemény, 5. ő. e. 283. p., illetve TH O­15325/5. 82. p.) 31

Next

/
Thumbnails
Contents