Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-OS forradalom Nógrád megyei okmánytára II/1. 1956. október 24–november 13. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 31. (Salgótarján, 2001)
220. A megyei tanács értesítése az oktatási és egészségügyi intézményekben fokozatosan újrainduló munkáról – Salgótarján, 1956. november 8. - 221. Az Új Úton cikkírójának elmélkedése a salgótarjáni forradalmi bizottmány november 2-ai megválasztásáról – Salgótarján, 1956. november 8.
tes embereknek, akik őszinte szándékkal a haza, a magyar nép sorsa iránt érzett felelősségből ültek le erre a tárgyalásra. Megérdemlik az elismerést, hiszen halomra volt bennük a legjobb szándék. De ne döbbenjen meg az ember? Ne álljon meg a szívdobogása, ne legyen úrrá a kétségbeesés mindenkin, aki remeg ezért a maroknyi magyar földért, amikor azt hallja, hogy Kun Barna, ez a valamikor régen főjegyzői tisztséget betöltő - ettől eltekintve az én szememben egészen szelíd, békésnek látszó - ember azt mondja, hogy számtalan kitüntetése van azért, mert 1919-ben részt vett a Tanácsköztársaság leverésében? Óh, borulj el Nap szégyenedben! Hát kikből tevődött [össze] a Tanácsköztársaság? Nem a munkásokból, parasztokból, értelmiségiekből? Apáinkból, anyáinkból, gyerekeinkből! Ha elgondolom, hogy alig egy hónapja ennek az embernek, ennek a végtelenül alázatos, csendes embernek közel 15 000 forintot szavaztak meg az állam pénzéből, mert úgy ítélték, hogy méltatlanul lett a közigazgatásból elbocsátva! Hát méltatlanul lett? ... Egy pillanatra megdöbbent mindenki, de csak egy pillanatra. A felkorbácsolt idegek, mint az orkán, tovább zúgnak. Tombol a tiszta igazságérzet, amelyen, mi tagadás, csorba esett. Tomboljon is! De hogyan, ha beszennyezik? Hiszen ezen a nevezetes ülésen is Kun Barna után Vitéz Németh 379 - nem tudom a másik nevét, de fontos ez? - azt javasolja, hozzuk vissza Salgótarján város élére dr. Förster Kálmánt, a volt polgármestert, Horthy kormányának főtanácsosát... Majd megtetézi javaslatát, hogy a környékbeli földesurakat is. Hát ki akarja ezt? A nép talán ezt akarja? Ugyan minek ide a kérdés, hiszen mindenki előtt világos. Ma már még inkább világos, mert volt, ahová visszavitték, és ott folyt a vér, a drága magyar vér, a hazafiak, a munkások tiszta vére. Nem a bosszú kiált belőlem, sem a gyűlölet, de szégyellem, hogy e szép és tiszta forradalmunkat, a nép felkelését beszennyezték. Gondoljátok meg, emberek, testvéreim, magyarok! B. Gy. 380 Új Úton, 1956. november 8., 2. p. 379 Németh Györgyről, a salgótarjáni városi nemzeti bizottság rövid időre megválasztott elnökéről van szó. 380 A cikket vagy Balogh Gyula, vagy Bobál Gyula írta. Október 30-át követően mindkettőjüket elbocsátották a helyi sajtótól, így bármelyikük lehetett a tudósító. 313