Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-OS forradalom Nógrád megyei okmánytára II/1. 1956. október 24–november 13. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 31. (Salgótarján, 2001)

190. A sztrájk mihamarabbi befejezése, a munka felvétele mellett érvel dr. Horváth Gyula a megyei lapban – Salgótarján, 1956. november 4.

190. A sztrájk mihamarabbi befejezése, a munka felvétele mellett érvel dr. Horváth Gyula a megyei lapban Salgótarján, 1956. november 4. A további sztrájk már szabotázs! A munkásság nem ma találta ki a sztrájk fegyverét. Nagyon sok esetben alkal­mazta már sikerrel, de most bizonyosodott be, hogy a sztrájk még a tankok és páncélosok ellen is hathatós fegyver. Miért kezdtük meg a sztrájkot? Követelé­seink voltak, és ez volt az egyetlen fegyverünk, amellyel a kormányt kényszerít­hettük követeléseink teljesítésére. Kezdetben nehezen ment. Dekázta a kormány a szabadságharcosok követe­léseinek teljesítését. Ma már tudjuk az egyetemi forradalmi diákbizottmány is­mert kiáltványából: „Nagy Imre két napig az ÁVH foglya volt. Géppisztolyok­kal a háta mögött mondta el első rádióbeszédét is." Ha pedig figyeltük a napi eseményeket, akkor meggyőződhettünk, hogy az adott helyzetnek megfelelően a kormány mindent megtett a szabadságharcosok követeléseinek teljesítésére. Már a jelen pillanatban sincs olyan lényeges kérdés, amelyre ne lenne teljes garancia, hogy teljesül. Igaz, minden szabadságharcos csoportnak, újonnan megalakított forradalmi tanácsnak az első, legfontosabb követelése a szovjet csapatok Magyarország területéről való azonnali kivonása volt. Tehetett-e vajon többet a miniszterelnök, mint amit megtett? Tárgyalások a szovjet nagykövettel, a Varsói Szerződés azonnali felmondása, Magyarország semlegességének kinyilvánítása, a négy nagyhatalom segítségének kérése sem­legességünk védelmére - olyan lépések, amelyek a forradalom sikerét bizonyít­ják, és azt, hogy Nagy Imre méltó a nép bizalmára. A sztrájk tehát elérte célját, minden további sztrájkkísérlet csak a forradalom vívmányait gyengíti! A sztrájk fegyver, de a fegyverrel öngyilkosságot is lehet elkövetni! A továb­bi sztrájk pedig öngyilkosság. Vannak, akik a forradalmat a sztrájkkal azonosítják. Ezek tévednek. Ezért szólunk minden becsületes, a forradalom vívmányaihoz ragaszkodó és a boldo­gabb magyar jövőben bízó dolgozóhoz, higgyen nekünk, és ne várja meg, míg saját bőrén tapasztalja a további munkaszüneteltetés káros hatását. Nem a sztrájkjogról való lemondásra biztatunk. A sztrájkhoz való jogot kivívta a forradalom, ez megmarad, ez fegyver lesz a kezünkben továbbra is, és használni is akarjuk, ha kivívott jogunkat bárki meg akarná csorbítani. A munka felvétele egyáltalán nem jelent meghátrálást, hanem egy lépést elő­re a békés kibontakozás felé. Tegyük meg, mert a dicsőséges szabadságharc már ezt követeli tőlünk! Csatlakozzunk tehát a budapestiek, a dunántúliak egyönte­275

Next

/
Thumbnails
Contents