Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-OS forradalom Nógrád megyei okmánytára II/1. 1956. október 24–november 13. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 31. (Salgótarján, 2001)

97. A Nógrád Megyei Ideiglenes Forradalmi Nemzeti Bizottság összefoglalja működésének második napján végzett tevékenységét – Salgótarján, 1956. október 31.

97. A Nógrád Megyei Ideiglenes Forradalmi Nemzeti Bizottság összefoglalja működésének második napján végzett tevékenységét Salgótarján, 1956. október 31. Széljegyzet a Nógrád Megyei Ideiglenes Forradalmi Nemzeti Bizottság második napi munkájáról 1. [A] küldöttségek kérései: Kérelemmel fordultak [hozzánk] a kisiparosok, továbbá a szövetkezetek, a munka folytatása érdekében. [A] megállapodás az volt, hogy a cipészek ki­zárólag csak javításokat, [a] fodrászok, borbélyok teljes szolgáltatást [nyújt­hatnak] és a szabók pedig egyáltalán nem dolgozhatnak. 2. Bejelentés történik, hogy .. . 19 ° nevezett személy egy halálos ítéletnél mint bírósá­gi ülnök vett részt, és előreláthatólag 191 nevezett ártatlanul, ill[etve] a magyar­ság végett pusztult [el, ezért] függőbe tesszük a személy letartóztatását. 3. Bányászküldöttség érkezik Budapestről, kik a forradalmi kormánynál vol­tak. 192 [A] következő tájékoztatást adják: a Keleti pu. környékén még elszórt lövöldözés van, a Parlamentnél is mozgás észlelhető az elvonulásra, és egyes részeken még ÁVH-sok szovjet katonákkal összevegyülve lövöldöz­nek. Szendrei [Zoltán], a bányászküldöttség vezetője közölte, kérdést intéz­tek a kormány felé, hogy a szovjet csapatokat ki hívta be. A válasz az volt, hogy Gerő és Hegedűs. Egyébként a küldöttséget Tüdy Zoltán titkára fo­gadta. Felmerült az a kérdés, 193 hogy a bányászoktól is erőt kérnek Buda­pest védelmére, amennyiben szükséges. Természetesen ez a hozzájárulás a bányászság részéről megtörténik. Úgyszintén mi is hozzájárulunk ehhez. 4. Bejelentés történt, hogy a rádión keresztül közleményt adott ki a nógrádi szakszervezet, melyet kifogásolt a bizottság, és egyben utasította Baksa La­jost, hogy semmiféle közleményt a forradalmi bizottság tudta nélkül nem továbbíthatnak, kötelesek ezeket bejelenteni. 5. Szóba került, hogy mi történjen a volt funkcionáriusokkal megyei vonatko­zásban. A vélemény az volt, hogy a munkástanácsoknak kell] először is jól átgondolva ezeket a feladatokat megoldani oly formában, hogy a termelést induláskor ne zavarja. 6. [A] vasút részéről bejelentik, hogy két vonatot indítanak Budapest felé, mely részben élelmiszer[t] és egyéb dolgokat szállít Budapest lakosságának. To­190 A név helye az eredeti szövegben is kipontozásra került. 191 Inkább: valószínűleg. 192 A Margit-táró bányászküldöttségéről van szó. Erre vonatkozóan Id. a 85. számú do­kumentumot a jelen kötetben. 193 Azaz: lehetőség. 156

Next

/
Thumbnails
Contents