Társadalmi konfliktusok. Salgótarján, 1989. június 15-18. - Rendi társadalom, polgári társadalom 3. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 16. (Salgótarján, 1991)

IV. MODERNIZÁCIÓ ÉS TÁRSADALOM. KONFLIKTUSOK A MODERNIZÁCIÓS FOLYAMAT SORÁN A 18-19. SZÁZADBAN - 6. Tímár Lajos: A középfokú iskolarendszer modernizálása és a társadalmi mobilitás konfliktusai Budapesten 1873–1973 között

RENDI TÁRSADALOM - POLGÁRI TÁRSADALOM 3. TÁRSADALMI KONFLIKTUSOK , SALGÓTARJÁN, 1^89. Tímár Lajos A KÖZÉPFOKÚ ISKOLARENDSZER MODERNIZÁLÁSA ÉS A TÁRSADALMI MOBILITÁS KONFLIKTUSAI BUDAPESTEN 1873-1943 KÖZÖTT Az 1867-es kiegyezés után a polgári átalakulás egy sor akadályozó tényezője megszűnt, s a felgyorsuló tőkés fejlődésben az 1873-ban három város egyesüléséből létrejött Budapest egyre jelentősebb szerepet játszott. A nemzettéválás folyamata az egész kulturális szféra intézményrendszerének át­formálását is felvetette, s ezen belül elsősorban az iskolarendszer formai és tartalmi korsze­rűsítésének igényét. Ezek a korszerűsítési igények sokkal határozati abban jelentkeztek Bu­dapesten, hiszen a fővárosnak a soknemzetiségű, gazdaságilag rendkívül heterogén ország­ban egyfajta modernizációs pólus szerepét is be kellett töltenie. Az oktatási rendszer tár­sadalomtörténeti vizsgálatában David Hammack szerint négy alapvető kérdésre kell vála­szolnunk: - Milyen intézmények biztosították az iskoláztatást, s hogyan változtak ezek idő-belileg? - Milyen ismeretanyagot közvetítettek az iskolák a tanmenetben, a tankönyvek-ben és a tanárok kulturális attitűdjén keresztül? - Kik látogatták az iskolákat? Hol, hány éves korban és mennyi ideig? - Milyen hatást gyakoroltak az iskolák a tanulókra? 1 E négy kérdés közül mi vizsgálatunkban szorosabban az első és a harmadik kérdést ele­mezzük, elsősorban e problémákra próbálunk választ adni. Az oktatási rendszer különböző szintjeire részletes, időbeli változást követő elemzést itt nem adhatunk. Csupán a társadalmi mobilitás szempontjából lényeges intézményi sajátosságokat emeljük ki. Az általunk vizsgált korszak tágabb politikai szempontból két alapvető szakaszra bont­ható. E két korszak közé az első világháború, majd ezt követően a rövidéletű polgári demokratikus forradalom, illetve a tanácsköztársaság, majd ennek leverése után a trianoni diktátumban meghúzott határok az ország területe kétharmadának elvesztését jelentik, vagyis döntő választóvonalat jelentenek politikai értelemben. A politikai ideológia szempont­jából az első világháború utáni korszak a liberalizmus háttérbeszorulásával és a jobboldali eszmeáramlatok fokozódó térhódításával jellemezhető. Az oktatási rendszer működését meghatározó tágabb gazdasági, társadalmi és politikai feltételek az adott korszakban időről­időre módosultak, változtak. Azonban az iskolarendszerben végig jellemző sajátosság, hogy 1. David C. HAMMACK: The Development of Urban Schooling in America, History of Education Quarterly, Spring 1983. 69. p.

Next

/
Thumbnails
Contents