Társadalomtörténeti múdszerek és forrástípusok. Salgótarján, 1986. szeptember 28-30. - Rendi társadalom, polgári társadalom 1. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 15. (Salgótarján, 1987)

III. NAGYBIRTOK ÉS NÉPESSÉGE, PARASZTI TÁRSADALOM – PARASZTI CSALÁD - 3. Kaposi Zoltán: Nagybirtok és népessége Somogyban a 19. század elején

213 Eddig családokról beszéltünk, de hozzá kell tenni azt is, hogy ez a fogalom a 19. század elejére így nem teljesen igaz. Ugyanis az arisztokrata családoknál egyáltalán nem biztos, hogy minden fiúörökös kapott földet. A hitbizományoknál ez elég egyértelmű, s pl. idetartozik az említett kaposvári uradalom is. Egy másik, talán kevésbé ismert példa: a Festetich-család esete. Festetich György ágán négyen voltak fiútestvérek. Egy 1793-as családi egyezség értelmében csak az elsőszülött György örökölte a földeket, a másik három testvér kielégítésként kapott 200.000 forintot. Földet tehát nem! így aztán a többi Festetich-gyereknek nem maradt más, mint vagy földet vásárolni, vagy jól házasodni. Például Festetich Imre ez utóbbihoz folyamodott: elvette Boronkay Krisztinát, akinek grófi vagy bárói címe ugyan nem volt, de volt az apjától ~ egyetlen gyermek lévén — 25.000 hold öröksége. Hozománynak ez is megtette. 3./ A legtöbb sajátosságot a somogyi nagybirtokosság földjei mutatják. Több típus létezik. Találkoztunk olyan családokkal, ahol a birtokok végletes felaprőzódottságát figyelhetjük meg. A hajdani óriási méretű Lengyel-uradalom pl. az 1745-ös és az 1782-es családi osztály alapján teljesen részekre darabolódott a "számtalan " örökös között úgy, hogy a 19. század elején már volt olyan örökös, aki 1/128-ad birtokrész miatt pereskedett. A bajt tetézte, hogy férfiágon az 1810-es évek elejére kihalt a család, s az oldalági öröklés a fiskális ügyek húszéves áradatát indította el a megyénél. Hasonló sorsra jutott az ún. Perneszy-hagyaték is, bár itt 3-4 család tagjai kezében apróződott a birtok. Egy másik család — a Csokonay kapcsán ismeretes — Sárközyek pedig úgy elszaporodtak a 19. század elejére, hogy a hajdani több mint 10.000 holdas uradalom teljesen szétesett, a Sárközyek pedig nagybirtokosból középbirtokossá lettek.

Next

/
Thumbnails
Contents