Madách Imre dokumentumok a Nógrád megyei Levéltárban - Adatok és források a Nógrád Megyei Levéltárból 13. (Salgótarján, 1984)

II. rész (1842-1864) - 257. Főispáni megnyitó Nógrád vármegye bizottmányának első közgyűlésén, amelyen Madách Imre is jelen volt (Balassagyarmat, 1861. január 7.)

257. FŐISPÁNI MEGNYITÓ NÓGRÁD VÁRMEGYE BIZOTTMÁNYÁNAK ELSŐ' KÖZGYŰLÉSÉN, AMELYEN MADÁCH IMRE IS JELEN VOLT Balassagyarmat, 1861. január 7. Ezernyolcszáz hatvanegyedikévi január lén Balassa Gyarmathon tartott Ós köz gyűlés alkalmával: 1. Főispán Űr 0 Nagy Méltósága elő adván: „hogy nincs e' teremben olly magyar, arról meg van győződve, ki e mai nap, e' perez és hely szentségétől által és által hatva nem lenne, és kinek tizenegy szomorú emlékű éveken által zárva tartott ajtai az alkotmányos jogok gyakorlatára történt megnyitásánál, nem külömben Nemes Nógrád Megye a' közügynek emelt e' szentély szemléleténél hazafi keble öröm húrjai meg nem rezzennének; ezt szomszédjaink nem értik, Magyar szív­nek, Magyar léleknek kell annak lenni, hogy meg értse mily égő - milly emésztő fájdalom az alkotmányos életet nem mondom tizenegy évig, de csak egy perczig is nélkülözni. - Magyar kebelnek kell annak lenni hogy meg értse mit jelencsen az, szabad alkotmányos ön kormányzat helyett bureaucratikus gyámságot tűrni, mely egy történelmi harezokban, épen úgy mint törvény kezesben és ön kormányzásban meg edzett nagy korú nemzetet gyermeki járszalagon vezetni akará. - Szóval, Magyar léleknek kell annak lenni hogy megértse, mit jelentsen az alkotmányos szabadság helyett szolgaságot tűrni. ­De imé meg nyiltak a' szabadságnak ajtaji hála azért a' mindanható Magya­rok Istenének, és én őszinte, és mély tisztelettel Üdvözlöm Nógrád Megye hir neves közönségét, megyei életünk ezen templomában, a' hova én a' mélyen tisztelt közönséget a' múlt év decemb[er] \5én tartott tanácskozmány javallata szerint mai szent napra ős gyűlésre meg hívni szerencsés valék. ­Induljunk tehát Uraim! induljunk alkotmányos szabadság zászlója alatt előre, karoljuk fel az alkotmányos szabadság istennőjét tűzzel, őseinktől örö­költ lang szeretetével, de egyszersmind bölcseségel, és ama bölcsességgel mely Nógrád megye jelleme, hogy ez maradandó legyen, hazánkra és Nógrádra áldást és boldogságot hozzon. Áldást hozó lehet csak úgy, ha az a' törvényeken alapszik, mivel pedig a' magyar alkotmányos felfogás szerint, nekünk jelenleg Megyénk szervezésére nézve más törvényeink nincsennek, mint az !8áSban alkotott törvények, szükséges, hogy azoknak minden hazafi hódoljon. Az 18á8ik évi XVI Törvény czikk világosan rendelé mikép kellessék a' megyei municipiumot a' bekövetkező Ország gyűlésig szervezni, mikép kellessék me­gyei bizottmányt alakítani oly megyei hely hatóság gyanánt, melly ideiglenessen gyakorlatba veendi mind azon jogokat - mellyek a' törvény és szokás szerint magok a' megyei köz gyűlések által gyakoroltattak, azon köz gyűlések által uraim, mellyek Magyar ország hajóját nyolez századon által tudták minden 342

Next

/
Thumbnails
Contents