Madách Imre dokumentumok a Nógrád megyei Levéltárban - Adatok és források a Nógrád Megyei Levéltárból 13. (Salgótarján, 1984)

II. rész (1842-1864) - 134. A vármegyei börtönben raboskodó lefegyverzett gerillák vallomása (Balassagyarmat, 1850. április 11.)

K = Nógrád megye katonai kiürítése és idegen katonai erőkkel történő megszállása nem jelenti a fegyveres önvédelmi harc befejezését. 1849. július elején a megye és a környező megyék lakosságából mintegy háromezer főnyi „gerillaőrseieg" alakul — Kemény Károly honvéd főhadnagy, Űjházy Lajos és Pokorny Lajos honvéd hadnagyok vezetésével -, akiknek egy része a honvédsereg kivonulása után is folytatja a harcot (Losonc, Fülek környékén, a megye keleti erdős vidé­kén). Augusztus 1-én megtámadják és elűzik a Losoncot megszálló őrséget. Ak­cióik folytatódnak augusztusban és szeptemberben a cári csapatokat felváltó osztrák hadsereg ellen. A nógrádi gerillák feloszlatására csak a világosi fegyver­letétel után mintegy másfél hónappal kerül sor. Segítik őket a honti gerillák is. ­Egységeik 1849. szeptember 29-én Salgótarján főterén mondják ki feloszlatásu­kat. Itt Repeczky Ferenc, a volt kormánybiztos búcsúztatja őket. Fegyvereiket pedig - vezetőik előre átgondolt terve alapján - elrejtik. A lerakott mintegy 1300 db fegyvert kocsikon, a megye különböző területein levő titkos rejtekhelyekre szál­lítják. Ebből 133 db - Bory István tiszttartó közreműködésével - a sztregovai Ma­dách-birtokra kerül. ,, . . . volt a kerti laknak a köztudat előtt titokban maradt rendeltetése is. Mikor egyszer - az ötvenes évek vége felé — leszedték az „ermitage" korhadozó zsupfedelét, a szabadságharc után elrejett lőfegyvereknek nagy halma­zát találták ott." (BK: i. m. 124. p., lapalji jegyzete: „Ez talán összefügg azzal a Becker Hugo által közölt adattal (Magyar Szemle 1899. 30. sz.), hogy Madáchot szabad csapatok toborzásával is vádolták.") A fentebbi tényben mintegy a főbiztosi tevékenység folytatását vélhetjük felfe­dezni, hiszen a fegyverekről való gondoskodás is a főbiztos hatáskörébe tartozik. 1849 őszén menekülőben Csesztvén rejtőzködik Záhony István és Gracza Antal volt honti gerillavezér; bár Madách Imrének hozzájuk való viszonya még kutatásra vár, de a tény mindenesetre adott, s a HírlelŐ megjelentetése mellett ezek mintegy közvetlen előzményei Madách hadbírósági perének. (SZABÓ II. p., KF MI ma 117. p., BJ Pf. 1971/4., SZB Madách 102—103. p.) Vö. BOROVSZKY 533—534. p. 134. A VARMEGYEI BÖRTÖNBEN RABOSKODÓ LEFEGYVERZETT GERILLÁK VALLOMÁSA Balassagyarmat, 1850. április 11. 1218 Másolat 1850. évi Április llén BGyarmath mezővárosában kivett önkéntes Vallomások Mi a' neve, hány éves, minő hitű, foglalkozású, és állapotú vagy \ Filo János 35 éves, Ref. vall. Losontzi születés, a' megye börtönébe fogoly volt geurilla. 154

Next

/
Thumbnails
Contents