Dancs Istvánné: Dokumentumok a magyar közoktatás reformjáról 1945-1948 (Források a magyar népi demokrácia történetéhez 3. Budapest, 1979)

1945 II. A DEMOKRATIKUS PÁRTOK, TÁRSADALMI SZERVEZETEK JAVASLATAI AZ OKTATÁS SZELLEMÉNEK DEMOKRATIZÁLÁSÁRA, AZ OKTATÁS FELTÉTELEINEK JAVÍTÁSÁRA

gazdaságilag igen súlyos helyzetbe került. Hogy munkánkat tovább folytathassuk, ehhez igen gyors és nagy mérvű anyagi segítségre van szükségünk. Ezért azzal a kéréssel fordulunk Miniszterelnök Úrhoz, hogy Szövetségünk támo­gatására juttasson segélyként folyó évre 30 millió pengőt. A fent kért összeg nélkülözhetetlenül szükséges ahhoz, hogy Szövetségünk felada­tait elvégezhesse. A MADISZ nevelőmunkájának sikerétől függ, hogy a magyar ifjúság milyen mér­tékben válik a demokrácia támaszává és megszilárdítójává. De ezen felül a MADISZ erőssége demonstrálja külföld felé, hogy leszámoltunk a múlt bűneivel, és hogy Ma­gyarországon egységes, demokratikus ifjúsági mozgalom van, mely legbiztosabb zá­logát nyújtja annak, hogy hazánk beilleszkedik a szabadságszerető népek közössé­gébe, és hogy a szomszédos népekkel tartós és szilárd barátsági viszony fog kifejlődni. Ismételten kérjük Miniszterelnök Urat, hogy a kért támogatást, mely az egész magyar nemzet szempontjából fontos feladataink megoldásához szükséges, megadni szíveskedjék és vagyunk MADISZ köszöntéssel „Egység" Másolat. — UMKL VKM III. 1945-^100049. Az intézkedés nem ismeretes. 34 Budapest, 1945. augusztus 23. i A MAGYAR PEDAGÓGUSOK SZABAD SZAKSZERVEZETÉNEK BEADVÁNYA A SZEGÉNYPARASZT ÉS MUNKÁSSZÁRMAZÁSÚ GYERMEKEK TOVÁBBTANULÁSI LEHETŐSÉGÉRŐL Vallás- és Közoktatásügyi Miniszter Úr! Több szülő panasza és köznevelésünk újjászervezésének követelménye alapján tisz­telettel terjesztjük elő a következőket: Az ország lakosságának 56,4%-át kitevő szegényparasztság (az új kisbirtokosság) és munkásság gyermekei nem képesek megfizetni azokat a beíratási, tan- és interná­tusi díjakat, amelyeket az iskolában való jelentkezés alkalmával kérnek tőlük. A pol­gári demokrácia megengedhette, hogy a szegényebb néposztályok gyermekei korán abbahagyják tanulmányaikat, de a népi demokrácia nem nélkülözheti az ország la­kosságának több mint felét kitevő szegény szülők tehetséges gyermekét.

Next

/
Thumbnails
Contents