Braun Tibor, Bujdosó Ernő (szerk.): A tudományos kutatás minősége (A MTAK Informatikai És Tudományelemzési Sorozata 4., 1984)

I. MAGYARORSZÁG - 2. A kutatási teljesítmény tudománymetriai értékelése az MTA Szegedi Biológiai Központban Marton János

31 KUTATÁSI TELJESÍTMÉNY ÉRTÉKELÉSE AZ MTA SZBK-BAN E nagy szórások oka részben az, hogy a kutatók egy kis része nem volt mind az öt év­ben az SZBK dolgozója. Ezt azonban nem korrigáltuk, mivel nem volt célunk olyan össze­vetést csinálni, hogy N. N. jobb-e kezdő kutatónak, vagy X. Y. haladónak... Ha az IF és a valós idézettségi teljesítményeket különvesszük, ezek nagyságkategórián­kénti eloszlása a 3. táblázatban látható értékeket adja. 3. táblázat SZBK kutatók IF és valós idézettségi teljesítményeinek megoszlása (áüagos SZBK kutató: 100%) Teljesítmény az átlag­IF Valós idézettség teljesítmény százalékában (kutató) (kutató) 0-100 85 99 100-200 47 26 200-300 10 11 300­0 6 összesen: 142 142 A publikációs teljesítmények (IF %) eloszlása jóval kiegyenlítettebb, kevésbé szélsősé­ges, mint a valós idézettségi teljesítményeké. Az idézettségi teljesítmények közt ugyan sok­kal magasabbak is vannak, mint az IF » %-okban, ám ha emlékezetbe idézzük, / oJ hogy az SZBK valós idézettségi átlagtel­jesítménye nem valami magas, akkor nyilvánvaló, hogy a magas valós idézett­ségi teljesítmények csak egy meglehető­sen vékony rétegre jellemzők, magyarán kevés az igazán sikeresen művelt témák száma az SZBK-ban (persze az is nagy szó, hogy egyáltalán vannak ilyenek, 100%-os sikerességet várni naivitás lenne). Mindenképpen pozitívum viszont az, hogy az SZBK-ra általánosan jellemző a vezető folyóiratokban való publikálás, hiszen az ezekben folyó szigorú szelekció önmagában is bizonyos garanciája a színvonalas munkának. Emellett a ko­molyabb idézettségnek is mindenképpen szükséges feltétele a legszínvonalasabb folyóiratokban való rendszeres megjele­nés. A tudomány élvonalába való beju­táshoz szükséges „láthatóságot" ugyanis csak így lehet elérni. Ez a „publish or perish" - publikálj, vagy pusztulj WO Zl-40 41-60 61-80 01-100 101-121 122-142 jelenség mozgatórugója. Helyezes Az IF és a valós idézettségi tejjesít- l.ábra: SZBK szerzők idézettségi százalékos és IF száza­mények eloszlásának különbözőségét az lékos teljesítmény szerinti helyezési csoportjai­1. ábrán szemléltetjük. Itt az értékelt nak (o idézettség. MF).

Next

/
Thumbnails
Contents