Braun Tibor, Bujdosó Ernő (szerk.): A tudományos kutatás minősége (A MTAK Informatikai És Tudományelemzési Sorozata 4., 1984)

II. KÜLFÖLD - 4. Egy orvosbiológiai egyetemi tanszék vezetésére pályázó jelöltek kutatási tevékenységének értékelése P. M. Fauser, H. Baitsch és I. S. Spiegel-Rösing

152 TANSZÉK VEZETÉSÉRE PÁLYÁZÓ JELÖLTEK ÉRTÉKELÉSE Bizonyos óvatossággal a 6. táblázat adatait úgy is értelmezhetjük, hogy a „D" jelölt munkáit „éppen csak hogy észreveszik", míg a „B"és „C" jelöltek ezen túlmenően, számos figyelemre méltatott munkát hoztak nyilvánosságra, ami a tudományos ,.hatást" illeti, a „B", „C" és „D" jelöltekkel szemben csak az „A" jelölt publikált tekintélyes mennyisé­gű, különösen nagy figyelmet felkeltő munkát (21%, szemben a „B", „C" és „D" jelöltek 0%-ával). 5. táblázat A, B, C és D jelöltek idézési rangsora Idézehető publikációk száma A B C D AzSC/-ben idézett publi­kációk %-a A B C D Idézett publikációra eső idé­zetek száma (önidéze­tek nélkül) A C B D Idézhető publikációra eső idé­zetek (önidézetek nél­kül A B C D 6. táblázat A, B, C és D jelöltek idézett publikációinak százalékos megoszlása az 5 idézési gyakorisági osztályban Idézési gyakorisági osztályok A B C D 1. osztály. 1-5 idézet, % 52 83 67 100 2. osztály: 6-10 idézet, % 26 17 33 — 3. osztály: 11 15 idézet, % 4 ­— ­4. osztály: 16-20 idézet % 13 — — ­5. osztály: > 20 idézet, % 4 ­­­Érdekes felvilágosítást nyújt az idézetek „országonkénti megoszlása ' is, ez megmutatja, hogy egy szerzőre inkább belföldön, vagy inkább külföldön figyelnek fel, és hogy milyen nyelvterületeken érdeklődnek munkái iránt. A 7. táblázat a jelöltek kapott idézeteinek or­szágonkénti, százalékos megoszlását tartalmazza.* A táblázatban feltűnik a jelöltek közötti jellegzetes különbség. Ezeket azonban csak óvatosan lehet értelmezni, különösen a ,,B" jelölt esetén, mivel ennél a csoportosításnál az önidézeteket nem zártuk ki. Egyértelműen megállapítható, hogy az „A"jelölt határozottan vezet. A többi három jelölttől különösen külföldről kapott idézeteinek nagy számával tér el (95%), vagyis az „A" jelölt dolgozatainak tudományos hatása túlnyomórészt külföldön jelentkezik, éspedig elsősorban angol nyelvterületen (idézetek 6%-a). Az „A" jelölt munkáit sokkal több ország­ban idézik, mint a többi jelöltét a „D" jelölt összesen 5 idézete esetén ilyesmi aligha vár­ható). Ezek az eredmények ismételten az „A" jelölt különleges helyzetét hangsúlyozzák, az eddig bemutatott adatokhoz hasonlóan. *Az idéző szerzők nemzetiségének megállapítása túl nagy erőfeszítésbe kerülne, ehelyett az idéző folyó­irat eredete alapján határoztuk meg az idézetek országonkénti megoszlását.

Next

/
Thumbnails
Contents