Ligeti Lajos: A magyar nyelv török kapcsolatai és ami körülöttük van. 2. köt. Szerk. Schütz Ödön. (Budapest Oriental Reprints, Ser. A 2.)

Egy XII. századi mandzsu-tungúz írás. A "kis" dzsürcsi írás értelmezése [Ért. a Nyelv- és Szép-tud. O. kör. XXVI/9/1948/, 1-43.]

288 réeze úgy keletkezett, hogy a bonyolultabb 'nagy' dzeürcei írás szójelei­nek egy részét kettéosztották 1. Legalább is ilyesmire következtethetünk néhány olyan meglepő esetből, amikor bizonyos dzsürçsi szavak mindkét 6zótagjele csak egyszer, csak ugyanabban a szóban fordul elő. A 118. tétel yUle-ha 'virág' szavát alkotó [20] yüle, azaz il és [363] ha írásje­gye (értéke /a) csak ebben a szóban ismeretes. Az eset annál különösebb, mert a dzsürcsi il-ya a mandzsu ilya, ilya 'virág'szóval együtt világos származék az ila- 'virágzani' szóból, tehát természetesen kínálkozott volna a hasonló funkciójú, gyakran használt ha szótagok egyike. Ugyan­így csak egyezer, egy szóban találkozunk a 38. pu-huo 'föld' [329] pu és [431] huo írásjegyével is. Ebben a kérdésben, néhány más függőben maradó problémával együtt csak akkor láthatunk tisztábban, ha a Ming-kori ezójegyzéknél gazdagabb és megbízhatóbb forrásokra támaszkodhatunk kutatásainkban, és nem utolsó sorban, amikor majd a még ismeretlen 'nagy' dzsürcsi írásról is legalább annyit tudunk, mint ma a 'kis' dzsürcsi írásról. 1 Ez a gondola! nem összeegyeztethetetlen a 'nagy' kitaj írás ma feltehető rend­szerével sem; végeredményben ez az írás a 'kis' dzsürcsi írás prototípusának tekintendő. LO CEN-YÜ a kitaj feliratokról szóló híres müvében (vö. T'oung Pao XXXV, 48) kétség ­bevonja azt az általánosan elfogadott nézetet, hogy & 'kis' kitaj írás azonos volna az ujgúr írással. Véleménye szerint a 'nagy' kitaj írás tulajdonképen kínai írásjegyeknek módosított átvételei (ezek tehát megfelelnének a mi szójeleinknek). A'kis'kitaj írás ezzel szemben szintén kínai írásjegyek módosított változatai ée átvételei, azonban nem játszanak önálló szerepet a kitaj írásban, hanem az előbbi ideogrammokhoz (szójelekhez) járulnak, tehát képzők, ragok sth; lényeges mozzanat: ezeket az utóbbi jeleket az ideogrammokka) egybe is írják. Lo CEN-YÜ nyilván téved, amikor a kitaj szótagjeleket azonosítani akarta a 'kis' kitaj írás jegyeivel, de abban bizonyára igaza van, hogy a 'nagy' kitaj írás bonyolult jelei elemezhetők, és a 'nagy' kitaj írásjegyek magva a szójel, a vele egybeszerkesztett további elemek viszont voltaképen szőtagjeleket képviselnek.

Next

/
Thumbnails
Contents