Haim Genizi - Yehuda Friedländer - Frojimovics Kinga (szerk.): Duschinszky Mihály rákospalotai főrabbi válogatott beszédei - Magyar Zsidó Levéltári Füzetek 6. (Budapest, 2005)

Válogatás Duschinszky Mihály rákospalotai főrabbi beszédeiből A millenáris ünnepség alkalmából elmondott beszéd (1896. május 10.)

VÁLOGATOTT BESZÉDEI és hitét, és azt megtartják még most is, mikor a Kinyilatkoztatás magasztos ünnepét tartjuk meg. E népek mind bizonyos irigységgel nézik Izraelt, mert leikeiket bántja a tudat, hogy ez a Színai, ez a nép az, melynek művelődésüket, Istenüket és vallásukat köszönhetik. Bennünket azonban épp az ily irigykedés büszkeséggel tölthet el, mert általa érezzük, hogy a Tóra ereje még a mi korunkra is kihat, mely kor egyáltalán nem akar eszméknek oltárt emelni. A Tórát pedig annál nagyobbra értékelhetjük, minél előbbre jutottunk mi magunk a művelődés útján. Azonban a gáncsot, melyet az irigység szava emel ellene, nem szabad elfogadnunk. Meg kell különböztetnünk az álműveltség alaptalan, ferde ellenvetéseit a valódi tudás szavától. A Tórával kapcsolatban ismernünk kell mind az igazi műveltség, mind pedig a hamis kultúra álláspontját. Ezeket kutassuk röviden, egy megragadó elbeszélés által vezetve, melyet bölcseink a Midrásban összefüggésbe hoznak Rut könyve tegnap olvasott szavaival: יניל הלילה היהו רקבב םא יךלאג בוט 93לאגי םאו אל ץפחו ךלאגל ־]יתלאגו יכנא יח ׳ה. Hálj itt az 061ע, s lészen reggel, ha megváltani akar, jó, váltson meg, ha pedig nem kíván megváltani, megváltalak én, él az Ö-rökkévaló. I Boáz ezen egyszerű, Rúthoz intézett szavaihoz kötnek bölcseink egy sajátos eseményt, mely a Szentély pusztulását követő második évszázad kezdetén játszódott le. Akkor új eszmék és képzetek behatolása veszélyeztette a zsidóságot. Idegen népek 93 Rut 3,13. 85

Next

/
Thumbnails
Contents