Haim Genizi - Yehuda Friedländer - Frojimovics Kinga (szerk.): Duschinszky Mihály rákospalotai főrabbi válogatott beszédei - Magyar Zsidó Levéltári Füzetek 6. (Budapest, 2005)

Válogatás Duschinszky Mihály rákospalotai főrabbi beszédeiből A millenáris ünnepség alkalmából elmondott beszéd (1896. május 10.)

VÁLOGATOTT BESZÉDEI תוברע, a felelősség tudata azonban הווצמ, isteni parancsolat, melyről zsidó ember nem mondhat le. Ezen תוברע, a közös felelősség, nem azt jelenti, hogy a jámbor, istenfélő zsidó ember felelős a törvényszegő, istentelen zsidó ember bűneiért. Azt sem jelenti, hogy mindegyikünk jogában áll, sőt kötelessége, zsidó testvéreit rendreutasítani, nekik החכותב mondani, mert ezen kötelesség csak ott áll fenn, ahol legalább némi kilátás van arra, hogy követik az intő szót. Az תוברע inkább azt jelenti, hogy a jámbor, istenfélő ember minden תוכז^ minden érdeme, bűnös érdemtelen zsidó társának is javára szolgál. Őt is védi, óvja és oltalmazza az תוברע, mely הווצמ tiltja a hithű embernek, hogy a gyülekezetből, mely törvényszegőket is magában foglal, kiváljon, nehogy azokat megfossza attól, hogy az istenfélők érdemei az תוברע által rájuk is vonatkozzanak. Ezen תוברע­­ra utal bölcseink megjegyzése a heti הרדס kapcsán: הפיקזעה ןועממ 529ךשדק ןמ םימשה ךרבו תא ךמע תא לארשי, tekints le szent hajlékodból, az égből, és áldd meg a te népedet, Izraelt. Erre mondják bölcseink: לכ 530הפקשה ארקמבש הערל ץוח הפיקשהמ ןועממ ךשדק, mindenütt, ahol a הרות a 53'הפיקשה kifejezést használja bajt jelent, ezen egy hely kivételével, ahol jóra vezet. Ha Isten mélyen betekint az egyes ember életébe, cselekedeteibe, bűnt és vétket lát, emberi gyarlóságot, önzést, haszonlesést, az emberi tévedések minden fajtáját. Azért לכ הפקשה 532ארקמבש הערל, ahol a הרות arról szól, hogy Isten vizsgáló szemmel ránéz az emberek életére, ez a hűtlenség, az elpártolás, a bűn kemény 529 530 531 532 529 Mózes V. 26,15. 530 Rasi, Berésit 18,16. 531 Mózes V. 26,15. 532 Rasi, Berésit 18,16. 215

Next

/
Thumbnails
Contents