Horváth Rita: A magyarországi zsidók Deportáltakat Gondozó Országos Bizottsága (DEGOB) története - Magyar Zsidó Levéltári Füzetek 1. (1997)
I. fejezet A magyarországi zsidóság segélyezésének megindulása a Holocaustot követően. (A Magyarországi Zsidók Deportáltakat Gondozó Országos Bizottsága [DEGOB] létrejötte)
szociális, karitatív, gazdasági és felekezetpolitikai érdekeit egységesen ...”3s volt hivatott képviselni. Ennek az újonnan megalakított, több funkciót is betölteni hivatott szervezetnek az elnöke Dr. Görög Frigyes lett. A szervezetben a különböző alapító és támogató szervek képviseletében a következő személyek vettek részt: Földes István (PIH), Reiner Imre (orthodoxia), Salamon Mihály, Roth Siegfried, Pil Moshe és Zink Gyula (cionisták), Stern Márton, Züszmann Alfréd és Vida Miklós (vidéki hitközségek), Hevesi Ferenc és Benoschofsky Imié (rabbikar), Simór Dezső (munkaszolgálatosok).38 39 R. L. Braham kutatásai szerint a már korábban a Pesti Izraelita Hitközség elöljárósága által létrehozott DEGOB az OZsSB megalakulásakor abba beolvadt, azaz annak egyik osztályaként működött tovább.40 Az OZsSB-t, és így az annak részeként működő DEGOB-ot egyaránt a Joint támogatta.41 Braham kutatási eredményét támasztja alá egyrészt egy az OZsSB iratai között fennmaradt dokumentum, amely a szervezet osztályai között felsorolja a DEGOB-ot is,42 másrészt pedig Pásztor József Dr. Görög Frigyeshez 1945. szeptember 14-én írott levele, amelyre fentebb már hivatkoztam: Orthodox Központi Iroda (tehát a magyarországi orthodoxia) közös szervezeteként működött. Támogatta, végig megőrizve szervezeti különállását a Magyar Cionista Szövetség is. Az OZsSB 1950-ig működött, ekkortól a MIOI vette át feladatkörét. (Szabó 65.) 38 Szabó 65. 39 Lévai 263-264. 40 A DEGOB beolvadását, azaz az OZsSB egyik osztályaként való műkjjödését támasztja alá a Pásztor József hagyatékában talált keltezetlen jelentés is, amely 1946. szeptember 30-ig tartalmaz adatokat. Ez a jelentés bár a címe szerint a DEGOB és az OZsSB Budapesti Segélyezési Osztályának munkájáról szól, nem választja élesen külön a két intézmény tevékenységi körét. 1945 végéig kizárólag a DEGOB segélyezési tevékenységéről ír, 1946 első hét hónapjára vonatkozóan azonban már általában a Budapesten tartózkodó zsidók segélyezését mutatja be, melyben az OZsSB Budapesti Segélyezési Osztálya is részt vett. Ettől az évtől kezdve tehát a deportáltakkal foglalkozó DEGOB, valamint az OZsSB budapesti osztályának tevékenysége a jelentésben, csakúgy mint feltehetően a valóságban is, összemosódott. (MZsL L.4./6. Pásztor József hagyatéka / P. J. iratai: Jelentés a Deportáltakat Gondozó Országos Bizottság és az Országos Zsidó Segítő Bizottság Budapesti Segélyezési Osztályának munkájáról. [a továbbiakban: Pásztor-Jelentés) Braham kutatási eredményével szemben Stark Tamás egy lazább kapcsolatot tételez föl az OZsSB és a DEGOB között, szerinte 1945. júniusában az OZsSB csupán a DEGOB fölöttes szerve lett. (Stark 49.) 41 Braham II. 458. 42 Az Országos Zsidó Segítő Bizottság szervezeti felépítése. (MZsL 11/4. Segélyszervezetek. OZsSB iratai 1945-1949.) 15