Kostyál László – Straub Péter: Zalai Múzeum 19 : közlemények Zala megye múzeumaiból (Zala Megyei Múzeumok Igazgatósága, 2010)

A Kisfaludi Stróbl Zsigmond születésének 125. évfordulója alkalmából, a zalaegerszegi Göcseji Múzeumban 2009. november 3-án rendezett emlékkonferencia előadásai - Bereczky Lóránd: Kisfaludi Stróbl Zsigmond és a politika az 1950-es és 1960-as években

48 Bereczky Lóránd tett, és el is kellett sajátítani ahhoz, hogy valaki meg tudjon élni az adott szituációban. Aztán a társadalmi helyzet úgy változott, hogy önmagában esztétikai ér­téknek kezdték tartani, ha valami új volt, ami azon­ban nem biztos, hogy minden esetben valóban így van. Itt (.Kisfaludi Stróbl esetében) pont fordítva volt. Nem biztos, hogy minden esetben 100%-ig igaz, hogy ami a klasszikus törvényeknek megfelel, az önmagában véve már minőséget képvisel. Ez a tanácskozás, és egyálta­lán, a Kisfaludi Stróbl Zsigmond által megtett egész életút egy érdekes összefüggést tár fel, azt, hogy a ma­gyar képzőművészet nemzetközileg a közelmúltban és egykoron jegyzett alkotói hasonló szituációban voltak és tevékenykedtek. Nem minden esetben azok futottak be, sőt az esetek többségében nem azok, akik újítot­tak, nem azok, akik új szemlélettel új minőséget tud­tak teremteni a magyar képzőművészetben. Ok több­nyire nem tudtak nemzetközi szinten olyan elismerést szerezni, mint amilyet elért Munkácsy Mihály, mint amilyet elért Kisfaludi Stróbl Zsigmond. Személyisé­gijogra való tekintettel hadd ne mondjam a kortárs ne­veket. (Az elhangzott szöveg átirata)

Next

/
Thumbnails
Contents