Kostyál László – Straub Péter: Zalai Múzeum 19 : közlemények Zala megye múzeumaiból (Zala Megyei Múzeumok Igazgatósága, 2010)
A Kisfaludi Stróbl Zsigmond születésének 125. évfordulója alkalmából, a zalaegerszegi Göcseji Múzeumban 2009. november 3-án rendezett emlékkonferencia előadásai - Bereczky Lóránd: Kisfaludi Stróbl Zsigmond és a politika az 1950-es és 1960-as években
48 Bereczky Lóránd tett, és el is kellett sajátítani ahhoz, hogy valaki meg tudjon élni az adott szituációban. Aztán a társadalmi helyzet úgy változott, hogy önmagában esztétikai értéknek kezdték tartani, ha valami új volt, ami azonban nem biztos, hogy minden esetben valóban így van. Itt (.Kisfaludi Stróbl esetében) pont fordítva volt. Nem biztos, hogy minden esetben 100%-ig igaz, hogy ami a klasszikus törvényeknek megfelel, az önmagában véve már minőséget képvisel. Ez a tanácskozás, és egyáltalán, a Kisfaludi Stróbl Zsigmond által megtett egész életút egy érdekes összefüggést tár fel, azt, hogy a magyar képzőművészet nemzetközileg a közelmúltban és egykoron jegyzett alkotói hasonló szituációban voltak és tevékenykedtek. Nem minden esetben azok futottak be, sőt az esetek többségében nem azok, akik újítottak, nem azok, akik új szemlélettel új minőséget tudtak teremteni a magyar képzőművészetben. Ok többnyire nem tudtak nemzetközi szinten olyan elismerést szerezni, mint amilyet elért Munkácsy Mihály, mint amilyet elért Kisfaludi Stróbl Zsigmond. Személyiségijogra való tekintettel hadd ne mondjam a kortárs neveket. (Az elhangzott szöveg átirata)