Márkusné Vörös Hajnalka - Mészáros Veronika (szerk.): Háztörténetek - A dunántúli németek kulturális jellemzői (Veszprém, 2006)
Klamár Zoltán: Az etnikumcsere problémái az építészeti örökség megőrzésében, revitalizációjában - szerémségi (Szerbia és Montenegró) magyar példák: Maradék, Starinca, Dobradó (1)
Tartalom Előszó 5 Balassa M. Iván Utca, telek, ház A dunántúli németség településképeinek sajátosságai és történeti, levéltári, néprajzi kutatásainak lehetőségei 7 Fatuska János Örökösödési rend és telekelrendezés a Közép-dunántúli németségnél 23 Pokreis Hildegarda A németek betelepítése Diószegre II. József uralkodása idején 39 Farkas Gábor Lakóházak és gazdasági épületek a zirci apátság előszállási uradalmában. Áttekintés a 19. század első felének települési viszonyairól Reményi Antal Az újkori Pula településszerkezetének kialakulása és változásai (1745-2000) . 57 Mészáros Veronika Háztörténetek. Adalékok a csehbányái Temetőhegy házainak építkezés-történetéhez 81 Gy. Lovassy Klára Német gyökerekkel magyarrá válni 95 S. Lackovits Emőke Köznapok és ünnepek a házban. A dunántúli németek lakáskultúrája, életmódja, szokásai - különös tekintettel a Bakony, Balaton-felvidék német közösségeire 103 Csóti Csaba A kercseligeti németek lakáskultúrája a 20. század közepén egy Somogy megyei levéltári forrás alapján 143 Sz. Tóth Judit Megújuló szokások a Pilis-hegység német közösségeiben. Farsangtemetés — 163 Szilágyi Anikó Keresztelési és névadási szokások a Balaton-felvidéki németek körében 185