Népi vallásosság a Kárpát-medencében 7/I. Konferencia Sepsiszentgyörgyön, 2005. szeptember (Sepsiszentgyörgy-Veszprém, 2007)

II. Egyházművészet - Felhősné Csiszár Sarolta: XVIII. századi úrasztal terítők a délvidéki és burgenlandi református egyházakban

Népi vallásosság a Kárpát-medencében 7. Felirata: „JÖJJETEK ÉN HOZAM KIK MEG FÁRADTATOK ÉS MEGVÁG­TOK TER- HEL TET- VE ÉN MEG- NYUGOT- LAK TI- TEKÉT 1811­ESZT:- ESA IA:- VALAKIK- SZOMJÚ- HOZTOK- JÖJJETEK- E VIZEK­RE ÉS KIK- NEK NIN. TSEN PÉN- ZETEK- JÖJJETEK- ELVEGYE- ТЕК MIN- PÉNZ ÉS- JUT: BORT- ÉS TEJET'A rá merőleges rész felirata: „ÉN VAGYOK A- JÓ PÁSZ- TOR A- JÓPÁSZ- TOR AZ- О ELE- TET ÁD- JA A JU- HÓKÉRT- EMELJETEK- AZ ÚR- HOZ A TI- SZIVETE- KET- AZ ÚRNÁL- VAGYON A MI SZI- VÜNK." Az úrasztali térítőket rendszerint valamilyen nagy eseménnyel, személyesen megélt hitélménnyel kapcsolatban ajándékozzák az egyháznak. Az ajándékozás alkalmát, indítékát rendszerint nem rejtik véka alá. Rövidebb, hosszabb felirat formájában ez rákerül a textíliára. Gyakran találkozunk bibliai idézetekkel. Ebben is megvolt minden kornak a maga divatja. Általában a kor hangulatát, életérzését fejezték ki. Ezért találkozunk sokszor, főként az úrvacsorai abroszo­kon ismétlődő bibliai idézetekkel. Mindössze néhány terítő bemutatására került most sor, még így is voltak felfedezhető egybeesések. A pirosi terítőn ugyanazt az Ézsaiás próféta könyvéből vett idézetet találjuk kisebb változtatással, mint a csúzai egyház kenyérkendőjén. De, hogy kedves idézete volt az úrasztali terítőt ajándékozóknak a reformátusság körében ez a bibliai ige, mi sem bizonyítja job­ban, hogy ugyanezt az idézetet találjuk egy kárpátaljai, a beregszászi református egyház úrasztali térítőjén is. „KIKNEK-NINTSEN PÉN-ZETEK-JÖJJETEK­ELVEGYE-TEK MIN- PÉNZ ÉS- JUT: BORT -ÉS TEJET" (pirosi terítő idé­zete) „KIK SZOMJÚHOZTOK VEGYETEK BORT ÉS TEJET." (csúzai terítő idézete) „TI IS KIK SZOMJÚHOZTOK JÖJJETEK. E VIZEKRE VEGYE­TEK MINDEN PÉNZ NÉLKÜL BORT ÉS TEJET. Ésaiás Sz. P.r. LV SV I." (beregszászi terítő idézete) (11. sz. fotó). A bemutatott terítők is jól példázzák, hogy a református egyházak gyűjte­ményeiben még napjainkban is bukkannak fel egészen korai, eddig ismeretlen textíliák, úrasztali terítők vagy más templomi kézimunkák. Ezek többsége alá­támasztja eddigi ismereteinket, amelyet az Európában egyedülálló díszítőművé­szetünkről, különleges hímzéseinkről már neves kutatóink is megállapítottak. Ujabbnál újabb területek gyűjteményeinek feltárásakor szembesülhetünk az egy­séges anyag láttán azzal, hogy mennyire közös a kultúránk, és mennyire egységes díszítőművészetünk. Egymástól több száz kilométer távolságra eső településeken, a Burgerlandi Felsőőrön ugyanaz a díszítmény ékeskedik a szószéktakaró csík­jában, mint a kárpátaljai Técső úrasztali térítőjének mintájában/Ugyanazzal az igével hívják az úrasztali terítő feliratában az úr asztalához a híveket a Drávaszögi Csúzán mint a vajdasági Piroson vagy a kárpátaljai Beregszászon.

Next

/
Thumbnails
Contents