Népi vallásosság a Kárpát-medencében 7/I. Konferencia Sepsiszentgyörgyön, 2005. szeptember (Sepsiszentgyörgy-Veszprém, 2007)
II. Egyházművészet - Felhősné Csiszár Sarolta: XVIII. századi úrasztal terítők a délvidéki és burgenlandi református egyházakban
Népi vallásosság a Kárpát-medencében 7. Felirata: „JÖJJETEK ÉN HOZAM KIK MEG FÁRADTATOK ÉS MEGVÁGTOK TER- HEL TET- VE ÉN MEG- NYUGOT- LAK TI- TEKÉT 1811ESZT:- ESA IA:- VALAKIK- SZOMJÚ- HOZTOK- JÖJJETEK- E VIZEKRE ÉS KIK- NEK NIN. TSEN PÉN- ZETEK- JÖJJETEK- ELVEGYE- ТЕК MIN- PÉNZ ÉS- JUT: BORT- ÉS TEJET'A rá merőleges rész felirata: „ÉN VAGYOK A- JÓ PÁSZ- TOR A- JÓPÁSZ- TOR AZ- О ELE- TET ÁD- JA A JU- HÓKÉRT- EMELJETEK- AZ ÚR- HOZ A TI- SZIVETE- KET- AZ ÚRNÁL- VAGYON A MI SZI- VÜNK." Az úrasztali térítőket rendszerint valamilyen nagy eseménnyel, személyesen megélt hitélménnyel kapcsolatban ajándékozzák az egyháznak. Az ajándékozás alkalmát, indítékát rendszerint nem rejtik véka alá. Rövidebb, hosszabb felirat formájában ez rákerül a textíliára. Gyakran találkozunk bibliai idézetekkel. Ebben is megvolt minden kornak a maga divatja. Általában a kor hangulatát, életérzését fejezték ki. Ezért találkozunk sokszor, főként az úrvacsorai abroszokon ismétlődő bibliai idézetekkel. Mindössze néhány terítő bemutatására került most sor, még így is voltak felfedezhető egybeesések. A pirosi terítőn ugyanazt az Ézsaiás próféta könyvéből vett idézetet találjuk kisebb változtatással, mint a csúzai egyház kenyérkendőjén. De, hogy kedves idézete volt az úrasztali terítőt ajándékozóknak a reformátusság körében ez a bibliai ige, mi sem bizonyítja jobban, hogy ugyanezt az idézetet találjuk egy kárpátaljai, a beregszászi református egyház úrasztali térítőjén is. „KIKNEK-NINTSEN PÉN-ZETEK-JÖJJETEKELVEGYE-TEK MIN- PÉNZ ÉS- JUT: BORT -ÉS TEJET" (pirosi terítő idézete) „KIK SZOMJÚHOZTOK VEGYETEK BORT ÉS TEJET." (csúzai terítő idézete) „TI IS KIK SZOMJÚHOZTOK JÖJJETEK. E VIZEKRE VEGYETEK MINDEN PÉNZ NÉLKÜL BORT ÉS TEJET. Ésaiás Sz. P.r. LV SV I." (beregszászi terítő idézete) (11. sz. fotó). A bemutatott terítők is jól példázzák, hogy a református egyházak gyűjteményeiben még napjainkban is bukkannak fel egészen korai, eddig ismeretlen textíliák, úrasztali terítők vagy más templomi kézimunkák. Ezek többsége alátámasztja eddigi ismereteinket, amelyet az Európában egyedülálló díszítőművészetünkről, különleges hímzéseinkről már neves kutatóink is megállapítottak. Ujabbnál újabb területek gyűjteményeinek feltárásakor szembesülhetünk az egységes anyag láttán azzal, hogy mennyire közös a kultúránk, és mennyire egységes díszítőművészetünk. Egymástól több száz kilométer távolságra eső településeken, a Burgerlandi Felsőőrön ugyanaz a díszítmény ékeskedik a szószéktakaró csíkjában, mint a kárpátaljai Técső úrasztali térítőjének mintájában/Ugyanazzal az igével hívják az úrasztali terítő feliratában az úr asztalához a híveket a Drávaszögi Csúzán mint a vajdasági Piroson vagy a kárpátaljai Beregszászon.