Népi vallásosság a Kárpát-medencében 7/I. Konferencia Sepsiszentgyörgyön, 2005. szeptember (Sepsiszentgyörgy-Veszprém, 2007)
I. Vallástörténet, egyháztörténet, kisegyházak - Albert András: Tofeus Mihály (1624–1684) református püspök szerepe a XVII. századi erdélyi protestantizmusban
Népi vallásosság a Kárpát-medencében 7. Az erdélyi református rendek 1683-ban az újranyomtatandó Bibliának Hollandiában való kiadása mellett döntöttek. A döntés részben azért született meg, mert a Hollandiában való bibliakiadás kitűnő alkalom volt az Erdély és Anglia valamint Hollandia közötti diplomácia kiépítésére. Az erősödő Habsburg birodalommal szemben óvatosan kellett felvenni a diplomáciai kapcsolatokat a protestáns államokkal. Erdély számára ez volt a legjobban járható út Bécs politikájával szemben. A Biblia kinyomtatását Misztótfalusi saját költségén kezdte el. A Biblia egy részének elkészítése után értesült Misztótfalusi arról, hogy a fejedelem és a református rendek megbízták Kolozsvári István professzort, hogy intézkedjék a bibliakiadás ügyében. Misztótfalusi már elkezdett bibliakiadása nagy riadalmat keltett az erdélyi rendek és a református egyház köreiben. Tekintettel arra, hogy Misztótfalusi coccejánus nézeteket vallott, félő volt az, hogy az általa készített Biblia soraiba és javításaiba becsempészi nézeteit is. Kolozsvári professzor meglepődve írt Tofeus püspöknek, valamint Apaffy fejedelemnek a hallottakról. A püspök a Bibliában ejtett szellemi változtatások miatt aggódott. A rendek pedig azért aggódtak, hogy a megkezdett biblianyomtatás a diplomáciai akciójukat megsemmisítheti. Az Erdélyből Hollandiába érkező diákoktól értesült Misztótfalusi Kis arról, hogy a rendek az ő teljes mellőzésével tervezték kinyomtatni a Bibliát. Egy 1684-ben kelt levélben illetve védőiratban Misztótfalusi Kis Miklós Tofeus Mihály református püspök előtt tisztázta a bibliakiadás körüli félreértéseket. 23 Misztótfalusi Kis Miklós 1684. augusztus 15-én kelt levelében bejelentette Tofeus püspöknek és Teleki Mihálynak, hogy a már megkezdett Biblia nyomtatását befejezi. Nem volt hajlandó meghajolni a felsőbbség előtt. A szerencse azonban Misztótfalusinak kedvezett. Otthon Erdélyben pártfogói és egykori tanára, Dési Márton a szövegjavítások mellett foglaltak állást, továbbá olyan irányban befolyásolták Tofeust és Telekit, hogy a kolozsvári professzor csak akkor kezdje el az új Biblia nyomtatását, ha a Misztótfalusi által nyomtatott Kis Biblia szövege elfogadhatatlan lenne az erdélyi református egyház részére. A hangulat megváltozását döntően befolyásolta az, hogy Tofeus Mihály püspök 1684. október 23-án elhunyt. Halála után Horti Istvánt választották meg református püspöknek, aki Misztótfalusi tervének és munkájának korábbi támogatói közé tartozott. Tofeus Mihály püspök az 1686-os Biblia kiadását már nem érte meg, de vitathatatlan az ő szerepének fontossága. Tofeus rendkívül nagy akaratereje és leleményessége 1686-ban és 1687-ben nagymértékben hozzájárult a teljes Biblia és a Zsoltároskönyv kiadásához.