Népi vallásosság a Kárpát-medencében 7/I. Konferencia Sepsiszentgyörgyön, 2005. szeptember (Sepsiszentgyörgy-Veszprém, 2007)

I. Vallástörténet, egyháztörténet, kisegyházak - Albert András: Tofeus Mihály (1624–1684) református püspök szerepe a XVII. századi erdélyi protestantizmusban

Népi vallásosság a Kárpát-medencében 7. Az erdélyi református rendek 1683-ban az újranyomtatandó Bibliának Hol­landiában való kiadása mellett döntöttek. A döntés részben azért született meg, mert a Hollandiában való bibliakiadás kitűnő alkalom volt az Erdély és Ang­lia valamint Hollandia közötti diplomácia kiépítésére. Az erősödő Habsburg birodalommal szemben óvatosan kellett felvenni a diplomáciai kapcsolatokat a protestáns államokkal. Erdély számára ez volt a legjobban járható út Bécs poli­tikájával szemben. A Biblia kinyomtatását Misztótfalusi saját költségén kezdte el. A Biblia egy részének elkészítése után értesült Misztótfalusi arról, hogy a fe­jedelem és a református rendek megbízták Kolozsvári István professzort, hogy intézkedjék a bibliakiadás ügyében. Misztótfalusi már elkezdett bibliakiadása nagy riadalmat keltett az erdélyi rendek és a református egyház köreiben. Tekin­tettel arra, hogy Misztótfalusi coccejánus nézeteket vallott, félő volt az, hogy az általa készített Biblia soraiba és javításaiba becsempészi nézeteit is. Kolozsvári professzor meglepődve írt Tofeus püspöknek, valamint Apaffy fejedelemnek a hallottakról. A püspök a Bibliában ejtett szellemi változtatások miatt aggódott. A rendek pedig azért aggódtak, hogy a megkezdett biblianyomtatás a diplomá­ciai akciójukat megsemmisítheti. Az Erdélyből Hollandiába érkező diákoktól értesült Misztótfalusi Kis arról, hogy a rendek az ő teljes mellőzésével tervezték kinyomtatni a Bibliát. Egy 1684-ben kelt levélben illetve védőiratban Misztótfalusi Kis Miklós Tofe­us Mihály református püspök előtt tisztázta a bibliakiadás körüli félreértéseket. 23 Misztótfalusi Kis Miklós 1684. augusztus 15-én kelt levelében bejelentette Tofe­us püspöknek és Teleki Mihálynak, hogy a már megkezdett Biblia nyomtatását befejezi. Nem volt hajlandó meghajolni a felsőbbség előtt. A szerencse azonban Misztótfalusinak kedvezett. Otthon Erdélyben pártfogói és egykori tanára, Dési Márton a szövegjavítások mellett foglaltak állást, továbbá olyan irányban befo­lyásolták Tofeust és Telekit, hogy a kolozsvári professzor csak akkor kezdje el az új Biblia nyomtatását, ha a Misztótfalusi által nyomtatott Kis Biblia szövege el­fogadhatatlan lenne az erdélyi református egyház részére. A hangulat megválto­zását döntően befolyásolta az, hogy Tofeus Mihály püspök 1684. október 23-án elhunyt. Halála után Horti Istvánt választották meg református püspöknek, aki Misztótfalusi tervének és munkájának korábbi támogatói közé tartozott. Tofeus Mihály püspök az 1686-os Biblia kiadását már nem érte meg, de vi­tathatatlan az ő szerepének fontossága. Tofeus rendkívül nagy akaratereje és lele­ményessége 1686-ban és 1687-ben nagymértékben hozzájárult a teljes Biblia és a Zsoltároskönyv kiadásához.

Next

/
Thumbnails
Contents