Gaál Attila (szerk.): Tolna megye évszázadai a régészet tükrében. Válogatás az elmúlt tíz év ásatási anyagából (Szekszárd, 2001)

I. szekszárdi Duna-hídhoz vezető S-ö gyorsforgalmi út feltárásai és más leletmentések - Gaál Attila: Késő vaskori sír az S-9 út területéről (10–11. tábla)

A ruha redőinek összefogását és rögzítését szolgálták a 4,2-4,7 cm hosszúságú bronz fibulák, azaz ruhakapcsoló tűk. A fent felsorolt négy példány az egyoldali rugózású változatot képviseli, közülük kettő jobb, kettő pedig bal oldali záródású a feltűzési oldalnak megfelelően. (11. tábla, 3. kép) Viszonylag ritkán előforduló típus, mégis kedvelt lehetett, mert ezüstből készített, a Hallstatt időszak óta to­vábbélő változatát még a carnuntumi császárkori leletek között is fellelhetjük. * A kiállításon bemutatott sír tehát nagy valószínűséggel a vaskor keltákat meg­előző időszakában a Dunántúl ezen részén is meghatározóan jelen lévő pannon­illyr népesség egyik előkelő, fiatal nőtagjának sírja lehetett. Nem sokkal a temetés után a sírt megpróbálták kirabolni, ez azonban csak kis részben sikerült, mert a meghatározó leletek (a bronz pálcákból álló öv, a bronz fibulák és a gyöngyök nagy tömege) a sírban maradtak. A temetkezés más temetők hasonló anyagára támaszkodva a Kr.e. V. század idejére tehető, részletesebb elemzése azonban csak a környezetében feltárt sírok és sír töredékek feldolgozásával együtt végezhető el. 30

Next

/
Thumbnails
Contents