Németh Péter (szerk.): Ipari üzemtörténet. (Honismereti kutatások Szabolcs-Szatmárban 7. Jósa András Múzeum Kiadványai 14. Nyíregyháza, 1979)

Tamás Mária gimn, tanuló, Tiszalök: Az Alkaloida Vegyészeti Gyár fejlődése a felszabadulás után /1969 évi megyei pályázat/

tizem, ipari vizmti és tovább korszerűsödött az Üzem. A második ötéves terv volt beruházás szempontjából a gyár történetében a legjelentősebb. Ebben az időszakban 96,3 millió Ft beruházáei összeget kapott az üzem. Ebből épült meg az uj központi raktár, kisérleti üzem,tanlabor, modern pakuratüzelésü kazán és pakuratárolő,dregextraktor és feldolgozó üzem. A megnövekedett mühelyi munkák egész­séges körülmények között történő elvégzésének korszerű karbantartó műhely épült. A régi, zsúfolt, rossz világitásu, levegőtlen zajos széntárolóból irodává előléptetett helyiségeket 1964-ben korszerű, kétemeletes igazgatási épület váltotts fel. A vállalat fejlődésének kimutatására legalkalmasabb mérési mód az állóeszközök állományának alakulása a fel­szabadulás utáni években. Azóta ötvenötszörösére nőtt a gyár állóeszközeinek állománya. Amikor eldőlt a harc és a dolgozóké lett a gyár, az üzemi mérnökök és a falusi pedagógusok vezetésével megin­dultak a szaktanfolyamok. Idősebbek és fiatalok egyaránt igyekeztek elsajátítani a legszükségesebb ismereteket, hogy az állami beruházással korszerűsített üzemben, maga­sabb szakmai képzettséggel jobb termelési eredményeket érjenek el. A felszabadulás óta kilenc alkalommal indult szak ­munkásképző-tanfolyam és 132 hallgató tett sikeres vizs­gát. Köztük jónéhány 40 éven felüli dolgozó is. Ezen túl­menően müvezetőképző és továbbképző, valamint lakatos szakmunkásképző tanfolyamon tanultak és tanulnak ma is az üzem dolgozói. A szaktanfolyami képzés a felnőtt oktatás terén csak az első lépés volt a magasabb szakmai színvo­nal elérése felé. A szaktanfolyamok után a különböző ma­gasabb szintű tanfolyamokon és felső oktatásban vettek részt az üzem dolgozói.

Next

/
Thumbnails
Contents