Németh Péter (szerk.): Ipari üzemtörténet. (Honismereti kutatások Szabolcs-Szatmárban 7. Jósa András Múzeum Kiadványai 14. Nyíregyháza, 1979)

Almási Judit gimn. tanuló, Kisvárda: A kisvárdai "Vulkán" története 1944-1974. Politikai és tömegszervezeti élet az üzemben /1976. évi megyei pályázat/

Ez a szervezet működött 1956. október 23-ig. Az ellenfor­radalom után újra a régi rétegifjusági szervezetek kezd­tek kialakulni. 1957 márciusának elején azonban döntő fordulat kö­vetkezett be az ifjúsági szervezeteknél. Március hetedi­kén a kisvárdai Fémszerelvénygyár fiatal dolgozóit össze­hívták, azzal s céllal, hogy létrehozzák a munkásifjusági szervezetet. Az alakulógyülésen hozták létre a gyár dol­gozói, a KISZ-t. /KISZ » Kommunista Ifjúsági Szervezet/. Az alakulógyülés után kérték az MSZMP KB-tól, hogy enge­délyezzék e szervezetet. Kádár János elvtárs saját kezű aláírásával engedélyezte a szervezet működését március 9­én. Igy tehát Magyarországon először a Szabolcs-Szatmár megyei Kisvárda-i "Vulkán"-ban jött létre a KISZ első a_ lapszervezete 50 fővel még a KISZ Zászlóbontása előtt. A Kossuth rádió 1957. március 10-én és 11-én a híre­iben adta tudtára az ország népének, hogy Kisvárdán a Fémszerelvénygyárban uj ifjúsági szervezet Jött létre.Ké­sőbb még több városbsn /Csepel, Ózd, Ti sza vasvári/, meg­alakultak a KISZ alapszervezetei. Igy ezek az alapszervezetek már készen várták márci­us 21-ét, azt a napot,amikor ünnepélyesen is zászlót bon­tott a magyar ifjúság szervezete, a KISZ. A kisvárdai Fémszerelvénygyáron belül meghirdették a különböző munkaversenyeket, amelyeken szép számmal vettek részt Ifjúsági Brigádok. Megszervezték az ujitási moz ­galmat, majd Ujitási Kivitelező Brigádokét hoztak létre. A KISZ élet mozgalmas volt a gyárban. Ezt az akkori "Vasas" kultúrház tette lehetővé.ötven fővel működő "Mun­káskórust" hoztak létre, amely a különböző seregszemlekk% mellett a Magyar Rádióban is vendégszerepelt.

Next

/
Thumbnails
Contents