Németh Péter (szerk.): Ipari üzemtörténet. (Honismereti kutatások Szabolcs-Szatmárban 7. Jósa András Múzeum Kiadványai 14. Nyíregyháza, 1979)

Kozma Péter gimn, tanuló, Kisvárda: Az Öntödei Vállalat Kisvárdai Vasöntődéjének története 1915-1965-ig /1977. évi megyei pályázat/

KOZMA PÉTER: AZ ÖNTÖDEI VÁLLALAT KISV ARDAI VASÖNTÖDÉJÉNEK TÖRTÉNETE 1915-1965 /Móré Borbála: A Kisvárdai Vulkán gazdasági - politikai története c. szakdolgozata alapján. 1968./ A TECHNOLÓGIA FEJLŐDÉSE A technológia a gyártó anyagok gyártásánsk módját határozza meg. Előírja az ehhez szükséges gépeket, eszkö­zöket. Biztosítania kell a gyártmányok megfelelő minősé­gét is, vslemint a megfelelő mennyiséget is. A felszabadulás után néhány esztendeig nem voltak 0­lyan személyek, akik s technológiai folyamatok fejlődésé­vel foglalkoztak volna. A gyorsütemű fejlődés azonban szükségessé tette. A KGM elrendelte, hogy 1951. július 1­ig biztosítani kell az öntődékben a müveletek tervezését, ezt szigorúan vették és a technológiai előírásnak felada­tát csak jól képzett és nagy gyakorlattal rendelkező mü­velettervezők láthatják el. A KGM rendelete a gyáregységben 1953-ban valósult meg, és megfelelően kidolgozták a melegüzemi gyártástech­nológiai szerkezeti felépítését.' Ez a melegüzemi techno­lógia csoport egészítette ki sz egyéves multrs visszate­kintő hidegüzemi technológiai csoportot. A technológiai csoport részletesen és módszeresen dolgozta fel a munka­fázisokat, amelyek befolyásolták a gyártmányok minőségét és mennyiségét. Részletes előírásokat dolgozott ki nemcsak a gyártmány módja, hanem alapot szolgáltatott a tudomá­nyos munkaformák elkészítéséhez is. Eredményei csak két év múlva jelentkeztek. A technológiai osztály létszáma 1966-ra elérte a 22 főt.

Next

/
Thumbnails
Contents