Németh Péter (szerk.): Ipari üzemtörténet. (Honismereti kutatások Szabolcs-Szatmárban 7. Jósa András Múzeum Kiadványai 14. Nyíregyháza, 1979)
Petrusák Magdolna a nyíregyházi Zrínyi Ilona Gimn. tanulója: Nyíregyházi Konzervgyár /Honismereti Diák tábor, 1978. évi pályázat/
"ÉLÜZEM" Cimet adományozta a Nyiregyházi Konzervgyárnak. A következő év ismét megmutatta a mezőgazdasági termelés ás az ipari feldolgozás szoros kapcsolatát « Az időjárás függvényeként csökkentek s terméseredmények. A termeltetési apparátus minden erőfeszitáe ellenére sem tudta felvásárolni a gyártási igény nyersanyag-szükségletét. A nyersanyagok kedvezőtlen alakulása miatt csak 89 e/Ft-al nőtt a termelési érték. Az egész országban emlékezetes még az 1970es nagy szabolcsi árviz. Főleg a szatmári részen termő terület kiesést okozott árviz keresztülhúzta a gyár számításait. 1972- ben a megjelenő nyersanyagokból jóval többet vásároltak fel a tervezettnél, s ezzel elérték, hogy két éves szünet után e gyár termelési ismét növekedett 77 millió forinttal, igy 461.027 e/Ft lett. 1973- ben nem jelentett különösebb gondot a felvásárlás. 1975-ben a termékértékesítési szerződéssel sikerült biztosítani a nyersanvag árualapot, bár az időjárás következtében egyes cikkekből lemaradás., másokból túlteljesítés jelentkezett. Összességében 107,7 %-ra tudták a szükséges nyersanyagot biztosítani. Mindezek következményeként e termelési fele-stukát 575.544 e/Ft-ra teljesítették, mely ez eis* teljes /:19ó5:/ termelési értéknek mintegy háromszorosát teszi ki.