Uherkovich Ákos: A Villányi-hegység botanikai és zoológiai alapfelmérése (Dunántúli Dolgozatok Természettudományi Sorozat 10., 2000)

Józan Zsolt: A Villányi-hegység fullánkos hártyásszárnyú (Hymenoptera, Aculeata) faunája. - The Aculeata (Hymenoptera) fauna of the Villány Hills, South Hungary.

JÓZAN ZS.: A VILLÁNYI-HEGYSÉG FULLÁNKOS HÁRTYÁSSZÁRNYÚ FAUNÁJA 279 ben ismertetetthez nagyon hasonlít, ám a xylicol fajok száma itt jóval kevesebb. A hagyományos módon épült épületek, épületegyüttesek a fauna fejlődési folyamatában „átvették" bizonyos természetes élőhelyek szerepét, a terresztris és erdei biotópokét egyaránt. A falusi településeken, a Villányi-hegység területén is elég faj gazdag fullánkos fauna él. Ritka fajai a Psen exaratus, Spilomena mocsaryi. A településeken kialakult gyeptársulások, szegélytársulások, gyomtársulások szerepe is fontos a hegység fullánkos faunájának életében. A hegység sziklagyepjei, lejtősztyep­jei az aszályos időszakokban nagyon kiszáradnak. Emiatt a zsákmányállat választék, a pollen- és nektárkínálat rendkívüli módon beszűkül. Ekkor a fajközösségeket tulajdon­képpen az említett növénytársulások tartják fenn, kiegészülve sokszor a dísznövé­nyekkel. Ezt jól megfigyelhettük Máriagyűdnél és Nagyharsánynál, de a többi vizsgált településen is. Néhány ritka faj jellemzése Tropidotilla littoralis (Petagna, 1786) (Mutilla littoralis) - Nagyharsány: Szársom­lyó, 1992. VII. 28., 1 $. - Igen ritka mediterrán faj, mely a Kárpát-medencében éri el elterjedésének északi határát. Magyarországon régebben csak Isaszegen és Pécelen került elő (BAJÁRI 1956: 26). Poecilagenia rubricans (Lepeletier, 1845) - Máriagyűd (Siklós): Macska-dülő, 2000. V. 26., 1 <$• - Pontomediterrán területeken élő pókölődarázs. Közép-Európában sokfelé megtalálták, de mindenütt igen ritka. Hazánkban csak Nadapon, Pestszentimrén és a Bükkben Síkfőkúton gyűjtötték (MÓCZÁR L. 1956: 33). 2. ábra. A Sceliphron curvatum (Sphecidae) lelőhelyei Magyarországon Sceliphron curvatum (Smith, 1870) - Villány: Templom-hegy , 1999. VI. 25., 2$.­Közép-Európában az utóbbi két évtizedben jelent meg, és rohamosan terjedt el. Első előfordulását Ausztria délkeleti területeiről közölték, majd egyre északabbi pontokon találták meg (DOLLFUSS 1987). A szerző Dél-Dunántúl több pontján, a Balaton-

Next

/
Thumbnails
Contents