Uherkovich Ákos: A Villányi-hegység botanikai és zoológiai alapfelmérése (Dunántúli Dolgozatok Természettudományi Sorozat 10., 2000)
Ábrahám Levente és Uherkovich Ákos: A nagylepke (Lepidoptera) fauna kutatásának eddigi eredményei a Villányi-hegységben. - Updated results of studies ont he butterflies and larger moths (Lepidoptera) of the Villány Hills, South Hungary.
ÁBRAHÁM L. ÉS UHERKOVICH Á.: A VILLÁNYI-HEGYSÉG NAGYLEPKE FAUNÁJA cseres-tölgyesek tiszta akácos állományokra történő cseréje; talán már menthetetlen a Kistótfalu, Kopasz-hegy tövében lévő homogén bükkös állatközössége, hisz 1999-ben tarra vágták és csak a szegélyben maradt meg néhány fa hírmondóként. A bükkösökben élő fitofág rovarközösségek bizonyára reliktum jellegűek voltak a Villányi-hegységben. 6. ábra - Fig. 6. Cucullia formosa Rogenhofer (del. S. Nógrádi) 7. ábra - Fig. 7. Shargacucullia gozmanyi Ronkay et Ronkay (del. S. Nógrádi) A felsoroltak mellett megemlítendő még a teljesen más környezetben élő Diachrysia nadeja Obth., amely a hegységperem értékes és ritka színező eleme, vagy a Baranyában most először előkerült Hypoxystis pluviaria Fabr. Ugyancsak az északi hegyláb kissé üdébb gyertyános tölgyeseinek szegélyein fordult elő a Dél-Dunántúlon rendkívül ritka, a Villányi-hegységben is csak 1999-ben megtalált (majd 2000-ben ismételten és többfelé gyűjtött) Limenitis Camilla L. E fajok országszerte nagyon megritkultak (vagy némelyikük másutt elő sem fordul), mivel a számukra alkalmas élőhelyek száma és területe erősen csökkent az utóbbi évszázadban. Ezért a hegység ilyen típusú, csupán néhány hektárnyi vagy négyzetkilométernyi alkalmas területeit mindenképpen meg kell őrizni jelen állapotában. Az